Във Враца бе дадено началото на Националната програма „Христо Ботев – идеи, дело и наследство: 150 години по-късно“
Във Враца през днешния ден бе обещано началото на Националната стратегия „ Христо Ботев – хрумвания, дело и завещание: 150 години по-късно “ на Университета по библиотекознание и осведомителни технологии (УниБИТ). Програмата се осъществя с поддръжката на Министерството на културата и е под патронажа на президента Илияна Йотова.
Програмата бе показана по време на спорен конгрес от проф. дфн Ваня Добрева, началник на катедра „ История, културно завещание, архиви и туризъм “ към УниБИТ. Основната цел е да бъдат събрани, показани и разпространявани разнообразни измерения на Ботевото завещание посредством научни конгреси, обществени лекции, изложения, полемики, конкурсни форми, интернационалните изяви и други
По време на форума бе разгласен и Националният конкурс за възпитаници и студенти „ 150 години величие “, който е част от програмата и ще се организира под егидата на кмета на Враца Калин Каменов. Конкурсът ще има за главен акцент паметта на Христо Ботев и ще се организира в четири посоки – журналистика, лирика и белетристика, изобразително изкуство и музика. Крайният период за изпращане на творбите е 15 октомври.
Във форума взе участие акад. Иван Гранитски, който дефинира Враца като образец за поредна родолюбива политика и изрази признателност към кмета Каменов за поддръжката на начинания, свързани с българската история и Ботевото завещание. Участие взеха още проф. доктор Боряна Бужашка – шеф на Института за българската диаспора и културното завещание зад граница, проф. доктор Венцислав Велев – заместник-директор на института, проф. доктор Румен Драганов – шеф на Института за разбори и прогнози в туризма, проф. доктор Нарцис Торбов от УниБИТ, както и заместник-кметът Петя Долапчиева, началникът на отдел „ Култура “ Радосвета Крумова и общественикът Христо Илиев.
По време на срещата кметът на Враца акцентира, че паметта за Христо Ботев и неговият героизъм не би трябвало да се свеждат единствено до дните към 2 юни, а да бъдат част от устойчиви начинания, ориентирани към младежите. Той показа концепцията за Център за екологично, гражданско и православно обучение в с. Паволче като дълготрайна инвестиция в образование, образование и полезности посредством прекарване. Представителите на УниБИТ показаха предпочитание да се включат в бъдещите образования в Центъра с преподаватели и специфични стратегии.
Този следобяд във Вършец ще се организира идващото събитие по Националната стратегия „ Христо Ботев – хрумвания, дело и завещание: 150 години по-късно “.
Програмата бе показана по време на спорен конгрес от проф. дфн Ваня Добрева, началник на катедра „ История, културно завещание, архиви и туризъм “ към УниБИТ. Основната цел е да бъдат събрани, показани и разпространявани разнообразни измерения на Ботевото завещание посредством научни конгреси, обществени лекции, изложения, полемики, конкурсни форми, интернационалните изяви и други
По време на форума бе разгласен и Националният конкурс за възпитаници и студенти „ 150 години величие “, който е част от програмата и ще се организира под егидата на кмета на Враца Калин Каменов. Конкурсът ще има за главен акцент паметта на Христо Ботев и ще се организира в четири посоки – журналистика, лирика и белетристика, изобразително изкуство и музика. Крайният период за изпращане на творбите е 15 октомври.
Във форума взе участие акад. Иван Гранитски, който дефинира Враца като образец за поредна родолюбива политика и изрази признателност към кмета Каменов за поддръжката на начинания, свързани с българската история и Ботевото завещание. Участие взеха още проф. доктор Боряна Бужашка – шеф на Института за българската диаспора и културното завещание зад граница, проф. доктор Венцислав Велев – заместник-директор на института, проф. доктор Румен Драганов – шеф на Института за разбори и прогнози в туризма, проф. доктор Нарцис Торбов от УниБИТ, както и заместник-кметът Петя Долапчиева, началникът на отдел „ Култура “ Радосвета Крумова и общественикът Христо Илиев.
По време на срещата кметът на Враца акцентира, че паметта за Христо Ботев и неговият героизъм не би трябвало да се свеждат единствено до дните към 2 юни, а да бъдат част от устойчиви начинания, ориентирани към младежите. Той показа концепцията за Център за екологично, гражданско и православно обучение в с. Паволче като дълготрайна инвестиция в образование, образование и полезности посредством прекарване. Представителите на УниБИТ показаха предпочитание да се включат в бъдещите образования в Центъра с преподаватели и специфични стратегии.
Този следобяд във Вършец ще се организира идващото събитие по Националната стратегия „ Христо Ботев – хрумвания, дело и завещание: 150 години по-късно “.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




