Дипломатическата тишина между САЩ и Китай продължава четири месеца
Очевидно е, че Руско-украинската война ще се реши освен с желанието за победа, само че и с доставката на оръжия. Има няколко фактора, когато приказваме за войната и нейното продобиване. Нека обърнем внимание на човешкия фактор и подготовката за военни дейности. Човек не може да стане боец за един ден.
Процесът е доста по-сложен и откакто видим, че частната военна компания Вагнер се опита да редуцира процеса и да трансформира пандизчията във боец, освен това в границите на месец. Това е единият проблем, който съветската войска изпитва и съдейки по броя на жертвите и убийствените сражения в Бахмут, явно няма бойци, а пушечно месо. Следващият забавен миг е, че един боец е тъкмо толкоз добър, колкото е и неговото съоръжение. Интернет беше цялостен с клипове, качени от съветски бойци, снабдени с керамични жилетки, пригодени особено за airsoft борби.
Това ни води към втория значим фактор – оръжието. На този стадий ще видим, че съветската войска единствено се хвалеше с най-великата военна техника и представяше най-различни военни достижения, само че към този момент забелязахме, че същите не се употребяват или не са били създадени. Сега Русия е сложена пред ново тестване – да открие задоволително техника, с която да завоюва някакво преимущество.
Точно това се оказва много мъчно и даже невероятно осъществяване. Причината е явна – боеприпасите понижават, а с тях и опцията за водене на пердах. Точно това насочва погледи към последните военни сътрудници – Северна Корея и Китай. Много от специалистите сега показват, че в случай че Китай не даде оръжия, то възможностите на Русия стартират да се редуцират с всеки минал час. Вече сме очевидци на спора сред Шойгу и Пригожин – двамата се упрекват за огромната несръчност и всеки от тях показва грешките на другия.
Китайският боен лизинг ще накара мнозина да се замислят на коя страна ще застане азиатския колос. Китай е страна, която ясно сподели и потвърди, че има особена самостоятелност. Нейните услуги постоянно идват с претенции, които постоянно са доста по-високи от предоставената помощ. Нова информация от Вашингтон демонстрира и една доста забавна и изненадваща посока – Съединени американски щати и Китай не са разговаряли от предишния декември. По данни на Пентагона, формалното безмълвие е следващото напрежение, което се заражда от Тайван и съществуването на от ден на ден шпионски балони, които нервират американските водачи. Последният диалог на Лойд Остин и военачалник Вей Фенгей е извършен в Камбоджа на 22 ноември.
Пентагонът твърди, че има редица случаи, в които поддържа връзка с Китай и то на най-различни равнища, само че признанието, че в толкоз време нямат информация за всичко протичащо се. Един балон е изцяло задоволителен, с цел да стартира да се заражда напрежение. Тайван също оповестява за нарушаване на въздушното и водното пространство. Всичко това води до изненадващото преустановяване на връзките. В началото на февруари излиза наяве, че Съединени американски щати прави опити да направи връзка сред Остин и военачалник Вей, само че Китай отхвърля връзката и въпросите с балона на практика остават затворени.
Мнозина считат, че военната линия е от изключително значение за света, само че сега не може да се каже, че са изключително мощни. Джо Байдън показва терзания по отношение на неналичието на връзка и демонстрира, че в случай че има възможен конфликт, той ще надвиши неведнъж мащаба на европейския фронт. Той е на мнение, че връзките би трябвало да бъдат положителни и проблемите да се вземат решение бързо.
Влошаването на връзките може да бъде намерено и при визитата на Антъни Блинкън в Пекин, откакто администрацията стартира да се занимава с балони. Китайският посланик Янг И също отхвърли да се среща и даже изрази отрицателно отношение за основаването на идната студена война. Съединени американски щати е изхарчила до този миг сумата от близо 773 милиарда $ през 2023 година Китай е на второ място с инвестиция от 229 милиарда $ за военни планове.
Китай и Съединени американски щати трябваше да изгладят връзките през ноември, само че откакто ситуацията стана доста по-стегнато, двете страни нямат какво да си кажат. Сега остава да разберем и дали Китай ще даде оръжие на Русия, с което да води своята неуместна война. Логично е, че Китай може да се оправи с доста по-сериозни наказания, а и не е страна, която може да издържи на това, затова идва и по-важният въпрос: какво в действителност да чакаме от близкото бъдеще?
Търговията с оръжие не е неразрешена и не вкарва никого във война, както доста от нашите родни критици настояват. Има един необикновен детайл, който не би трябвало да пренебрегваме, търговията е неразрешена единствено на Северна Корея. Последните данни показват, че предоставеното от тях оръжие е на практика негодно за приложимост и даже по-лошо от това на Русия. Китай остава единствената алтернатива, само че в случай че счита да предава оръжия, то най-вероятно това ще се случи с доста прикрития.
Очакваната пролетна инвазия се забавя доста, само че ще забележим и по какъв начин ще се развие този фронт, само че времето тече и ще забележим по какъв начин ще се развие войната през сегашния интервал от време.