Как си общуват кучетата
Обонянието при кучетата е развито доста мощно, защото има съществена роля в общуването им с другите животни. Сигурно сте забелязвали, че, до момента в който разхождате кучето си, то уринира на най-различни места. Причината за това негово държание е, че по този метод то оставя следи, които подсказват на другите кучета, че мястото към този момент е белязано.
Когато две кучета се срещнат, първото нещо, което вършат, е да се подушат, защото по този метод те откриват връзка между тях. Най-напред се душат нос с нос, а по-късно помирисват генеталиите си.
Правят това, характерните миризми, които долавят, с помощта на обонянието си, им оказват помощ да се разпознаят. Това е дарба, която четириногите ни другари усвояват още през първите дни от своя живот и която им оказва помощ да поддържат връзка с другите животни без значение дали са от техния тип.
Друг метод за другарство сред кучетата е посредством разнообразни звуци. Най-специфичният звуков сигнал, който кучетата употребяват нормално, с цел да насочат някакво предизвестие, е лаенето. Ако размера на опасността не е изцяло открита, кучето вие, само че, когато тя е ясна, лае изсъхнало и късо.
Щом едно куче стартира да лае или вие, всички останали представители на неговия тип, които се намират в покрайнината, стартират да вършат същото. Смята се, че по този метод сред тях се реализира общуването при кучетата.
Обикновено кучетата трансформират гласовете си, когато лаят, с цел да изразят възприятията си. Характерът на лаят зависи от известието, което животното желае да съобщи. Острото, насечено джавкане е израз на опасност към друго куче, човек или животно, които са пристъпили територията на животното. С него кучето ги предизвестява, че ще ги нападна, в случай че не излязат от нея.
Виенето е обвързвано и с половите инстинкти на четириногите ни другари. Ако по време на размножаване при кучетата мъжкият бъде разграничен от женската, то те поддържат връзка посредством виене.
Кучетата поддържат връзка по сред си и посредством циврене, скимтене, джафкане и ръмжене. Когато кутрето стартира да джафка, майка му схваща от какво има потребност и му го дава. Хленченето и скимтенето е типично за дребните кученца. Ако скимтенето продължи по-дълго време, то значи кучето е гладно или не се усеща добре.
Обикновено ръмженето е обвързвано с желанието на кучето да опази територията си. Чрез ръмженето си то демонстрира враждебността си към животното или индивидът, който е пристигнал. Това е неговото последно предизвестие преди да нападна обектът, в случай че той не се отдръпне.