Ориенталският стършел (Vespa orientalis) не трябва да се тревожи за

...
Ориенталският стършел (Vespa orientalis) не трябва да се тревожи за
Коментари Харесай

Има само едно живо същество на Земята, което не може да се напие от алкохол: кое е?

Ориенталският стършел (Vespa orientalis) не би трябвало да се тревожи за назначението на избран лидер по време на нощна разходка с оси или за възобновяване от махмурлук заран. Ново изследване го разпознава като единственото животно, за което знаем, че не може да се напие от алкохол.

Не е загадка, че осите естествено употребяват етанол, който ни прави пияни - само че в техния случай той е част от диета, която включва нектар и плодове. В ново изследване екип от университета в Тел Авив в Израел се концентрира върху проучването на източните стършели, с цел да разбере по какъв начин етанолът въздейства на осите, пише Science Alert.

В опита, след хранене на насекомите с разтвор на захароза с централизация на етанол до 80%, откривателите не следят неподходящи резултати върху продължителността на живота или държанието на стършелите, в това число способността им да строят гнезда.

Учените са употребявали въглеродно изотопно маркиране на алкохол, което им разрешава да картографират измененията в съединението, до момента в който веществото се обработва в телата им. Според съавтора на проучването, зоолога София Бушебти, до момента в който алкохолът се метаболизира, той се разпада на въглероден диоксид, който се издишва.

По време на проучването учените мерят количеството освободен белязан въглероден диоксид - в следствие те съумяха да преценяват скоростта, с която алкохолът се разгражда в телата на стършелите. Метаболизмът на стършелите преработва алкохола два пъти по-бързо, разграждайки го, преди да може да ги накара да покажат признаци на интоксикация.

Авторите на проучването считат, че това държание може да се дължи на обстоятелството, че източните стършели имат голям брой копия на гена за алкохолна дехидрогеназа, който създава ензим, който разгражда алкохола.

Учените също по този начин откриха, че насекомите имат забавна история на взаимна еволюция с дрожди, пренасяйки бирена квас (Saccharomyces cerevisiae) в храносмилателната си система, преди да я предадат на плодовете. Предполага се, че точно бирената квас евентуално би могла да обезпечи на стършелите спомагателен постепенен тласък да развият приемливост към това вещество.

Според Бушебти той и сътрудниците му са били много сюрпризирани да виждат какъв брой бързо стършелите са съумели да преработят алкохола. Обърнете внимание, че стършелите не са единствените, които могат да се оправят с пиенето; да вземем за пример перестата тупая (Ptilocercus lowii) също е способна да направи нещо сходно, само че единствено до избрани концентрации. За страдание, резултатите демонстрираха, че високите концентрации на етанол ще доведат до мощни отрицателни последствия, които ще се проявят много бързо.

Авторите на проучването означават, че тяхната работа в действителност е значима освен за биологията и разбирането на комплицираните механизми на животинското царство, само че също по този начин може да бъде потребна като модели за проучване на потреблението на алкохол и толерантността при хората.
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР