Обсъждат идеята на следващ Отраслов съвет при ДенковНад 80% смятат,

...
Обсъждат идеята на следващ Отраслов съвет при ДенковНад 80% смятат,
Коментари Харесай

Родителите против ранна учебна година

Обсъждат концепцията на идващ Отраслов съвет при Денков
Над 80% считат, че децата са претрупани и имат потребност от дълга отмора през лятото, сочи анкета на Асоциация „ Родители”

По-гъвкави стратегии и едносменен режим

Над 80% от родителите не утвърждават по-ранно начало на образователната година. Това сочи онлайн анкета измежду 1939 родители на Асоциация „ Родители” във връзка концепцията 15-и септември да остане в историята и първият звънец към този момент да бие седмица по-рано - към 6-7 септември.

Тази смяна на образователното време, както и дребните възпитаници да приключват няколко седмици по-късно и да има по-дълги ваканции, анонсира просветният министър Николай Денков. На идващ Отраслов съвет в МОН той ще търси утвърждението на обществените сътрудници.

Техни представители разясниха пред „ Труд”, че към този момент се намираме доста надалеч от вземането на решение за толкоз сериозна смяна, въпреки да има гласове в поддръжка. То минава както през утвърждението на родителите, по този начин и през промени в Закона за учебното и предучилищното обучение, които би трябвало да поддържат депутатите. Всъщност анкетата на асоциация „ Родители” сочи, че болшинството от родителите - 73% - изрично не утвърждават предлагането за ранен старт. Ако към тях се прибави и делът на тези, които са показали „ по-скоро не одобрявам”, процентът отрицание става 81%, сочат данните.

Едва всеки десети (10%) изцяло утвърждава ранен старт. Според болшинството от родителите децата са претрупани по време на годината и имат потребност от дълга лятна отмора (19%). Причината за това претоварване е прекомерно наблъскания образователен проект и преподавания материал, който би трябвало да се преструктурира и олекоти (9%), с цел да има повече часове за извършения и усвояването му.

„ Винаги сме били съгласни за преструктуриране на образователната година по доста аргументи. Би следвало всички да са печеливши от цялото упражнение и то да бъде нещо положително, само че като всяка концепция може да звучи прелестно, само че въпросът е по какъв начин ще бъде въведена”, разяснява Ева Борисова от Асоциация „ Родители” пред „ Труд”.

Родителите желаят по-гъвкави стратегии, също така питат кои ще са по-дългите ваканции, разяснява Яна Алексиева, изпълнителен шеф на асоциацията. „ Ще заговорим ли най-сетне за еднодневен режим? Никой родител не желае детето му просто официално да седи в учебно заведение затрупано с безпределно доста материал, тъй като в анкетата доста от родителите означават мощната натовареност на децата - за малко време, доста познания и материал”, уточни тя.
Николай Денков, Министър на образованието: Обмисляме смяна на графика


Учебната година да стартира по-рано, дребните възпитаници да приключват няколко седмици по-късно от в този момент, а добавеното време да се употребява за по-дълги ваканции по време на самата образователна година. Това разисква Министерството на образованието и науката със обществените сътрудници.

До 20 март е допустимо да отпадне и всеобщото тестване в учебно заведение. Последна дума за това обаче ще има Министерството на здравеопазването.
Юлиян Петров, Синдикат „ Образование”, пред „ Труд”: Питаме 20 000 души за промяната


В момента вършим огромна анкета с над 20 000 участници, само че на този стадий упованията не са ориентирани към смяна на началото на образователната година, а по-скоро към смяна в структурирането на образователното време в подтекста на ваканциите, на завършването и на образователното наличие.

Нямаме експертизата да кажем, че преместването на образователната година с една седмица по-рано фактически ще помогне за превъзмогване на дефицитите на онлайн образованието, тъй като те са свързани и с куп други ограничения, като възстановяване на дисциплините, и с цел да има резултат би трябвало да се работи сложно.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР