Симеон Караколев предупреждава: Чумата може да унищожи българското животновъдство
Огнищата на в Румъния и Гърция слагат съществени провокации пред българското отглеждане на животни, защото съществува заплаха заболяването да се популяризира и в България. Според Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация в България, е неотложно да се подхващат незабавни ограничения , с цел да се предотврати разпространяването на болестта.
Заплаха за българското отглеждане на животни
Караколев предизвестява, че в случай че чумата премине границата и засегне българските животни, това може да докара до заличаване на дребните преживни животни в страната. Той акцентира, че чумата не е рискова за хората, само че е извънредно заразна и рискова за животните:
„ Опасно е чумата да трансферира границата и да се заразят животни в България, тъй като това може да докара до унищожаването на отглеждането на животни – дребни преживни животни. “
В момента в Румъния са избити над 1200 овце, а в Гърция – над 15 000. Огнищата в двете страни са над 100, което съставлява сериозна опасност за прилежащите страни, в това число България.
Призив за незабавни ограничения
Караколев приканва за незабавни законодателни ограничения, които да криминализират противозаконната търговия с дребни преживни животни. Той предизвестява фермерите да бъдат деликатни и да заобикалят контакти с животни от инфектираните зони:
„ Депутатите дано незабавно криминализират противозаконната търговия. Не се поддавайте на изкушаващи предложения, спрете през идващите 2 месеца контакти на животните и изключително с диви животни в пограничните зони. “
Контрол на границите
Караколев акцентира потребността от засилен надзор на границите, с цел да се предотврати противозаконното прекачване на инфектирани животни от прилежащите страни:
„ Специално в България има много нерегламентирана търговия на дребни преживни животни и тези животни от Гърция могат да се отзоват у нас. По два метода могат да влязат – прекосяване през Граничен контролно-пропусквателен пункт с сменени документи или на личен ход през граничната вадичка. “
Той моли към Гранична полиция, полицията и кметовете на граничните селища и зони да усилят контрола и да бъдат бдителни в напъните си за попречване на разпространяването на болестта.
Текущи ограничения и подготовка
Според Караколев ветеринарните служби към този момент са създали над 50 000 кръвни проби в граничните региони, най-много с Гърция и към този момент няма позитивни проби за чума:
„ Имаме информация, че има основани регионални щабове по епизодичната конюнктура и се надявам действителните ограничения да са повече от тези на книга. “
Въпреки че, към този момент няма случаи на чума в България , Караколев упорства за дейни дейности и превантивни ограничения, с цел да се подсигурява сигурността на българското отглеждане на животни и стопанска система.
Тези ограничения ще оказват помощ за предотвратяване на страната от евентуалната опасност и ще обезпечат непоклатимост и сигурност за животновъдите и техните стопанства.
Заради чумата по овце и кози в Гърция и Румъния: Има ли заплаха за България