От биохимична гледна точка разликата между бурните страсти и психичното

...
От биохимична гледна точка разликата между бурните страсти и психичното
Коментари Харесай

12 научни факта за любовта

От биохимична позиция разликата сред бурните пристрастености и психологичното разстройство е никаква.

1. Влюбените мислят един за различен повече от четири часа дневно, демонстрира изследване на психолози от университета на Пиза. Кръвните проби на влюбените демонстрират доста по-ниски стойности на невротрансмитера серотонин. Същото се следи при хората, страдащи от натрапчиви мисли.

2. Когато човек се влюби, вeнтралната тегментална зона в мозъка залива опашатото ядро (nucleus caudatus) с допамин, а то на собствен ред алармира за още. Колкото повече допамин, толкоз по-екзалтиран е влюбеният. Същата система се задейства, когато човек приема кокаин.

3. Когато гледаме новата си обич, нервните механизми, които дават отговор за обществените преценки, не работят.

4. Антидепресантите пречат на роматничната обич, тъй като покачват равнищата на серотонин. По-високите равнища на серотонин стабилизират страстите и притъпяват напратпчивите мисли за обичания обект.

5. По-склонни сме да се влюбим, когато срещнем бъдещия си сътрудник в рискова обстановка, да вземем за пример на клатещ се мост, в сравнение с да речем в офиса.

6. Изследвания удостоверяват, че рискът „ тайната обич ” да бъде разкрита ускорява сантименталните усеща на двамата сътрудници. Причината: засилените стойности на фенилетиламин – вещество, което се отделя в рисковани и рискови обстановки. То е в по-големи количества при влюбване и... шизофрения.

7. Когато сме влюбени, в тялото ни се записват високи равнища на допамин и норепинефрин. Отчаянието от несподелената обич е обвързвано с внезапно намаляване в равнищата на допамин. Прозаични решения за увеличението му са: слънчевата светлина, физическите извършения и усмивките.

8. Любовта боли. Изследване, извършено със студенти, които неотдавна са били отхвърлени от обичания си човек, удостоверяват това. Когато гледат фотография на някогашния си сътрудник, при тях се задействат същите центрове, които записват физическа болежка.

9. Влюбените мъже демонстрират повече интензивност във образната част на мозъка, а дамите – в тази, която дава отговор за паметта. Учените допускат, че подсъзнателно мъжът преценя дамата образно, с цел да разбере дали може да ражда деца, а дамата помни тези детайли от държанието на мъжа, които демонстрират дали е добър доставчик.

10. Жените постоянно се усещат обичани, когато приказват лице в лице с колегата си. Мъжете усещат прочувствена непосредственост, когато работят, играят или седят един до различен с половинката си.

11. Един от най-силните предвестници на любовта е близостта. Физическата непосредственост води до по-силна страст и не е извънредно човек да се влюби в някой, с който работи в една стая. От друга страна е потвърдено, че в избран интервал от детството момчетата и девойките, които живеят в тясна непосредственост, губят способността да се влюбват един в различен. Вероятно еволюционната причина е да се предотврати смесването на гени с близки роднини.

12. Според учените елементарното взиране в очите на другия е мощна причина за влюбване. В един опит непознати от двата пола били сложени дружно в стая за 90 минути, където да беседват за персонални детайлности и по-късно да се взират в очите на другия, без да си приказват. Много от тях изпитват надълбоко привличане един към различен, а двама се женят след шест месеца.

Източници: facts.randomhistory.com, scientificamerican.com

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР