Още в началото на годината, когато се обсъждаше Бюджет 2022,

...
Още в началото на годината, когато се обсъждаше Бюджет 2022,
Коментари Харесай

Кой трябва да поеме отговорността за Бюджет 2023

Още при започване на годината, когато се обсъждаше Бюджет 2022, обясних, че няма потребност от нарастване на разноските, тъй като имаме ниска безработица, висока инфлация и фокусът би трябвало да е в противоположната посока.

Освен това залагането на толкоз дълбоки дефицити над 3% от Брутният вътрешен продукт в продължение на идващия 3-годишен интервал е доста рисково, тъй като лихвите в този момент ще тръгнат нагоре. Това сподели пред БНТ икономистът Георги Вулджев.

Според него макроикономическите прогнози, които са правени от предходното държавно управление, могат да се окажат прекомерно оптимистични.

" Ако имаше справедлив прочит на икономическата обстановка, щеше да се реши, че е доста елементарно да се стигне досега, в който имаме доста дълбоки дефицити и да сме под риск на дългова серпантина, тъй като лихвите по дълга са прекомерно високи и ние не можем да ги погасим ", добави Георги Вулджев.

 istock istock
Мика Зайкова счита, че България има огромен проблем и той не е във високия недостиг, нито е в дълга.

Ще попречи ли трупането на задължения на приемането на еврото у нас

" Проблемът е в това, че няма кой да купи дълга, с цел да може да рефинансираме. Ако пък някой желае да го купи, той ще бъде при такава висока рентабилност, че няма да можем да го обслужваме. Този проблем би трябвало да бъде решен бързо, а това става посредством политическа и икономическа стабилизация ", добави Мика Зайкова.

По думите ѝ, в случай че не се образува ново държавно управление, Народното събрание ще направи бюджета.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР