Орловски Рисак
Орловският рисак е най-голямата горделивост на съветските коневъди. Орловският рисак е прочут със своя добър темперамент, храброст и експедитивност. Представители на породата орловски рисак постоянно стават международни първенци на изложения и надпревари.
Произход на орловския рисак
Родоначалник на породата орловски рисак е съветският граф Алексей Орлов. От 1775 година графът почнал да се занимава със селекциониране. Той пътешествал в Азия и Европа, откъдето докарвал коне от разнообразни породи. През 1776 година той купил хубав арабски жребец за 60 000 сребърни монети. Той се казвал Сметанка и умрял след година, само че оставил след себе си поколение - четири жребеца и една кобила.
Граф Орлов внесъл коне от холандската провинция Фризия и ги кръстосал с потомството на Сметанка. През 1808 година графът умрял и неговото дело било продължено от крепостния му селяндур Шишкин. През 1836 година потомъкът на Сметанка - жребецът Бичок направил международен връх - покрил 3200 метра за 5 минути и 45 секунди, а през 1867 година този връх бил усъвършенстван от негов потомък, който покрил дистанцията за 5 минути.
Конете от породата орловски рисак се употребявали в Русия най-вече за конни надбягвания. В края на XIX век в Русия пристигнали доста американски коне, които били кръстосвани с орловски рисак. Това нанесло големи вреди на породата. С годините чистокръвните представители на породата орловски рисак ставали все по-малко и през 1997 година в Русия имало 800 коня от тази порода. Породата била на път да изчезне, само че с помощта на френски селекционери била възобновена.
Стандарт на орловски рисак
Представителите на породата орловски рисак се високи към 170 сантиметра. Кобилите доближават нормално до 162 сантиметра. Конете от породата орловски рисак са с хармонично съразмерно тяло. Цветът им е ярко сив, сив на бели кръгове, червеникаво сивкав, мрачно сив, черен, рижав. Шията на Орловски Рисак е дълга, с чупка като при лебедите.
Гърбът е мускулест и мощен, крайниците са дълги и мускулести. Гривата и опашката са доста пухкави и обилни. Орловският рисак върви с горда походка, придвижванията му са грациозни макар едрото му тяло. Главата на орловският рисак е с аристократична издълженост. Очите са тъмни или кехлибарени на цвят. Някои представители на породата орловски рисак са с по-сух и жилав вид фигура, други наподобяват на тежкотоварни коне, което обаче не им пречи да развиват висока скорост при бягане.
Грижи за орловски рисак
Орловският рисак би трябвало постоянно да се изчетква, а гривата и опашката му да се сресват и даже могат да се плетат на плитки. Според експертите по отглеждане на коне вярното разчистване на коня е гаранция за неговото здраве. Препоръчително е всеки ден конят да се изчетква със специфична четка от натурален косъм.
Гривата би трябвало да се сресва с дървен гребен. Необходимо е също по този начин да се употребява и специфичен инструмент за премахване на потта след интензивни придвижвания, както и за премахване на водата след изкъпване. Почистването на коня постоянно стартира от лявата му страна. С четката се изчетква цялото тяло на коня, като не се не помнят и крайниците му, с цел да бъде бляскав и добре измит. С помощта на гъба, напоена във вода, след всяка езда се отстраняват замърсяванията в ъгълчетата на очите на орловски рисак.
С влажна гъба се почистват и ноздрите му след езда или тичане. През топлите месеци конете от породата орловски рисак на драго сърце одобряват къпането благодарение на маркуч. То постоянно стартира от крайниците на коня, тъй като по този метод орловският рисак получава изстудяване и масаж на мускулите на краката си, които интензивно употребява. След изкъпването на орловски рисак би трябвало да се в профил цялата непотребна вода от тялото му, с цел да не се развият инфекции. За гърба и кръста на орловския рисак би трябвало да се поставят огромни грижи, защото гръбнакът на коня има опорни функционалности, както и защитни функционалности във връзка с разнообразни нерви и кръвоносни съдове.
Холката на орловския рисак е мощно уязвима. Неправилно поставеното седло, изключително в случай че е с по-ниско качество, може да повреди холката на коня, както и гръбнака му. Особено огромно внимание при подбора на уместно седло имат конете с висока холка. За обезвреждане на опцията от контузии на гърба на коня по време на езда се слагат специфични амортизатори с гел или пяна. Редовно би трябвало да се ревизират копитата на коня от породата Орловски рисак, с цел да не зародят проблеми с ходенето и с бягането. Орловският рисак би трябвало да има опция най-малко понякога да потича на дълги дистанции.
Обучение на орловския рисак
Орловският рисак е доста мъдро животно и елементарно се научава да преодолява трудности и да извършва избрани команди. Конят от породата орловски рисак постоянно се пробва да извърши това, което стопанинът му чака от него. Най-добре е в случай че конят е станал благосъстоятелност на индивида още когато е бил малко жребче и образованието е почнало рано. Много е мъчно да се накара кон от породата орловски рисак да извършва команди, дадени от чужд човек.
Абсолютно е изключено потреблението на мощ и санкции по време на образованието, защото конете от тази порода са чувствителни и могат напълно да се откажат от процеса на образование. Не се предлага потреблението на камшик, а по-скоро още когато кончето е малко, се употребяват въжета, които не му разрешават да върви обратно.
От доста години към този момент не е известно да се употребяват остри шпори, с цел да се накара конят да направи нещо. Лекото потупване със специфична пръчка се употребява не за наказване, а по-скоро като ориентиране. Физическите санкции напълно унищожават доверието на Орловския рисак по отношение на стопанина му или треньора и той дълго време няма да извърши нито една команда.
Хранене на орловски рисак
Правилното хранене на коня от породата орловски рисак е гаранция за положителното му здраве и продуктивност. Задължителен детайл от храната на орловския рисак са нужните за това интензивно животно витамини и минерали. Свежата трева също е наложителна за конете от тази порода. През лятото тя би трябвало да съставлява основата на менюто им. На ден един кон от породата Орловски рисак има потребност от 50 кг свежа трева, а дребните кончета - от към 30 кг трева на ден.
Може да се дава трева, която е прясно окосена, или да се водят конете на пасбище. През студените месеци се дава сено, което покрива 50 % от менюто на коня. На ден един кон от породата орловски рисак има потребност от към 15 кг сено, жребчетата имат потребност от 10 кг. Зърнените храни - овес, ечемик, ръж, пшеница, царевица също би трябвало да се дават на орловския рисак. Моркови, цвекло и картофи също са част от менюто на орловския рисак. Костно брашно, рибено масло и суха квас също се дават на конете от тази порода.
Заболявания на орловския рисак
Най-голямата заплаха, на която са изложени конете от породата орловски рисак, е да настъпят гвоздей или различен изострен предмет. Конят стартира да куца и това може да докара даже до строшаване на наранения крайник. Най-опасно е когато и двата предни или двата задни крайници на коня са засегнати, защото това може да докара до съществени контузии.
Конете от породата орловски рисак са склонни към колики, податливи са на конска кашлица и на пневмония. Освен това конете от тази порода са податливи на разнообразни болести на сухожилията, както и към парализа на лъчевия нерв. Конете от породата орловски рисак може да боледуват от конски грип и от инфекциозна анемия, както и от разнообразни типове болести на очите.
Любопитни обстоятелства за орловски рисак
Конете от породата орловски рисак са универсални. Те се употребяват за конни надбягвания, за конен туризъм, за езда, за впрягане, както и за селскостопанска работа. Много постоянно конете от породата орловски рисак се употребяват най-вече за отглеждане. Конете от породата орловски рисак постоянно слагат върхове по експедитивност. Жребецът морской прибой съумял да покрие дистанцията от 1600 метра за 2 минути.
Недостатъци на орловски рисак
Може би единственият минус на конете от породата орловски рисак е, че за тях би трябвало да се поставят доста грижи и да им се обезпечава опция да тичат на воля, с цел да се усещат добре.