12 научни факта за любовта
От биохимична позиция разликата сред бурните пристрастености и психологичното разстройство е никаква.
1. Влюбените мислят един за различен повече от четири часа дневно, демонстрира изследване на психолози от университета на Пиза. Кръвните проби на влюбените демонстрират доста по-ниски стойности на невротрансмитера серотонин. Същото се следи при хората, страдащи от натрапчиви мисли.
2. Когато човек се влюби, вeнтралната тегментална зона в мозъка залива опашатото ядро (nucleus caudatus) с допамин, а то на собствен ред алармира за още. Колкото повече допамин, толкоз по-екзалтиран е влюбеният. Същата система се задейства, когато човек приема кокаин.
3. Когато гледаме новата си обич, нервните механизми, които дават отговор за обществените преценки, не работят.
4. Антидепресантите пречат на роматничната обич, тъй като покачват равнищата на серотонин. По-високите равнища на серотонин стабилизират страстите и притъпяват напратпчивите мисли за обичания обект.
5. По-склонни сме да се влюбим, когато срещнем бъдещия си сътрудник в рискова обстановка, да вземем за пример на клатещ се мост, в сравнение с да речем в офиса.
6. Изследвания удостоверяват, че рискът „ тайната обич ” да бъде разкрита ускорява сантименталните усеща на двамата сътрудници. Причината: засилените стойности на фенилетиламин – вещество, което се отделя в рисковани и рискови обстановки. То е в по-големи количества при влюбване и... шизофрения.