Община Русе продължава да работи за включването на бул. „България“ в програмата на АПИ за проектиране и цялостен ремонт, заяви кметът Милков
Община Русе продължава да работи за включването на бул. „ България “, отвеждащ все още главната част от трафика от и за Дунав мост, в програмата на Агенция „ Пътна инфраструктура “ (АПИ) за планиране и следващ повсеместен ремонт. Това съобщи кметът на Русе Пенчо Милков по време на конференция.
Той добави, че по тематиката са извършени голям брой срещи с представители на страната и специалисти от АПИ, както и диалози с министри на районното развиване и благоустройството. По думите му Общината е получила увещание, че булевардът ще бъде включен в програмата на организацията за планиране.
„ Булевард „ България “, при построяването на автомагистралата сред Русе и Велико Търново, ще стане главен вътрешноградски високоскоростен прийом за връзка сред разнообразни елементи на града “, сподели Милков.
Кметът изясни, че Общината е отправила оферти към АПИ част от съпътстващата инфраструктура да бъде усъвършенствана по едно и също време с ремонта на булеварда. Сред тях са създаване на тротоари, подлези и шумозащитни уреди, като разноските за тези действия могат да бъдат поети от локалната власт, а осъществяването да се извърши в границите на една обща социална поръчка.
Милков сподели още, че процедурите по планиране и възлагане постоянно се забавят поради обжалвания, само че акцентира, че общината продължава да работи по реализацията на плана.
По отношение на настоящото положение на булеварда Милков добави, че трасето е част от републиканската пътна мрежа и не е благосъстоятелност на Общината. Дори след последния му огромен ремонт, то публично не е въведено в употреба. Въпреки това локалната администрация прави местни поправки на най-компрометираните сектори до реализирането на огромната реорганизация.
Кметът Милков добави, че от голяма важност е и възстановяване положението на връзката сред булевардите „ България “ и „ Христо Ботев “.
„ Реално, бул. „ Христо Ботев “ и правата от магазин „ Джъмбо “ до Държавно земеделско стопанство ще се трансфорат в главния прийом за излизане от града, тъй като там ще е главният пътен възел, който ще е връзка и с бъдещата автомагистрала сред Русе и Велико Търново. Там ще има и удвояване на лентите от две на четири “, сподели още Милков.
Кметът сложи и въпроса за нуждата от смяна в метода на финансиране на поддръжката на републиканските пътища в общините. Според него граничните градове и обитаемоте места по главните транспортни коридори би трябвало да получават по-голям запас поради доста по-високото натоварване от тежкотоварен трафик.
Българска телеграфна агенция напомня, че през януари 2025 година тогавашният министър на районното развиване и благоустройството, че след приемането на държавния бюджет, АПИ ще разпореди проектирането на целия 20-километров сектор, в който попада бул. „ България “, с цел да бъде избран нужният финансов запас за ремонта. По думите на Иванов тогава концепцията е да стартира ремонтът и укрепването на всички уреди по трасето, като най-вероятно това ще се случи през 2026 година.
Той добави, че по тематиката са извършени голям брой срещи с представители на страната и специалисти от АПИ, както и диалози с министри на районното развиване и благоустройството. По думите му Общината е получила увещание, че булевардът ще бъде включен в програмата на организацията за планиране.
„ Булевард „ България “, при построяването на автомагистралата сред Русе и Велико Търново, ще стане главен вътрешноградски високоскоростен прийом за връзка сред разнообразни елементи на града “, сподели Милков.
Кметът изясни, че Общината е отправила оферти към АПИ част от съпътстващата инфраструктура да бъде усъвършенствана по едно и също време с ремонта на булеварда. Сред тях са създаване на тротоари, подлези и шумозащитни уреди, като разноските за тези действия могат да бъдат поети от локалната власт, а осъществяването да се извърши в границите на една обща социална поръчка.
Милков сподели още, че процедурите по планиране и възлагане постоянно се забавят поради обжалвания, само че акцентира, че общината продължава да работи по реализацията на плана.
По отношение на настоящото положение на булеварда Милков добави, че трасето е част от републиканската пътна мрежа и не е благосъстоятелност на Общината. Дори след последния му огромен ремонт, то публично не е въведено в употреба. Въпреки това локалната администрация прави местни поправки на най-компрометираните сектори до реализирането на огромната реорганизация.
Кметът Милков добави, че от голяма важност е и възстановяване положението на връзката сред булевардите „ България “ и „ Христо Ботев “.
„ Реално, бул. „ Христо Ботев “ и правата от магазин „ Джъмбо “ до Държавно земеделско стопанство ще се трансфорат в главния прийом за излизане от града, тъй като там ще е главният пътен възел, който ще е връзка и с бъдещата автомагистрала сред Русе и Велико Търново. Там ще има и удвояване на лентите от две на четири “, сподели още Милков.
Кметът сложи и въпроса за нуждата от смяна в метода на финансиране на поддръжката на републиканските пътища в общините. Според него граничните градове и обитаемоте места по главните транспортни коридори би трябвало да получават по-голям запас поради доста по-високото натоварване от тежкотоварен трафик.
Българска телеграфна агенция напомня, че през януари 2025 година тогавашният министър на районното развиване и благоустройството, че след приемането на държавния бюджет, АПИ ще разпореди проектирането на целия 20-километров сектор, в който попада бул. „ България “, с цел да бъде избран нужният финансов запас за ремонта. По думите на Иванов тогава концепцията е да стартира ремонтът и укрепването на всички уреди по трасето, като най-вероятно това ще се случи през 2026 година.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




