Община Велинградокончателно спечели делото срещу концесионера Ресурс 1 АД за

...
Община Велинградокончателно спечели делото срещу концесионера Ресурс 1 АД за
Коментари Харесай

ВАС отхвърли намерението за добив на волфрам край Велинград

Община Велинградокончателно завоюва делото против концесионера „ Ресурс 1 ” АД за рандеман и преправяне на волфрамсъдържащи руди от находище „ Грънчарица център “, оповестиха от ведомството. Решението за това е взето и от Върховния административен съд, който удостоверява напълно това на административните магистрати в Пазарджик. Отхвърлена е жалбата на сдружението против Решението за оценка на въздействието върху околната среда от шефа на Регионална инспекция за опазване на околната среда – Пазарджик, с което не е утвърдено реализирането на капиталовото предложение за рандеман на волфрам.

Началото на концесията е от 2009, извършени са публично разискване и голям брой диспути по тематиката. Гражданите на Велинградясно и изрично обявиха, че добива на волфрам е нежелана активност на територията на общината. Позицията на доктор Коев още от предизборната акция е, че ще работи за запазването на Велинградкато регион без рудодобив.

Споровете да има или да няма волфрамова мина се водят от 5 години. Инвеститорът „ Ресурс-1 “ АД „ Ресурс-1 ” получава концесия за рандеман още през 2009 година Находището е на повърхност от към 3000 дка в землището на Кръстава, само че първичният план обгръща към 5600 дка, защото са планувани места за преправка, флотационна фабрика, хвостохранилище.

Дружеството подава съобщение на 11 декември 2013 година за желанието си да добива и преработва руда от находище „ Грънчарица-Център “. Екоинспекцията в началото дава негативно мнение с инструкции за поправяне на непълноти. Допълненият отчет е утвърден. На 23 март 2016 година е извършено публично разискване.

Изненадата идва, когато от Басейновата дирекция в Пловдив в Екоинспекцията се получава писмо за настъпили промени. В показан от водоснабдителното дружество на Велинград ВКТВ план за санитарно-охранителни зони Първи и Втори пояс от тях към речните водохващания на реките Грънчарица и Малка река попадат в площта на капиталовото предложение на „ Ресурс-1 ”. Експертите от Басейновата дирекция излизат със мнение, че би трябвало да се поправя отчетът за оценка на въздействието върху околната среда с искане за прекъсване на административното произвеждане.

В терена на плана за рандеман попадат и сервитути на деривация на държавното дружество „ Язовири и каскади “, която се влива в язовир „ Батак “, който също служи и за водоснабдяване. Информацията за това обаче се появява едвам при започване на 2017 година От сдружението и досега не са нанесли в документите си данните за тези сервитути.

От самото начало локалната власт и жителите на Велинград дават мощен отпор на желанията за откриване на мина. На всички гласувания съветниците единомислещо се опълчват поради опасения от екологични проблеми и отлив от туризма – главния бизнес в курорта. Граждански организации и еколози се надигнаха в поддръжка на съпротивата на велинградчани против рудодобива, стигна се до закани с гражданско непокорство. Петицията за опазване на Велинград като екологично чист регион бе подкрепена от 11 000 души. Същевременно хората от Кръстава с вяра чакат да стартира рудодобива с вярата, че и за тях ще се разкрият работни места.

Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР