В МО отново се заговори за задължителната военна подготовка
Обмисля се за специалностите, в които се употребява оръжие, да бъде въведена наложителна военна подготовка. Но за всичко това би трябвало да бъдат гласувани законови промени, сподели в предаването " Неделя 150 " на БНР министърът на защитата Атанас Запрянов.
Нашата концепция е " наложителна военна подготовка " да не се схваща като наборна или като наложителна за всички жители, а единствено за тези, които желаят да работят и специалността им да е обвързвана с потреблението на оръжие, уточни министърът и разясни, че това може да са гранични служители на реда, правосъдни охранители и даже работещи в частни охранителни компании.
Сигурността в Западните Балкани постоянно е била първи приоритет на българската външна политика, сподели Запрянов и уточни, че в никакъв случай не е обсъждано България да се причисли към документа, подписан от Хърватия, Албания и Косово.
Разходите за защита би трябвало да се усилят. Трябва да попълним въоръжените сили, значими са плановете за рационализация, само че също и би трябвало да се модернизира потенциалът на европейската отбранителна промишленост. Вече стартира дейна работа по предписание на премиера. Вече вършим разбор на разнообразни панове за идващите години, би трябвало да се създаде идея за рационализация на страната, уточни Запрянов.
Увеличението на бюджета за защита е с към 270 млн. Той обезпечава заплатите на военнослужещите в новата им форма от 1 януари. Това докара до повишен интерес за военна работа, сподели още министърът.
Не се разисква решение, съгласно което България да се откаже от доставката на втората част от 8 самолета от Съединени американски щати. До началото на април ще знаем точната доставка на първия, като на 12 април остава церемонията по посрещането му, уточни още Атанас Запрянов.

