От 1-ви януари 2024 г. насам в Япония бяха регистрирани

...
От 1-ви януари 2024 г. насам в Япония бяха регистрирани
Коментари Харесай

Скорошното земетресение в Япония все пак е повредило атомната електроцентрала Шика. Има ли опасност от замърсяване?

От 1-ви януари 2024 година насам в Япония бяха регистрирани над 200 трусове с друг магнитуд. Най-силно наранена е префектура Ишикава, която се намира в централната част на остров Хоншу. В резултат на естественото злополучие починаха 216 души, към 516 поданици бяха ранени, а 222 души се смятат за изчезнали. За страдание при актуализирането на данните се оказва, че броят на бедстващите хора се усилва. Сериозни вреди са нанесени и на постройките – да вземем за пример в Ишикава е развалена атомната електроцентрала „ Шика “. Понякога тези произшествия могат да доведат до съществени последствия.

В резултат от огромното земетресение има известни повреди в атомната електроцентрала Шика. Снимка: NHK World Japan

Земетресенията в Япония през 2024 година

По данните на международните организации най-мощното земетресение, записано в миналото в Япония при започване на 2024 година, е било с магнитуд 7,6 по скалата на Рихтер. Смята се, че то е било най-силното в този регион от 1885 година насам.

Японските трусове са предизвикали общо над 1000 жертви, а информацията непрестанно се актуализира. За да се избегнат още жертви, префектурите им изтеглиха близо 60 000 души.

Последиците от земетресението в Япония през 2024 година Снимка: Zhang Xiaoy

Около 250 здания са се разрушили вследствие на труса, а към 300 жилища са потърпевши от пожари. Повече от 32 000 къщи са останали непокътнати, само че жителите им са останали без светлина и вода. Освен това в горепосочените райони непрекъснато са регистрирани сривове в интернет и мобилните връзки.

В резултат от земетресението по пътищата се образуват огромни пукнатини. Снимка: Kim Kyung-Hoon, Ройтерс

След трусовете имаше заплаха от цунами. Интересно е, че съветските медии оповестяват, че високите талази са можели да обзет даже част от Русия – те са заплашвали региона на Сахалин, Хабаровския край и някои селища в Приморския край. Някои талази са били с височина 5 метра, само че не е са предизвикали щета на никого.

Разрушени къщи в Япония. Снимка: Kim Kyung-Hoon

През месец януари в Япония могат да продължат да се следят вторични земетресения – повторни земетресения след мощни трусове. Някои от тях може да са с магнитуд 7.0.

Щетите в японската атомна електроцентрала Шика при започване на 2024 година

Освен жилищните здания, земетресението нанесе съществени вреди и на атомната електроцентрала Шика. Строителството ѝ в префектура Ишикава стартира през 1989 година, а централата е пусната в употреба през 1993 година Централата се състои от два генераторни блока, които непосредствено създават електрическа енергия.

Подземните земетресения са предизвикали пръсване на тръбопроводите на двата трансформатора, които са били свързани с енергоблоковете. Според чиновници на компанията Hokuriku Electric Power Company, която реализира контрола върху електроцентралата, спукването е довело до приключване на маслото за изолираност и изстудяване. Поради това някои системи на японската атомна електроцентрала са спрели да работят.

Първоначално бе оповестено, че от трансформатора на втория реактор са изтекли 3500 литра масло. След това обаче бе обявено, че са изтекли общо 19 800 литра от тази течност. Потвърдено бе също по този начин, че от другия трансформатор са изтекли към 100 литра масло. Част от изтеклото масло към този момент е събрано, а специалистите обмислят по какъв начин да възстановят работата на оборудването.

Опасността от повреда в тази атомна електроцентрала

За благополучие не се чака да настъпи каквото и да било злополучие, обвързвано с атомната електроцентрала Шика. Служителите твърдят, че централата има обикновено работещо електрозахранване, което подсигурява нейната обща сигурност. Така да вземем за пример работата на устройството за изстудяване на басейните с отработено гориво работи безпроблемно. Освен това експертите са направили образна инспекция на най-важните елементи на централата и не са разкрили никакви притеснителни промени. Така че нищо не заплашва сигурността на тази АЕЦ.

Що се отнася до разлятото трансформаторно масло, смята се, че то не съставлява заплаха. То се употребява за уединяване на намотките на трансформаторите и е належащо за попречване на късите съединения. То е належащо и за попречване на прегряването на трансформатора. Тази течност се състои от минерални масла и добавки, които предотвратяват окисляването, ръждата и образуването на пяна.

Разлятото масло може да пламне, само че в тази ситуация с атомната електроцентрала Sika няма такава заплаха. Снимка: Freepik

Потенциално разлятото масло може да се възпламени и да навреди на околната среда заради съдържащите се в него субстанции. Но в тази ситуация с атомната електроцентрала „ Шика “(Shika) наподобява, че такава заплаха не съществува.

Да напомним, че след повредата в АЕЦ Фукушима през 2011 година атомната централата е краткотрайно спряна, с цел да се създадат промени за да се спазят новите регулаторни условия. През октомври 2011 година стартира построяването на стоманобетонна стена, която би трябвало да защищити реакторите от вероятно цунами. Стената е проектирана с височина 4 метра и дължина 700 метра, на 11 метра над морското ниво. Това е направено, с цел да се спазят спомагателните държавни указания, разпоредени след повредата във Фукушима. В съседство с нея е инсталиран нов дренажен портал, с цел да се сведат до най-малко вредите върху оборудванията на централата, ако морската вода успее да се изкачи над стената и да потопи централата. Други незабавни ограничения за сигурност включват инсталирането на спомагателна помпа за изстудяване на реакторите с морска вода и спомагателен източник на сила за задействане на клапана за изпускане на парата от реакторите.

Навярно това е запазило целостта на Шика и няма каквато и да било заплаха от замърсяване на околната среда.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР