Няма формално изискване България да въведе еврото, когато доходите ни

...
Няма формално изискване България да въведе еврото, когато доходите ни
Коментари Харесай

Пеканов: Ползите от присъединяването ни към Еврозоната са повече от негативите

Няма официално условие България да вкара еврото, когато приходите ни приближат средноевропейските и аз не виждам причина за такова изискване, само че съм склонен, че е значимо да дискутираме по кое време е най-правилният миг за присъединение към общата валута. Трябва да се проучва по кое време би бил най-хубавият миг за присъединение в бъдеще и това зависи от икономическата обстановка. Това сподели в изявление за Българска телеграфна агенция вицепремиерът по ръководство на европейските средства в служебния кабинет Атанас Пеканов. Разговорът се е състоял няколко часа преди водачът на " ИТН " Слави Трифонов да разгласи, че ще отдръпват своя проектокабинет, прецизират от организацията. 

На база на емпиричните данни и проучванията, които съм разглеждал и разгласил в отчет, изгодите от присъединението ни към Еврозоната са повече от негативите, само че не би трябвало да пренебрегваме рисковете, уточни вицепремиерът.

Според Пеканов, изгодите са свързани с това, че ще се продължи финансово-икономическата интеграция на страната към Европейски Съюз, което ще докара до усилване на репутацията ни. " Това, не автоматизирано, само че може да намали лихвените проценти, което да даде спомагателен тласък за вложения в стопанската система ", уточни вицепремиерът.

Според него един от огромните позитиви е, че България ще стане член на Единния контролен механизъм, а това ще ускори доверието и сигурността на българската банкова система, тъй като ще се упражнява спомагателен надзор от интернационалните институции върху банковата сфера.

" Негативите ще са свързани с спомагателни разноски, които ние би трябвало да поемем към Европейския механизъм за непоклатимост - еднократен разход от към един до два % от Брутният вътрешен продукт. Това не е дребна сума, изключително за страна, която през годините фискално е била консервативна и е спестявала от други значими сфери, уточни вицепремиерът. Ще има и еднократен административен разход по прекосяване към новата валута. Риск има и от това, че някои групи от най-уязвими жители могат да бъдат наранени от повишаване на цените. Като цяло не се чака сериозен инфлационен резултат ", съобщи Пеканов. 

Вторият риск, съгласно него, е възможното повишаване на дълга на страната, по този начин нареченият " гръцки сюжет ". Това обаче не е наложително да се случи. " Решенията за фискална политика се вземат на национално равнище и не са обвързани с влизането ни в Еврозоната или не, което значи, че този риск може да бъде менажиран ", на мнение е той.

" Виждам огромни опасности от съществено инспектиране на проекта, тъй като това ще докара до огромно закъснение и средствата ще дойдат доста по-късно ", разяснява вицепремиерът възможната поредна смяна на Националния проект за възобновяване и резистентност.

Във връзка с оферти за актуализация на актуализацията на бюджета за тази година вицепремиерът предизвести, че обстановката в страната ще стане по-трудна през септември - октомври, в случай че се наложат, поради пандемията, спомагателни ограничаващи ограничения, и тогава ще би трябвало да се търси много сериозна поддръжка за бизнеса.

" Участието в служебния кабинет е чест и отговорност, когато страната има потребност да се подсигурява стабилността и действието на процесите, към този момент сме поели този ангажимент и, в случай че се наложи, ще би трябвало да го продължим в границите на длъжностен кабинет ", разяснява вицепремиерът опцията служебният кабинет да продължи работа, и акцентира, че този ангажимент не е привързан с политическите партии. 
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР