Нима е възможно: нов ИИ по лицето на човека разпознава неговите политически възгледи
Още от антични времена хората се пробват да припишат на чертите на лицето способността да отразяват характера или моралните качества на индивида. Съвременната логика на психиката класифицира физиогномиката като псевдонаука, само че новите технологии са подготвени да оспорят това. Според създателите на ново проучване, учени от Станфордския университет, посредством композиция от изкуствен интелект и машинно различаване на лицето може тъкмо да се дефинират политическите възгледи на човек. При това не е належащо лицето да има някакво изражение.
Физиогномиката се основава на физиологичните особености на индивида. Черти на лицето, като формата на челюстта, да вземем за пример. Тази челюст, като костна конструкция не може да бъде изменена и тя носи избрани характерности. За физиогномиката е значимо, по какъв начин наподобява челюстта, носът, очите, ушите, устата? Каква е формата им, размерът, разположението им? Всичко това е физиологично и психосоматично, и е обвързвано с прочувственото положение и с избрани житейски моменти, през които е минал индивида.
Преди началото на опита откривателите помолили 591 участници да отговорят на въпросник, с цел да открият политическите възгледи на респондента. След това някои от тях са сканирани от нов ИИ логаритъм, който е имал за задача да сложи лицето в избрана точка от политическия набор.
![]( https://i0.wp.com/www.kaldata.com/wp-content/uploads/2024/04/05041625-1-1.webp?resize=696%2C290&ssl=1 )
Като цяло логаритъмът разпознава политическите възгледи на участниците с висока акуратност. При това без значение от възрастта, пола и националността на субекта, споделят създателите на проучването. То беше оповестено в списание American Psychology. При съществуването и на тази корелация отговорите на изкуствения разсъдък стават даже още по-точни, оповестява QZ.
Отправна точка на опита е било наблюдението на „ разликите в чертите на лицето “, които бъдещите създатели на публикацията са забелязали при „ най-либералните и най-консервативните мъже и жени„. Либералите, означават откривателите, са по-склонни да имат по-слабо изразена долна част на лицето. Техните носове и устните им са по-ниски, а брадичките им са по-малки от тези на консерваторите. Основната лицева характерност на средностатистическия либерал е по-малкото лице. Ако лицето е огромно, с добре развита брадичка, притежателят му най-вероятно е републиканец.
„ Хората като цяло са съгласни да преценят политическата ориентировка по лицето (Todorov et al., 2015) “, се споделя в публикацията. – Независимо от точността на тази преценка, резултатът на самоизпълняващото се предсказване (Merton, 1936) постулира, че хората, които имат избрани външни признаци, биват третирани по съответния метод. Ако въприемете това приписване, с течение на времето може да развиете държание, което подхожда на усещанията на другите за вас (Slepian & Ames, 2016). Така да вземем за пример хората с огромни челюсти, които постоянно се възприемат като по-доминантни в обществото (черта, обвързвана с политическия консерватизъм), могат да развият тази линия с течение на времето “.
Постулираната от създателите на проучването връзка сред вродените черти на лицето и политическите възгледи води до заключението, че разпространяването на биометричните данни и технологиите за различаване на лица е нещо извънредно рисково. Те могат да бъдат употребявани по някои напълно непредвидени способи.
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)