АРЕСТ, ОБВИНЕНИЯ… И НИЩО: Вълка живее като цар – яхти, лукс и 150 млн. от нашия джоб!
Олигархът на Доган Румен Гайтански – Вълка още веднъж е в играта макар престоя в ареста и обвиняването за източените 150 милиона от единствения държавен трезор, цялостен с наши пари – Българската банка за развиване, сподели изследване на „ Филтър “. В последните 30 години „ предприемачът “ натрупа стотици милиони от държавната трапеза, с помощта на околните си връзки с властта и изключително с приятеля си Ахмед Доган, с който бяха и съдружници.
Макар и не със същите мащаби, бизнесът му върви, изключително с боклука и зелената сила. Източници на вестника описаха, че Вълка още веднъж живее в разкош, кара скъпи спортни коли и се вози на яхти, които си купи с парите от Българската банка за развиване.
Името на Вълка изплува от следващата спекулация, разкрита предходната седмица от земеделския министър, който спря продажбата на хижа „ Ведра “ в планината Витоша, която е на 100 метра от ски пистата в местността Лалето. Хижата е в активите на Министерството на земеделието. Построена е през 1960 година Постройката е голяма и скрита в гората. До нея се стига по непряк път и няма инцидентни гости в региона.
Скандално разобличаване!: Заместник-министър от кабинета „ Петков “ забъркан в брутална спекулация с Вълка – парцели, милиони и сенчести покупко-продажби! (СНИМКИ)
През 2019 година, когато е изтеглен и заемът от 150 милиона от ББР, хижата е дадена чартърен за 10 години на компанията „ Аква Вива “ АД. Тогава притежател на сдружението е Румен Гайтански-Вълка. Наемът е алегоричен – 2700 лева на месец, само че против ангажимент за инвестиция от 1 млн. лева и отстъпка от 30% за туристите, които я посещават.
Проверка сподели, че там външни хора не са допускани. Хижата с 20 стаи, 6 големи жилището и неповторима панорама е посещавана от наемателите, а на мястото са забелязвани компании със скъпи коли. По-късно въпреки всичко стартира ремонт, само че за 300 хиляди лв., а не за 1 милион, както написа в контракта за наем.
През 2022 година Румен Вълка трансферира компанията на двама свои чиновници. Това са Анета Иванова и Захари Павлов, само че продължава да управлява сдружението. Още тогава проектът за придобиване на апетитната хижа в планината е в ход.
Малко по-рано същата година за заместник-министър на земеделието с подписа на тогавашния министър председател Кирил Петков е назначен Валентин Чамбов, който има основна роля и в други имотни афери на Вълка.
Чамбов остава на поста и в служебните кабинети на Гълъб Донев през 2023 година
Тогава Министерството на земеделието взема решение, че хижа „ Ведра “ е парцел с отпаднала нужда и ще го продава. Това става с подписа на Чамбов. Хижата е трансферирана от министерството на подчинената му конструкция „ Югозападно държавно дружество “. Малко по-късно Чамбов е освободен като заместник-министър и става шеф на същото „ Югозападно държавно дружество “, което към този момент е притежател на хижата.
И персонално афишира парцела за недоходоносен, като форсира продажбата. Назначена е експертиза за цената, а експерт от Пловдив поставя цена от 1 милион лв., или към 800 лева на квадрат по това време. Организира се търг с скрито наддаване. Кандидати са две компании. Едната от тях е наемателят „ Аква Вива “ АД. Точно тя печели, като наддава единствено с 50 хиляди лева и стартира процедура да влезе във притежание. Областната администрация обаче вижда нарушавания като занижена цена и сезира Агенцията за държавен финансов надзор.
После Румен Вълка е задържан по следствието за заема от 150 милиона лв. и процедурата по преодоляването на апетитния парцел се отсрочва. Историята с продажбата на хижа „ Верда “ на Витоша стартира, откакто Вълка се прости с грандиозния план за сарай до брега на язовир Искър.
Строежът беше разгласен за противозаконен през 2022 година и дефинитивно съборен през април 2025. Тук още веднъж излиза името на Валентин Чамбов – заместник-министъра, с чийто автограф стартира и продажбата на „ Ведра “. Той е шеф на „ Югозападно държавно дружество “, на чиято територия е издигнат сараят на Вълка. Процедурата по събарянето му обаче се забави, а от този момент Чамбов обясняваше, че няма пари.
Развали контракта с компанията на Вълка чак през август 2024 година, когато предприемачът беше в ареста поради заема от ББР. Според източници продажбата на хижа „ Ведра “ на Вълка е готова като отплата за неуспеха на сарая му до бент. „ Искър “. Засега преодоляването на почивната станция е стопирано, а Валентин Чамбов към този момент е уволнен като шеф на „ Югозападно държавно дружество “.
Лично той е пращал и писма до регионалния шеф през 2025 година, с цел да побърза с процедурата за продажбата на „ Ведра “.
Преди 3 месеца Румен Вълка загуби още една борба. Тогава Върховният административен съд дефинитивно спря плана на компанията му „ Петрургия “ ООД за цех, който да гори боклуци до село Върбовка край Павликени.
През 2022-а след дълги години в бизнеса с боклуци Вълка направи капиталово желание за завода. Местните обаче се сплотиха в гражданско съдружие и започнаха да стачкуват против заплахата околната среда в региона за бъде отровена. Те апелираха разрешенията за градеж на завода и след няколко години борба съумяха. Според магистратите те са прави да се тормозят за здравето си, в случай че заводът се построи.
От доста години се провалят и опитите на Вълка да трансформира къпалнята „ Мария Луиза “ в Борисовата градина в съвременен хотел. В нея той е съучастник с общинско сдружение, само че държи мажоритарния пакет от акциите. До през днешния ден обектът пустее и се разрушава, а Вълка прави опити да изтъргува своя дял назад на общината.
Фирмите му са запорирани, само че се хвалил, че ще се размине с правораздаването
Блокираните акции, сметки и парцели са за близо 14 милиона лв. – надалеч от 150-те милиона, за които е обвинен
4 компании от бизнес империята на Румен Гайтански-Вълка са запорирани от Софийската градска прокуратура, сподели инспекция на „ Филтър “. Блокираните акции, сметки и парцели са за близо 14 милиона лв. – надалеч от 150-те милиона, за които е обвинен предприемачът. Разследването против него за източването на крупната сума от ББР още продължава.
В същото време Вълка е споделял със свои близки, че ще се „ оправи “ и ще се размине с правораздаването, както се случи с доста знакови фигури по време на прехода.
На 14 август 2024 година прокуратурата и към този момент закритата Комисия за противопоставяне на корупцията влязоха в офиси и жилища на Румен Гайтански-Вълка по следствие за една от най-големите злоупотреби в последните години – източването на 150 милиона лв. от държавната Българска банка за развиване. Бизнесменът не беше открит, както и някогашният началник на банката Стоян Мавродиев, който е подписал контракта през 2019 година Арестуван е Емил Георгиев – някогашен арбитър, юрист и шеф на компании от кръга на Румен Гайтански.
Вълка се съобщи два дни по-късно и идващите 2 месеца лежа в ареста. Пуснаха го в средата на октомври против 250 хиляди лв. гаранция.
Обвиненията против тримата са за длъжностно заграбване в изключително огромни размери. Близо 2 години по-късно делото още не е влезнало в съда. Стоян Мавродиев още се търси. ББР отпуска заема на „ Роудуей Кънстракшън “ през юни 2019 година С парите компанията, следена от Румен Гайтански, купува акциите на „ Пътстройинженеринг “ АД, която е благосъстоятелност на друга негова компания – „ Био Майнинг “.
Следва серия от преводи. „ Роудуей Кънстракшън “ праща парите по сметка на „ Био Майнинг “, тя отпуска заем на „ Кристална вода “ АД. Това сдружение е благосъстоятелност на брачната половинка на Гайтански. То е обезпечило заема, провиснал от Търговска банка Д на Топлоелектрическа централа „ Варна “, когато притежател там беше Ахмед Доган. След като ББР отпуска 150-те млн. лева, „ Кристална вода “ погасява с част от тях отговорностите на топлоцентралата на Ахмед Доган. Кредитът не е обслужван към държавната банка и в последна сметка е отписан като несъбираем.
Обезпечението по заема към ББР е фиктивно, стана ясно по време на следствието. Представили контракт за доставка на материали към огромна строителна компания, който обаче бил преустановен седмица след подписването му. Така заемът остава негарантиран. С парите от заема на „ Роудуей Кънстракшън “ Гайтански си купил още скъпи коли. Сред тях са „ Мерцедес “ и „ Майбах “, които бяха употребени от Ахмед Доган.
Източник – Филтър
Още вести четете в: Бизнес, България, Крими & Темида, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




