Русия се опитва да се откъсне от останалата част на интернет – повечето VPN услуги не успяват да заобиколят наложените ограничения
Още една стъпка по-близо до основаването на по този начин наречения Сплинтернет (Splinternet) – едно ново разбиране, което очевидно ще стартираме да срещаме и използваме все по-често.
Дългогодишните проекти на Русия да се откъсне от световния интернет и да сътвори своя лична суверенна версия на съветско уеб пространство наподобява са създали още една огромна стъпка към реализирането на тази концепция. Според оповестената от Роскомнадзор информация информационният орган на страната е тествал новата система, като неотдавна е блокирал задграничните уеб уеб сайтове и интернет приложения в някои райони. За разлика от Китай, където жителите могат да употребяват виртуални частни мрежи, с цел да заобиколят Великата защитна стена на Пекин, множеството VPN мрежи в тези райони изобщо не съумяха да разрешат на съветските жители да заобиколят рестриктивните мерки.
Според Института за проучване на войната (ISW) – американска организация с нестопанска цел, Роскомнадзор е провел теста през уикенда, като е обхванал жителите на Дагестан, Чечня и Ингушетия – съветски райони, обитаеми най-вече с етнически малцинства.
Потребителите в тези региони са имали проблеми с достъпа до WhatsApp и Telegram, както и до YouTube, Гугъл и даже до някои услуги на съветския интернет колос Яндекс.
Руската неправителствена организация за отбрана на цифровите права Роскомсвобода съобщи пред изданието TechRadar, че макар че множеството VPN услуги не са проработили по време на теста през уикенда, въпреки всичко е имало такива, които са проработили. Тя не прецизира какъв брой и кои са те.
Напоследък Русия се бори с потреблението на VPN мрежите. В страната са блокирани минимум 197 сходни услуги, а приложенията за работа с тях са отстранени от съветския Apple App Store. А през месец март беше признат закон, който криминализира разпространяването на информация за това по какъв начин да се заобиколят рестриктивните мерки в интернет, което включва и възбрана за потребление на VPN услугите.
Русия от дълго време работи върху своите проекти за върховен интернет – още преди да нахлуе в Украйна (но след Крим). През 2019 година страната организира серия от проби, с цел да ревизира дали федералните и комерсиалните телекомуникационни оператори могат действително и дейно да отделят Русия от световния интернет, като в същото време разрешат достъп до локални услуги благодарение на DNS кеш.
След нахлуването в прилежащата страна през 2022 година и последвалите наказания и ограничавания, наложени от западните компании, цялостното изключване на родния Рунет от останалата част на световния интернет изглеждаше все по-вероятно, макар че съветското министерство на цифровите технологии, връзките и електронните медии тогава съобщи, че няма проекти за сходно деяние.
В последно време Кремъл е вложил към 648 млн. $ в развиването на техническите си благоприятни условия за ограничение на интернет трафика, написа изданието ISW. Той също по този начин се пробва да накара руснаците да преминат от западните платформи за обществени мрежи и въобще медии към локалните платформи, които държавното управление може по-лесно да управлява.
На 7-ми декември Роскомнадзор предизвести, че може да блокира осем задгранични снабдители на уеб хостинг услуги, в това число Amazon Web Services (AWS), GoDaddy и HostGator, да работят в страната заради неспазване на съветските закони за цензурата.