Окованите библиотеки! Това е явление, съществувало преди векове, но носещо

...
Окованите библиотеки! Това е явление, съществувало преди векове, но носещо
Коментари Харесай

Окованите библиотеки – една от най-мистериозните истории в света

Окованите библиотеки! Това е събитие, съществувало преди епохи, само че носещо тайнственост и до момента. Историята зад него не е толкоз невероятна, само че все пак непокътнатите фотографии и до през днешния ден ни карат да настръхваме.

Ето историята зад „ окованите библиотеки “:

Преди епохи е било доста постепенно, скъпо и времеемко да се пишат, оформят и популяризират книги. Не е имало печатни машини и всичко се е правело на ръка като всяка численост е била неповторима по някакъв метод. Поради това себестойността на една книга е била доста висока и това е сложило въпроса – по какъв начин читателите да четат, без да отнасят книгата със себе си.
За това време това в действителност е било състоятелен въпрос, тъй като хората са имали навика просто да взимат, каквото им би трябвало, изключително, в случай че могат да си го разрешат. Както да вземем за пример през 1549 година, когато книгите от лондонската библиотека „ Гилдхол “ са „ заети “ от херцога на Съмърсет, който е наредил да бъдат изнесени с каруци към новия му дом в Странд и те в никакъв случай не са били върнати. Вследствие на това библиотеката е отворила още веднъж едвам през 1828 година

Снимка: Фейсбук

За да запазят книгите, първите библиотеки, отвън учебните заведения и колежите, почнали да „ оковават “ книгите с дебели вериги за стената или с тежести, сходно на пандизчии.

Което буди подигравка, тъй като книгите са независимост.

По света през днешния ден са оживели единствено няколко такива библиотеки, където са непокътнати истинските тип на постройките, окови и книги. Библиотеката Франсис Триг (Francis Trigge Chained Library) в Линкълншир, основана през 1598 година и още съществуваща и до през днешния ден, е съдействала за началото на развитата по-късно система от публични библиотеки.
Библиотеката в Херефорд е най-старата (900 години), най-голямата и най-добре непокътнатата библиотека с оковани книги. Логично, там се намира и най-старата такава книга: Евангелието на Херефорд е написано през 8-и век и едно от общо 229 оковани книги в библиотеката. Днес Херефорд е туристическа дестинация, поради тематичния музей в нея.
Втората след нея най-голяма такава библиотека във Англия е в катедралата Уимборн. Любопитен факт е, че първоначално книгите там не са били оковавани, тъй като тематиката им е била религиозна и те са били четени единствено от свещеници. Когато през 1695 година благодетелят Роджър Джилингъм подарява на библиотеката Уимборн 90 по-светски книги той желае на ръкописите да бъдат поставени вериги, само че също по този начин упорства четенето на книгите да е гратис и налично за всички искащи от града.

Друга сходна библиотека е Марш (Marsh’s Library) в Дъблин, издигната през 1701 година, която също се намира на първичното си място. Интересното в тази ирландска библиотека е, че там книгите не са заковани, само че хората са били заключвани, с цел да се изолират от шума.
Други известни места със заковани книги са учебното заведение Ройъл Грамар в Гилдфорд, Англия, и църквата на света Валбурга в градчето Зутфен, Холандия, която е издигната през 1564 година, и през днешния ден също е музей.

С развиването на печатарското дело, цената на книгите естествено пада, те стават все по-достъпни и най-после се освобождават от оковите.

След което стартират да освобождава всеобщо съзнанията от други окови. И по този начин чак до наши дни, когато книгата в обичайния си тип е застрашена от прекосяване напълно в цифровото пространство. Както всичко останало в този живот, дали това ще се случи или не (както и дали това има значение или не), зависи от нас.
Най-голямата оживяла окована библиотека в света е в Херефордската катедрала във Англия, където всички книги към момента се пазят под ключ в истинските си вериги. Възстановена е в първичния си тип, както е била от 1611 до 1841 година

 

Източник – Албена Десиприс за Facebook групата „ Любопитни, обстоятелства, истории и неповторими фотоси “

Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР