Опасна дупка застрашава посетители на останките от епископската базилика във

...
Опасна дупка застрашава посетители на останките от епископската базилика във
Коментари Харесай

Опасна дупка зейна до епископската базилика във Варна

Опасна дупка заплашва гости на останките от епископската базилика във Варна или минувачите около нея, видя кореспондент на Moreto.net.

В дупката елементарно може да попадне дете.

Част от настилката около оградата на Раннохристиянската епископска базилика на Одесос се е разрушила, което основава сериозен риск от проваляне. В дупката елементарно може да попадне дете.

Само дни преди формалното разкриване на туристическия сезон във Варна туристическият обект е в изцяло неприветлив тип. Буйна растителност е обхванала мястото и скрива базиликата.

Базиликата на ул. „ Хан Крум “, известна като Епископската базилика , е най-големият и внушителен раннохристиянски храм в региона на Варна. Открита е инцидентно през 1914 година, а първите сондажни изследвания са осъществени от археолога М. Милчев през 1949 година Археологическите разкопки на целия обект са осъществени в интервала 1969–1973 година

В резултат на проучванията се открива, че базиликата е изпълнявала функционалността на основен епископски храм на раннохристиянския Одесос.

От архитектурна позиция постройката съставлява огромна трикорабна базилика със синтрон в апсидата, с нартекс (притвор), екзонартекс и евентуално с атрий (вътрешен двор от западната страна). Дължината ѝ е 40 метра, а ширината — 16 метра. На места стените са непокътнати до височина 1,60 метра. В северозападния ъгъл на постройката евентуално в допълнение е бил пристроен кръговиден баптистерий (кръщелня). Поради гъстото модерно градско застрояване някои елементи от екзонартекса, южния транспортен съд, баптистерия и атрия остават неразкрити.
Източник: moreto.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР