Около 4250 са новите случаи на белодробен карцином в България

...
Около 4250 са новите случаи на белодробен карцином в България
Коментари Харесай

Онколог: Имали сме пациенти с рак, позитивни за COVID-19, без никакви симптоми |

Около 4250 са новите случаи на белодробен карцином в България всяка година, като близо 70% от пациентите се диагностицират в напреднал етап. Ракът на белия дроб е най-честата причина за гибел от злокачествени болести при мъжете и на трето място при дамите у нас.

Рискови фактори за развиване на заболяването са интензивно и пасивно тютюнопушене, фамилна обремененост, предишно облъчване на белите дробове, излагане на радон, азбест или други канцерогенни сътрудници. Повечето пациенти с диагностициран белодробен карцином нямат признаци в началните етап на болестта, само че когато такива се проявят, те биват продължаваща кашлица, усложнение в дишането, гръдна болежка и прогресираща загуба на тегло.

Това разгласи на онлайн семинар за публицисти доктор Росица Кръстева, шеф на Отделението по здравна онкология в Онкологичен център към МБАЛ „ Уни Хоспитал “ в Панагюрище. В рамките на семинара доктор Кръстева отговори и на въпроси на OFFNews.

Д-р Кръстева, Вашият сътрудник  с остро хематологично заболяване, с потвърден ковид, който изкарва инфекцията леко. Едно от вероятните пояснения съгласно него е, че поради отслабения имунитет, организмът му не реагира на вируса. Имате ли сходен случай в практиката си? Оправдава ли се изказванието, че при злепоставен поради онкотерапиите имунитет, може да има по-слаба реакция на вируса и да не се стигне цитокинова стихия да вземем за пример?

Мога да ви кажа, че липса на цитокинова стихия има и при хора, които не са на имуносупресивна терапия. От началото на пандемията през март до момента в нашия център имали сме пациенти, които са били позитивни за ковид, без да имат каквато и да било клиника, имали сме пациенти, които са били на химиотерапия, имали са позитивен тест за ковид, развили са признаци и са се излекували, имали сме и пациенти, които са били на лекуване, в терминален етап на болестта, те фактически починаха с рак плюс потвърдена коронавирусна зараза.

Как се определят тези пациенти – починали от рак или от ковид?

Има прекомерно много спекулации с ковид, прекомерно доста намесени стопански ползи и други, тъй че не искам да го разясня. Като доктор мога да Ви кажа, че инфекциозни болести е имало и ще има. Завършила съм и " Обща медицина " и изисквам, че имам някаква визия от инфекциозни заболявания.

Това, което в момента се постанова като държание, лично аз не го одобрявам. Преди да приказваме за злокачествени болести светът е страдал и хората са умирали от инфекциозни заболявания. За рака започваме да приказваме откакто откриват пеницилина и откакто имаме надзор над инфекциозните болести. Инфекциите съпътстват хората от много време, тях постоянно ги е имало. В днешно време е реализирано доста, в това число и с имунизациите.

Това са две разнообразни групи болести. Много са разнообразни случаите. Ракът е на 3-то или 4-то място в рисковите групи за коронавирус и то ракът на белия дроб. Това са най-рисковите от всички пациенти с онкологични болести. Но преди всичко са пациентите с хронични белодробни болести, сърдечносъдови болести, диабет. Ракът се подрежда след тях.

Много неща за ковид следва да бъдат изяснени. Науката изисква време. Ние трупаме усещания, следим. Така че тук има малко повече преекспониране. Хора, които нямат визия от инфекциозни болести, приказват, разсъждават, споделят, разясняват.

Специално за пациентите с онкологични болести мога да Ви кажа, че нещата протичат по друг метод, както и при другите хора, които не страдат от такива заболявания. Имаше да вземем за пример известие за пациенти с карцином на простатата, които по-рядко боледуват от COVID-19, тъй като лечението, с която ги лекуват, ги пази. Но това е нещо епизодично.

В непрестанен контакт сме с сътрудници от Италия, Германия и Гърция. Всички са на мнение, че лечението на онкоболните пациенти с карцином на белия дроб не трябва да бъде прекъсвана. Ние не прекъснахме лекуването на пациентите, наблюдавахме ги. Ако един човек е опериран преди 10 години и сега е единствено на хормонално лекуване, той не е заплашен, имунитетът му е естествен. Терминът " потисната имунна система " е придобил известност, само че невинаги отговаря на действителното положение на лекувания. 

Химиотерапията фактически потиска имунитета, това създава риск от инфекции и ние разполагаме с растежни фактори, протектираме хората, не разрешаваме да изпаднат в положение, което би направило имунната им система безпомощна пред инфекциите.

Тези, които организират имунна терапия, са със напълно различен клас лекуване. Успяваме да създадем по този начин, че имунната им система да разпознае рака и да се пребори с него. Много са разнообразни и фини механизмите на деяние на другите медикаменти.

Дали пациентът с рак е опериран преди 1 година или преди 10 години не е едно и също. Затова не могат да се вършат систематизирания.

Трябва да е ясно, че коронавирусът е една инфекциозна болест, която ще мине и ще отмине и ще пристигна идната. Онкологията обаче, с това което сме съумели да реализираме като лекуване, наблюдаване и диагностика, би трябвало да продължи да се развива, тъй като има още доста незнайни.

Оказва се, че главен проблем при карцинома на белия дроб е слагането на диагноза в точния момент. Как пациентът да стигне допустимо най-рано до експерта, който би могъл правилно да го диагностицира и лекува?

Когато приказваме за рак на белия дроб експертът не е един. Това, което следя най-често е, че човек върви на доктор, едвам когато има някакво недоволство. Едно изследване на доцент Михайлова от ВМА откри, че при пациенти Европа от слагането на диагноза до лечението изминават средно 3-3,5 месеца. В България срокът е много по-кратък. Не приказваме за частни случаи. Това, което съгласно мен би трябвало да се популяризира, е при такива признаци сътрудниците, които са надалеч от онкологията като компетентност, да насочат пациента към център, където има гръдна хирургия, добра образна техника и хора, които фактически лекуват рак. Така диагностиката и лекуването ще стартират доста по-навреме.

По данни на Global Cancer Observatory (GLOBOCAN) през 2018 година в международен мащаб са регистрирани почти 2.1 млн. случая на белодробен карцином и 1.8 млн. смъртни случая в резултат на болестта. Статистиката за Европа за същия интервал регистрира 387 913 умряли, което съставлява 20% от всички, свързани с онкологични болести смъртни случаи. В изискванията на пандемия изключително значимо е лечението на пациентите с рак да не прекъсват лечението, единодушни са експертите. Кампанията „ Ново обикновено, същият рак “ цели е да насърчи онкоболните, да възобновят лекуването си, в случай че е било краткотрайно прекратено, а хората с евентуални признаци на рак или тези, които са пропуснали профилактичните си прегледи - да не чакат и да се съветват с доктор, при съблюдаване на всички ограничения за предотвратяване от COVID-19 зараза. 
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР