Обмисляме възможен механизъм, по който стопаните, на които бяха евтаназирани

...
Обмисляме възможен механизъм, по който стопаните, на които бяха евтаназирани
Коментари Харесай

Десислава Танева: Стопаните на евтаназираните животни ще бъдат обезщетени

" Обмисляме вероятен механизъм, по който стопаните, на които бяха евтаназирани животните, да  получат несъмнено обезщетение ", съобщи министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева по отношение на записаните у нас огнища на заболяването Африканска чума по свинете.

Министър Танева посочи, че все още  евтаназираните домашни животни са 36 . Те обаче не са регистрирани, което значи, че ограниченията им за биосигурност на процедура липсват. По думите ѝ в България има добре развито индустриално свиневъдство, в което се отглеждат към 600 000 прасета, а в случай че се допусне разпространяването на заболяването, това ще докара до големи загуби.

„ Африканската чума по свинете е едно  доста рисково заболяване и доста бързо разпространяващо се , даже и по машинален метод. Лечение за него няма. Ваксина няма. Икономическите загуби са големи. Единственото позитивно нещо е, че не е рисково за хората, само че те са преносители на вируса “, посочи Танева, представена от БГНЕС.

Африканската чума влиза в Европа през 2014 година, а у нас за първи път е открито през 2018 година В прилежаща Румъния да вземем за пример има над 1 100 огнища на заболяването и  умъртвени над 250 000 прасета , което е довело до големи стопански загуби за фермите.

„ Единственият метод да опазим нашето индустриално и фамилно свиневъдство е да бъдем  прецизни в осъществяването в предварителната защита “, безапелационна е Танева.

Следващия понеделник в земеделското министерство на среща са поканени регионалните шефове от Северна България, специалисти от БАБХ и шефовете на горските предприятия, с цел да бъдат обсъждани нужните ограничения за справяне с заболяването.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР