Ето кой е най-скъпият и ценен метал в света
Общоприето е мнението, че златото е един от най-редките и най-скъпите благородни метали. Това сигурно е по този начин, само че различен метал се подрежда на по-високо място и в двете категории: родият. Голямото му търсене го прави доста известен материал за вложителите.
Какво знаем за родия?
Най-скъпият метал в света през днешния ден е родият. Той е необичаен метал от фамилията на платината, който не реагира с кислорода. В резултат на това той е резистентен на разяждане и окисляване. Освен това има доста висока температура на размразяване – към 1964 градуса по Целзий.
Родият се употребява основно за катализиране на отработените газове на колите за понижаване излъчванията на замърсителите (около 90 % от неговото приложение). Той се употребява и в други области, като бижутерията и устройствата за запаметяване на данни.
Недостигът и огромното търсене на този метал го вършат доста безценен, като през месец март 2023 година цената му към сегашен ден на българската борса е 539,65 лева за 1 грам. За съпоставяне, все още на издание на публикацията цената на златото е малко над 106,97 лева за 1 грам чисто злато. Трябва да се означи обаче, че цената на металите много постоянно се трансформира според от търсенето и предлагането на международния пазар.
Родият е открит през 1803 година от английския химик Уилям Хайд Уолъстън, високоуважаван академик за времето си, който няколко години по-рано, през 1802 година, е разкрил и паладия. Изследвайки проба от платинов минерал, Уолъстън вижда съществуването на сребристобял метал, който не съответствува с останалите известни по това време метали от платиновата група. Той нарекъл новия метал „ родий “, по името на гръцката дума „ родон “, означаваща „ роза “, поради розовия цвят, който металът придава на разтвора на родиев сулфат.
Добивът на родий
Родият се съдържа в земната кора в централизация към 0,000037 елементи на милион. За съпоставяне, съгласно Кралското сдружение по химия златото се среща в централизация към 0,0013 елементи на милион. Металът се добива главно в Южна Африка, която е най-големият производител в света. Други страни производителки на родий са Русия, Канада и Съединени американски щати, само че тяхното произвеждане е доста по-малко.
Родият нормално се добива като непряк артикул от добива на платина и другите метали от платинената група, защото тези метали постоянно се срещат дружно в едни и същи залежи. Извлича се основно посредством под земята рандеман в дълбоки мини. Всяка година се извличат към шестнадесет тона от метала. След като се добие, родият би трябвало да се почисти от примесите, след което може да се употребява.
Към сегашен ден родият се употребява за построяването на съдове за размразяване на стъкло и монокристали, софтуерни огледални покрития, както и за изработката на оптически дейни аминокиселини, където биват употребявани карбонилни и фосфинови родиеви комплекси.