Общинският съветник и бивш председател на Софийския районен съд Методи

...
Общинският съветник и бивш председател на Софийския районен съд Методи
Коментари Харесай

Методи Лалов поиска освобождаването на Алексей Трифонов от поста председател на СГС

Общинският консултант и някогашен ръководител на Софийския областен съд Методи Лалов се обърна към министъра на правораздаването Надежда Йорданова с искане за освобождението на Алексей Трифонов от заеманите от него длъжности „ арбитър “ и „ административен началник – ръководител на Софийски градски съд “.

Публикуваме цялостния текст на настояването без редакторска интервенция:

„ ДО

Г-ЖА НАДЕЖДА ЙОРДАНОВА –

МИНИСТЪР НА ПРАВОСЪДИЕТО

И С К А Н Е

от Методи Орлинов Лалов,

имейл:

Относно: освобождение на господин Алексей Трифонов от заеманите от него длъжности „ арбитър “ и „ административен началник – ръководител на Софийски градски съд “.

Правно съображение: член 130в, т. 3 от Конституцията на Република България

УВАЖАЕМИ Г-ЖО ЙОРДАНОВА,

На 14.09.2021 година сезирах служебния министър на правораздаването господин Янаки Стоилов с искане да упражни пълномощията си по член 130в, т. 3 от Конституцията като изиска от Съдийската гилдия на Висшия правосъден съвет (ВСС) да освободи господин Алексей Трифонов от заеманите от него длъжности „ арбитър “ и „ административен началник – ръководител на Софийския градски съд “, заради назначението му в несъгласие с императивната норма на член 162 от Закона за правосъдната власт (ЗСВ) – липса на българско поданство. Поради проявеното от страна на господин Стоилов безучастие, на 06.10.2021 година насочих към него отворено писмо със същото искане. В резултат на настойчивите ми дейности служебният министър на правораздаването сезира на 14.10.2021 година Висш съдебен съвет, само че, забележете, не с предложение за освобождението му от правосъдната система, а с даване на информацията за неналичието на българско поданство и по този метод не извърши Конституцията на Република България, а трансферира случая във Висш съдебен съвет, до момента в който той бъде назначен от президента Румен Радев за парламентарен арбитър.

С оглед на това се обръщам към Вас още веднъж с „ историята “ на господин Алексей Трифонов, неговото „ руско поданство “ и битието му на български арбитър. Това е още по-наложително във време, в което армията на възпитаника на Съюз на съветските социалистически републики Владимир Путин нападна суверенна Украйна, избива хиляди мирни жители, цели градове са подложени на опустошения, а той заплашва целия свят с нуклеарна война. Същевременно българските управляващи и в частност прокуратурата имитират противопоставяне на съветските секрети служби и употребяват тематиката за отклонение на вниманието от проблемите на държавното ни ръководство и правораздаването. Не ми е известно и Вие, г-жо Йорданова, след встъпването си в служба министър на правораздаването да сте подхванала дейности в сходство с пълномощията Ви по член 130в, т. 3 от Конституцията по отношение на господин Алексей Трифонов, заради което се постанова да Ви сезирам преднамерено.

На 14.09.2021 година, в 21:00 часа, по телевизия „ Евроком “ беше излъчено журналистическото следствие на госпожа Валя Ахчиева „ Правителството “ на Темида – разобличено, само че законът – пренебрегнат “. В него, а преди този момент и в редица други материали на госпожа Ахчиева по тематиката, се съдържат обстоятелства, подкрепени със съответни документи и изказвания на длъжностни лица, от които може да се направи аргументиран извод, че ръководителят на Софийския градски съд (СГС) господин Алексей Трифонов няма българско поданство и затова не може да бъде както административен началник в правосъдната власт, по този начин и арбитър, заради назначението му в несъгласие с императивната норма на член 162 от Закон за съдебната власт.

От посочения журналистически материал излиза наяве, че госпожа Ахчиева в интервал от близо три години е сезирала на практика всички правоимащи институции – общинската администрация на регион „ Илинден “ на Столична община, Министерството на правораздаването (МП) и Висшия правосъден съвет (ВСС), само че съответна институционална реакция действително не е зародила. За първи път в писмо изх. № 04-02-151/20.08.2021 година на служебния министър на правораздаването господин Янаки Стоилов до секретаря на регион „ Илинден “ е посочено: „ Видно от писмо на Столична община, регион „ Илинден”, акт за раждане е формиран въз основа на документ от чужбина – удостоверение за раждане в Съюз на съветските социалистически републики. Няма данни за осъществен избор на българско поданство от родителите, в едногодишния период от раждането, съгласно наредбата на чл.1, т.2 от Конвенцията. За да се пресъстави акт за гражданско положение – например акт за раждане, е наложително изискване, длъжностното лице по гражданско положение да разполага с неопровержими доказателства, че към датата на събитието – раждане, лицето, за което се отнася е български жител. В съответния случай, такива доказателства не са налице. Поради това, акт за раждане от 1988 година е формиран от длъжностно лице Антония Атанасова към ОбНС „ Илинден “, София, без да е налице правно съображение за това деяние. Няма данни същото лице да е подавало молба за придобиване на българско поданство по натурализация, заради което следва, че и към сегашния миг Алексей Трифонов, роден през 1972 година, в град Курск, Съюз на съветските социалистически републики, не е български жител. “

Горепосоченото води до обосновано съмнение, че правораздаването и административната активност, реализирани от господин Алексей Трифонов от момента на назначението му като магистрат, а след това и като административен началник, са незаконосъобразни. Лице, което не е единствено български жител не може да бъде арбитър, а присъединяване в правосъдната активност на лица, което не дават отговор на условията на закона, дефинира правосъдните сформира като противозаконни, респ. постановените от тях актове като незаконосъобразни и подлежащи на анулация по планувания за това ред в закона. От друга страна, разпределянето на делата в Софийски градски съд от лице, което не дава отговор на условията за арбитър и административен началник, в това число посредством избрани от него зам.-председатели и други лица, слага под въпрос законосъобразността на тази активност и на осъществените по-късно съдопроизводствени дейности по разпределените от неоправомощени лица правосъдни каузи. По същия метод стоят нещата и с разрешенията за потребление на специфични разследващи средства, издавани от ръководителя на Софийски градски съд или от оправомощени от него лица. Ето за какво и защото са налице основанията за освобождение на господин Алексей Трифонов от заеманите от него длъжности „ арбитър “ и „ административен началник – ръководител на Софийски градски съд “, следва да извършите Конституцията и да сезирате неотложно Семеен кодекс на Висш съдебен съвет с преднамерено искане за това. “
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР