От 1 януари 2025 г. са в сила промени в

...
От 1 януари 2025 г. са в сила промени в
Коментари Харесай

Хронология на индексацията при телеком услугите

От 1 януари 2025 година са в действие промени в Общите условия на трите телекомуникационни оператора по отношение на индексацията на цените по настоящи контракти с потребителите. По тяхната мощ когато телекомът усили цените заради инфлация, потребителят има право да приключи контракта, без да дължи неустойки в границите на 30 дни от оповестената начална дата на индексация. В този случай той следва да възвърне „ всички суми, получени като дотации или отстъпки, предоставени с оглед избран период на контракта “.

Два от българските телекоми – Yettel и Vivacom – към този момент оповестиха повдигане на цените. Първият от 5 януари, а вторият – от 8 февруари. Засега A1 не е уведомил клиентите си за идно индексиране.

За разлика от предходните две години, в този момент телекомите не се базират на инфлацията (защото тя към този момент е под 3%), а избират различен метод – да разгласят новите си условия, давайки на клиентите правото им по закон да скапват контракта си. В този случай потребителят не дължи неустойка за предварително преустановяване, но дължи употребявани отстъпки/субсидии за закупени устройства, оставащи лизингови вноски и отговорности за употребявани досега на прекратяването услуги.

През декември онлайн платформата „ Ние, потребителите “ изрази становище по първото оповестено повдигане на цените, а в този момент разказва свършеното и несвършеното до момента от регулаторите по тази тематика.
Отговорността на регулаторите
Сега на дневен ред е регулаторите да преценяват дали условия за инфлационна индексация са ясни, недвусмислени и разбираеми за потребителите и дали не дават на доставчика извънредно право да пояснява клаузите на контракта. Основно дали ангажимента, че при преустановяване на контракта поради индексация потребителят възвръща „ всички суми, получени като дотации или отстъпки, предоставени с оглед избран период на контракта “ не би го разколебала да упражни това свое право. И дали повишението на цените при третия телеком са законосъобразни.

Още при започване на 2023 година, когато беше оповестено първото инфлационно индексиране на цените от телекомите, „ Ние, потребителите “ изрази мнението си, че оставената опция на мобилните оператори да покачват всяка година месечните такси на абонаментните проекти съгласно средногодишната инфлация за миналата година, без да е планувана никаква алтернатива за ответна реакция от страна на потребителя (напр. на това съображение да приключи контракта без неустойки), слага двете страни в неравни позиции.

Поставен беше и въпросът по какъв начин са предпазени правата на потребителите поради възможното съществуване на неравноправни клаузи. Освен това беше очебийно и че прехвърлянето на цялата тежест от инфлацията върху потребителя (по-слабата страна) е незаслужено и недобросъвестното от страна на телекомите. Клаузата за индексацията не е самостоятелно контрактувана и не дава опция на потребителя при сключването на контракта да реши икономическите последствия за него.
Позицията на КЗП не е еднопосочна
Три разнообразни управителни състава на КЗП с ръководители поредно във времето Димитър Маргаритов, Иван Френкев и Стоил Алипиев не започнаха действителни и целенасочени дейности за решаването на казуса.

За потушаване на публичното напрежение след новата индексация и последвалото неодобрение измежду потребителите, при започване на февруари 2024 година тогавашният ръководител на КЗП Стоил Алипиев провежда откритата полемика по тематиката за повишението на цените в договорите от мобилните оператори. На нея стана ясно, че той не е позволил за разглеждане на съвещание и в Комисията отлежават повече от година три докладни мемоари, свързани точно с нарастването на цените от телекоми.

На едно от съвещанията на подкомисията за потребителски права към Народно събрание Алипиев съобщи, че щом потребителите са подписали контракта с общите условия, ще заплащат индексацията, а КЗП единствено ще следи дали тя " вярно се ползва ".
Омбудсманът реагира
Още в края на януари 2023 година омбудсманът проф. Диана Ковачева изиска с публични писма от мобилните оператори да преразгледат покачването на цените си и от ръководителя на КЗП инспекция дали посочените мобилни оператори упражняват нелоялна комерсиална процедура по смисъла на Закона за отбрана на потребителите.

На провело се на 25 януари 2023 година съвещание на Комисията по икономическа политика към Народното събрание проф. Ковачева изрази мнение, че „ Комисията за отбрана на потребителите (КЗП) не е взела поради значими условия при осъществената инспекция и член 143, алинея 2, т. 13 от Закона за отбрана на потребителите (ЗЗП), според който „ неравноправна е тази уговорка, която дава право да търговеца или доставчика да усили цената, без потребителят да има право в тези случаи да се откаже от контракта, в случай че дефинитивно избраната цена е доста повишена спрямо цената, уговорена при сключването на контракта. “

На 20 април 2023 година от публично известие на администрацията на Омбудсмана стана ясно, че след писмото на публичния бранител Министерството на стопанската система е изискало от КЗП да извърши разбор и преценка дали клаузата за индексиране на цените на мобилните услуги в предлаганите на потребителите контракти с общи условия са неравноправни по смисъла на Закон за защита на потребителя.
Позиция на Алианс на софтуерната промишленост (АТИ)
Алиансът на софтуерната промишленост (АТИ), в която членуват трите мобилни оператора, упорства, че индексацията е законна, тъй като изискванията в договорите са транспарантни и авансово известни, защото са част от самостоятелните контракти и общите условия, които всеки консуматор получава, а общите условия са и обществено налични на интернет страниците на операторите.

Според Алианса клаузите ясно дефинират по кое време и с какъв брой операторите могат да трансформират цените си. Сдружението на телекомуникационните снабдители също по този начин сочи решение на Съда на Европейския съюз по дело с този предмет, завършило без определяне на нарушавания. От там акцентират още, че при първата оповестена от операторите индексация през 2021 година КЗП постановява само, че операторите нямат право да приложат директно показателите за две години и удостоверява законосъобразността на индексацията в останалата ѝ част, а при правосъдния надзор на акта не се доближава до заключения за неравноправност на клаузите за индексация.
Решения на български съдилища
На 20 декември 2023 година Районен съд Пловдив прогласи клаузата за индексацията на цените за оскъдна. Решение № 5166 от 20.12.2023 година е по заведено от жител дело, откакто вследствие на две индексации (през 2022 и 2023 г.) дължимата от него сума по подписан двугодишен контракт е повишена с близо 20%, защото месечната му такса скача от 15,99 лева на 19,04 лева Решението е доказано от Окръжния съд в Пловдив (в.гр.д. №910/2024 г.).

Има и процедура на Софийския областен съд (СРС), като в актовете си съдиите излагат причини за неравноправност на клаузите. Например, че е планувано, че се дължат единствено от потребителя, в случай че не извърши своите отговорности, само че не и реципрочно от оператора, в случай че той не извърши своите.

Що се отнася до неустойката в размер на дадена отстъпка от цената на устройство, СРС е постановявал, че с тази уговорка операторите се стремят да извършат смяна на значителен детайл от контракта – на цената на устройството, освен това едностранно и без единодушието на потребителя. Съдът е постановил, че: „ Подобна спогодба опонира на положителните нрави, като води до очевидна нееквивалентност на престациите, а не такава е задачата на закона. Освен това по този начин избраният размер на неустойката опонира на обезщетителната ѝ функционалност, като освен че не обезпечава вреди, а „ усилва “ без единодушието и на насрещната страна цената на предоставеното устройство “, показва Lex.bg.
Споразумение сред КЗП и телекомите
На 20 февруари 2024 година единият от трите мобилни оператора заяви, че от 2025 година при индексация на цените потребителите ще могат да се откажат от контракта си без неустойки.

Месец по-късно останалите две сдружения също одобриха тази формула.

През март 2024 година КЗП и Алиансът за софтуерна промишленост подписаха съглашение по отношение на клаузите за индексация в договорите им за месечните потребителски такси. С него операторите се съгласяват да бъде предоставено правото на потребителите да приключват без наказателна клауза договорите си при индексация на цените и таксите от януари 2025 година В тези случаи те няма да дължат никакви неустойки, стига да са упражнили правото си до един месец от оповестяването на индексацията.
Чака се изговаряне на Съда на Европейския съюз
През декември 2024 година съдията от Софийския областен съд (СРС) Димитър Демирев е изпратил преюдициално питане до Съда на Европейския съюз. Запитването включва въпроси по отношение на законността на индексацията, включително възможно ли е, когато желаят да прекратят договорите си, потребителите да дължат цялостен „ пакет “ неустойки – освен три общоприети такси, само че и връщане на така наречен отстъпки, които са получили при сключването им?

Съд на Европейския съюз ще отговори с решение по дело С-821/2024 година, което ще е наложително за всички.
Промени в националното законодателство
Народни представители от „ Продължаваме Промяната – Демократична България “ внесоха през ноември в деловодството на Народното събрание предложения за промени в Закона за електронните известия (ЗЕС). Те плануват потребителите да могат „ да приключват договорите си с мобилни оператори без неустойки, в случай че те подвигат цените “, както и „ когато устройство е купено с контракт за услуга, то с прекратяването му клиентът би трябвало да заплати остатъка от сумата за него, която не може да е по-висока от препоръчаната промоционална цена “.
Индексацията в други европейски страни
Изследване на Cullen International (предоставя най-новата регулаторна информация) през 2024 година откри, че три национални регулаторни органа – в Италия, Малта и Обединеното кралство – неотдавна са приели или предложили характерни правила за потреблението на индексационни клаузи в телекомуникационни контракти.

В Италия клаузите за индексиране не могат да се ползват през първите 12 месеца след сключването на контракта. В Малта оптималният интервал на обвързване на договорите, в това число индексиране, не може да надвишава шест месеца без експлицитното единодушие за това на потребителя. В Обединеното кралство имаше предложение да се забрани обвързваното с инфлацията повишение на цените.

Съвместна тематична графа с платформата „ Ние, потребителите “, в която осведомяваме потребителите за правата им.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР