Няма ред, по който да бъде отстраняван действащ главен прокурор.

...
Няма ред, по който да бъде отстраняван действащ главен прокурор.
Коментари Харесай

Доц. Киселова: Няма законов ред за отстраняването на главния прокурор, Цацаров е ограничен в действията си

Няма ред, по който да бъде отстраняван настоящ основен прокурор. Това се целеше да стане ясно и с декларацията от трибуната на Народно събрание на „ Продължаваме Промяната”, с която беше поискана оставката на основния прокурор Иван Гешев. Това сподели специалистът по конституционно право доцент Наталия Киселова пред Нова нюз. По думите й декларацията е политически акт, целящ заявяване на позиция, а не предизвикателство на трус в системата.

„ Оттук държавното управление ще има две цели - да сътвори механизъм, по който да бъде следен основният прокурор и да бъде заменен Иван Гешев. Именно това беше и декларирано като желание в предизборната кампания”, изясни тя.
свързани новини114407на 14.01.2022126414преди 9 часа
Във връзка с отнетия достъп до класифицирана информация на ръководителя на КПКОНПИ Сотир Цацаров доцент Киселова разяснява, че това няма да докара до компликации в работата на комисията.

„ Цацаров оттук насетне сигурно ще бъде стеснен в дейностите си, само че както той самичък оповести, е трансферирал част от отговорностите си на зам.-председателя. Законът за отбрана на класифицираната информация борави с доста термини без легална формулировка, като е допустимо да имат и в допълнение тълкувание. Председателят е имал достъп до класифицирана информация, по-късно са зародили данни, поради които той бива лишен. Думата „ данни” има по-широко значение от „ доказателства” да вземем за пример. Цацаров има право да оспори това решение и евентуално ще се опита да потвърди, че достъпът му е бил лишен неправомерно”, сподели още тя.

Доц. Киселова добави, че надали ще се стигне до избор на нов ръководител на КПКОНПИ.

„ Вероятно Народно събрание ще одобри закони, с които да раздели съществуващите действия на комисията. Идеята едното звено да бъде натоварено с проверяващи функционалности, крие обаче известни опасности. Или да бъдат натоварени две звена със сходни функционалности, или те да не правят нищо. През 2013 година имаше сходен случай, когато на ДАНС бяха дадени проверяващи функционалности за корупционни престъпления”, добави специалистът.
Източник: pik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР