Транспортният бранш e пред колапс: 10% загуби досега и риск от сп...
" Обещаха ни към днешна дата да има диалози на равнище министерство и съответни оферти. Мерките по време на Ковид-19 и при започване на войната в Украйна бяха много ефикасни за сектора. Успяхме да запазим огромна част от превозвачите и превоза на обитаемоте места, само че сега не мога да кажа, че ще успеем да ги запазим ", акцентира Милтенова .
Проблеми с общините и забавени заплащания
Тя посочи и различен проблем, с общините, кметовете и нежеланието им да спомагат на превозвачите, като даде образец с Асеновград.
" От януари до сегашния миг сътрудниците там не са си получили заплащанията, макар че от бюджета парите са предоставени на общината още през януари. Те не могат да си покрият разноските за горива. Всеки трансферира топката. Това е образец за корист с държавни средства. ", разгласи ръководителят на Конфедерацията на автобусните превозвачи пред Bulgaria ON AIR.
Според изпълнителния шеф на Камарата на автомобилните превозвачи в България Димитър Димитров, огромна част от автопарка, сред 25 и 30%, не оперира заради липса на оборотни средства във компаниите.
" В удобен за превозвачите случая, горивото се заплаща две седмици, откакто е заредено. Преговорите с огромните логистични компании са доста тежки ", разяснява той.
Димитров също изрази мнение, че диалозите с държавното управление са протекли в добър звук.
" Не чухме съответна мярка, която да се създава. Ние предложихме ограничения, главната е по италиански модел - на база зареденото количество за предходния месец гориво на територията на Италия се основава виртуален портфейл на превозвача. Не му се превеждат пари, само че 28% от платената сума за гориво, той получава в този портфейл. Втора мярка - заледяване на лизинговите вноски за тежкотоварните коли ", конкретизира гостът.
Какви са проблемите в автобусния превоз
" Първият проблем е в автобусните линии. Повечето са предоставени с публични поръчки, по които ние нямаме огромни механизми за увеличение на цената на транспортната услуга. Средствата, предоставени от страната - въпросните 5,7 млн., покриха нуждата, само че единствено на субсидирани автобусни линии ", заключи Милтенова.
Тя посочи, че по-големият проблем не е нарастването на цената на билета, а неналичието изобщо на публичен превоз.
" Всеки ден, в който губим средства, са пагубни за бизнеса - и за товарния, и за автобусния. Важно е в границите на идната седмица да имаме настоящи механизми, тъй като сме закъснели с ограниченията. Апелирам общините, които не са се разплатили с превозвачите, за го създадат в къс период ", съобщи ръководителят на Конфедерацията на автобусните превозвачи.
Проблеми с общините и забавени заплащания
Тя посочи и различен проблем, с общините, кметовете и нежеланието им да спомагат на превозвачите, като даде образец с Асеновград.
" От януари до сегашния миг сътрудниците там не са си получили заплащанията, макар че от бюджета парите са предоставени на общината още през януари. Те не могат да си покрият разноските за горива. Всеки трансферира топката. Това е образец за корист с държавни средства. ", разгласи ръководителят на Конфедерацията на автобусните превозвачи пред Bulgaria ON AIR.
Според изпълнителния шеф на Камарата на автомобилните превозвачи в България Димитър Димитров, огромна част от автопарка, сред 25 и 30%, не оперира заради липса на оборотни средства във компаниите.
" В удобен за превозвачите случая, горивото се заплаща две седмици, откакто е заредено. Преговорите с огромните логистични компании са доста тежки ", разяснява той.
Димитров също изрази мнение, че диалозите с държавното управление са протекли в добър звук.
" Не чухме съответна мярка, която да се създава. Ние предложихме ограничения, главната е по италиански модел - на база зареденото количество за предходния месец гориво на територията на Италия се основава виртуален портфейл на превозвача. Не му се превеждат пари, само че 28% от платената сума за гориво, той получава в този портфейл. Втора мярка - заледяване на лизинговите вноски за тежкотоварните коли ", конкретизира гостът.
Какви са проблемите в автобусния превоз
" Първият проблем е в автобусните линии. Повечето са предоставени с публични поръчки, по които ние нямаме огромни механизми за увеличение на цената на транспортната услуга. Средствата, предоставени от страната - въпросните 5,7 млн., покриха нуждата, само че единствено на субсидирани автобусни линии ", заключи Милтенова.
Тя посочи, че по-големият проблем не е нарастването на цената на билета, а неналичието изобщо на публичен превоз.
" Всеки ден, в който губим средства, са пагубни за бизнеса - и за товарния, и за автобусния. Важно е в границите на идната седмица да имаме настоящи механизми, тъй като сме закъснели с ограниченията. Апелирам общините, които не са се разплатили с превозвачите, за го създадат в къс период ", съобщи ръководителят на Конфедерацията на автобусните превозвачи.
Източник: frognews.bg
КОМЕНТАРИ




