Опитът от изминалото Българско председателство на Съвета на Европейския съюз

...
Опитът от изминалото Българско председателство на Съвета на Европейския съюз
Коментари Харесай

Екоминистърът сподели опита от европредседателството с румънския си колега

Опитът от миналото Българско председателство на Съвета на Европейския съюз и напредъка по тематиките в региона на околната среда показа министърът на околната среда и водите Нено Димов с румънския заместник-министър ръководител и министър на околната среда Грациела Гаврилеску на среща в Букурещ през днешния ден. Работното посещаване беше по покана на Гаврилеску по отношение на идното през първата половина на 2019 година Румънско председателство на Съвета на Европейски Съюз. В рамките на градивния разговор, министър Димов увери румънския си сътрудник, че може да разчита на цялостната поддръжка и насъбрана експертиза от българска страна в процеса на подготовката на Румънското председателство.

„ България сполучливо извърши заложените цели в региона на околната среда и климата в границите на първото си председателство на Съвета на Европейски Съюз, като сложи акцент върху прехода към кръгова стопанска система и екоиновациите, в това число и повторната приложимост и преработването на пластмасите. Другият основен приоритет беше качеството на атмосферния въздух, като заслуга на Българското председателство е, че за първи път през последните 10 години сложи въпроса на най-високо равнище в Съвета на Европейски Съюз ", уточни министър Димов.

Двамата разговаряха и за „ двойните стандарти ", необятно обсъждани през последните месеци в разнообразни формати на Съвета на Европейски Съюз. Според министър Димов тази тематика не изчерпва своето значение само с качеството на храните, а намира отражение и в други области, имащи директно отношение към здравето на хората и околната среда. Коментирани бяха въведените наскоро забрани на дизелови коли в някои западноевропейски градове, поради което нараства вноса им към страни с по-ниски приходи, в това число България и Румъния.

„ Прагматичният метод изисква оня, който изкривява пазара, да поеме отговорността, а това значи страните, които вкарват сходни забрани да не могат да „ изнасят " коли, които не дават отговор на избрани стандарти ", съобщи министър Димов. Според него тази отговорност би трябвало да бъде регламентирана на равнище Европейски Съюз. Същевременно, страните членки би трябвало да имат опция да одобряват характерни за изискванията си национални ограничения, тъй че да могат да изпълнят проектите за понижаване на излъчванията от превоза и да развиват нисковъглеродна подвижност, акцентира министър Димов.
Източник: standartnews.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР