От днес се въвежда по-строг режим на водата в Тетевен,

...
От днес се въвежда по-строг режим на водата в Тетевен,
Коментари Харесай

Строг воден режим по 12 часа без вода въведоха в български град

От през днешния ден се вкарва по-строг режим на водата в Тетевен, съобщи за Българска телеграфна агенция кметът на общината доктор Мадлена Бояджиева. По думите ѝ казусът е доста сериозен.

Досега водоподаването е прекъсвано за осем часа, а от през днешния ден режимът се усилва с още четири.

Той към този момент ще бъде от 12:30 до 16:30 ч., по-късно водата ще се стопира отново от 22:00 до 6:00 часа.

Основният проблем е дефицитът на вода във водохващането, който от години в летния интервал се демонстрира, само че доста по-късно - през септември, октомври, съобщи Бояджиева.

" Водохващането, което е за Тетевен и Рибарица, не може да зарежда всички потребители. Още повече че районът е туристически и сега има доста туристи, които са заели съвсем цялата леглова база в хотелите и къщи за посетители ", разяснява още кметът.

По думите ѝ този проблем ще е се усилва от година на година с оглед и на изменящия се климат. За да се понижат течовете и приключването на вода, с привлечени от Общината средства е сменена над 80% от водопроводната мрежа в града. За останалата мрежа има подсигурено финансиране и предстоят проектирания и строителни действия за замяна на целия тръбопровод.

" За мен обаче главният проблем е дефицитът на вода, който се дължи на това, че водохващането е с доста изразена сезонност. Във влажните и студени месеци е претъпкано, само че в летните водата понижава до пресъхване, сподели Бояджиева и добави, че все още в село Рибарица няма режим.

" Трябва да се ангажира съществено страната във връзка с помощ, тъй като това, което Общината направи със лични сили, е много, само че оттук насетне към този момент би трябвало да се направи сериозен разбор на положението ", уточни кметът.

На 2 септември тя инициира работна среща с представители на всички виновни за водоснабдяването институции –  от Министерството на районното развиване и благоустройството, регионалния шеф на Ловеч, шефа на ВиК - Ловеч и други

" Виждаме смяната в климата и си мисля, че от година на година този проблем ще се задълбочава. Затова би трябвало да се търси опция или за създаване на в допълнение водохващане, или за язовир. Има вода, която, в случай че се запази някъде, тя ще може да зарежда по-късно нашата община и през сухия интервал. Проблемът е и народен значително, само че общините не могат сами да се оправят. Трябва интервенция на страната и на виновните институции, тъй като даже си мисля, че това е въпрос и на национална сигурност ", сподели още доктор Мадлена Бояджиева.

 
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР