О билните валежи в страната през последните дни доведоха до

...
О билните валежи в страната през последните дни доведоха до
Коментари Харесай

Каква е актуалната обстановката в България след наводненията

О билните превалявания в страната през последните дни доведоха до наводнения, инфраструктурни вреди и усложнения във водоснабдяването в няколко района, като управляващите подхващат спешни ограничения, в това число готовност на лишени от независимост за почистване, доставки на вода и незабавни поправки по основни уреди.

В община Велико Търново, която е измежду най-сериозно засегнатите след преливането на река Янтра, спомагателен запас от 15 лишени от независимост от Затворническо общежитие от открит вид „ Велико Търново “ към пандиза в Ловеч е включен в дейностите по почистване, оповестиха от Министерството на правораздаването. По предписание на министъра на правораздаването Николай Найденов те вземат участие в аварийно-възстановителни действия по разчистване на публични пространства и пътни артерии, както и в подкрепяне на популацията в най-засегнатите точки. От ведомството прецизират, че активността се прави при прецизно съблюдаване на ограниченията за сигурност и правата на лишените от независимост.

.

По-рано денем други 10 лишени от независимост от същото затворническо общежитие се включиха в разчистването на терени в Габрово след интензивните превалявания и повишението на равнището на река Янтра. Те са с невисок риск от рецидив и са под непрекъснат контрол. От министерството допълват, че е планувано пандизчии да продължат да работят на терен и през идващия ден в засегнатите общини.

Междувременно мобилни екипи на Агенцията за обществено подкрепяне стартират обходи в Севлиево и Габрово за разказване на вредите от наводненията, оповестява Българска телеграфна агенция, като част от ограниченията за оценка на следствията в засегнатите региони.

 

Ситуацията в Севлиево остава усложнена поради повреда по западния водопроводен клон, който беше пресечен след повишението на равнището на река Видима при изобилните превалявания на 22 май. От оборудването е откъснат сектор с дължина 87 метра, което е довело до спиране на водоподаването към Севлиево и няколко села в региона, измежду които Сенник, Душево, Кормянско, Раховци, Петко Славейков и Хирево. За засегнатите обитаеми места е проведено водоснабдяване посредством водоноски, а страната обезпечава и бутилирана вода.

От Държавната организация „ Държавен запас и военновременни ресурси “ оповестиха, че ще бъдат предоставени безплатно 120 960 литра бутилирана вода за питейни потребности на община Севлиево по искане на регионалния шеф на Габрово, по отношение на оповестеното бедствено състояние.

В същия район за на следващия ден е планувана инспекция на място от трима министри – на районното развиване и благоустройството Иван Шишков, на труда и обществената политика Наталия Ефремова и на земеделието и храните Пламен Абровски. Те ще проследят напредъка по възобновяване на авариралия водопроводен клон, който е основен за водоснабдяването на региона.

Проблеми са регистрирани и в Карлово, където Стара река е излязла от коритото си, а част от трасето на довеждащия колектор на Пречиствателната станция за отпадъчни води е било отнесено от водата. В резултат отпадни води се изливат непосредствено в реката. От ВиК–Пловдив към този момент работят по премахване на повредата, като следва създаване на дублиращо спешно трасе, ситуирано по-далеч от реката. Кметът на Карлово Емил Кабаиванов показва, че равнището на реката остава високо, само че все още няма заплаха за града.

Във Велико Търново след наводненията Регионалната здравна ревизия е открила, че питейната вода дава отговор на здравните условия.

 

По данни на инспекцията, след осъществен мониторинг на 23 май в пунктове във Велико Търново и Дебелец, индикаторът „ мътност “ е в възможни граници, както и стойностите на остатъчен хлор, амониев йон, електропроводимост и pH. Не са открити отклонения по микробиологични индикатори, в това число ешерихия коли и коли форми. От РЗИ показват, че учестеният надзор върху качеството на водата продължава за предварителна защита на заразни болести.

Властите припомнят, че след интензивните превалявания на 22 май във Велико Търново бе оповестено бедствено състояние, като засегнатите общини не престават да се възвръщат от последствията на наводненията и придошлите реки.

Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР