Общо 2000 са сирийските бойци, които или се сражават в

...
Общо 2000 са сирийските бойци, които или се сражават в
Коментари Харесай

Турция изпраща 2000 сирийци в Либия, пише "Гардиън"

Общо 2000 са сирийските бойци, които или се борят в Либия, или ще дойдат напълно скоро. Това споделят за " Гардиън " сирийски източници и в трите страни. Ако информацията се удостовери, ще е много по-различна от досегашните данни за изпращането едвам на стотици сирийци.

Подобно развиване би било невиждано и, в случай че се удостовери, би усложнило обстановката във войната, продължаваща още от свалянето на Муаммар Кадафи при започване на предишното десетилетие. За изпращане на сирийци в страната като проект на Турция - която утвърди разполагане на войски в северноафриканската страна - писаха някои западни издания. И Анкара, и Триполи до момента са отричали сходни изказвания.

Публикацията се появява ден след оповестения неуспех на примирието в Либия и непреките диалози (в Москва) на водачите на враждуващите страни - премиера Файез ас Сарадж от приетата от Организация на обединените нации власт в Триполи и бунтовническия пълководец Халифа Хатар в Бенгази. След броени дни, в неделя, Берлин би трябвало да е хазаин на конференция под егидата на Организация на обединените нации за бъдещето на страната.

Триста души от Сирийската национална войска - финансирани от Турция сирийски бойци - са напуснали Сирия на Бъдни вечер, а още 350 на 29 декември. След това са отлетели до Триполи, а оттова са изпратени на позиции в източната част на страната (контролирана главно от Хафтар). Други 1350 са влезнали в Турция на 5 януари и въпреки една част към този момент да са изпратени в Либия, не всички са отпътували - някои към момента се образоват в лагери в южна Турция.

По-високи заплати и заричане за турско поданство

Анкара поддържа бойци, сражаващи се против сирийския президент Башар ал Асад, през цялото време на спора, а в Либия е на страната на държавното управление в Триполи. Според цитираната от " Гардиън " Клаудия Гацини, анализатор от Международната спешна група, обаче двете обстановки мъчно се съпоставят. " Антитурските настроения към този момент са мощни поради намесата на Анкара и могат да се засилят в следствие от това и да играят в услуга на Хафтар. "

Според източници на вестника договорите им са непосредствено с държавното управление на Сарадж, а не с турската войска. Заплатата от 2000 $ месечно доста надвишава получаваните от тях в Сирия под 100 $, обещано им е и заричане, че ще получат турско поданство, изясняват събеседници от Сирийската национална войска. Турция също по този начин заплаща сметките на ранените бойци и се грижи за репатриране на останките на убитите в Сирия (по информация на " Гардиън " - най-малко четирима до момента).

В началото на месеца Народното събрание в Анкара утвърди изпращането на турски военни в Либия. Откакто то стартира обаче, в страната са пристигнали 35 военнослужещи като съветници по думите на президента Реджеп Тайип Ердоган. Същевременно Ердоган атакува остро Хафтар след неуспеха на договарянията в Москва, като му даде обещание, че Турция не би се поколебала да му " даде урок, който той заслужава ".

Още при първите изявления за сирийските наемници източници на изданията отбелязваха, че Либия не е приемала задушевно концепцията, допускайки, че може да бъдат изпратени единствено сирийски бойци и предпочитайки постоянната турска войска. Приближаването на Хафтар към Триполи обаче, отбелязва " Гардиън ", наподобява, е трансформирало тази позиция. На страната на Хафтар в това време се борят 3000 суданци и стотици съветски наемници съгласно това и различен ииздания.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР