Няколко години ни делят от мига, когато AI ще произвежда

...
Няколко години ни делят от мига, когато AI ще произвежда
Коментари Харесай

Колко невероятно реалистични стават фалшивите изображения


Няколко години ни разделят от мига, когато AI ще създава изображения и видеоклипове, които да наводнят света ни с подправена “реалност ” (снимка: CC0 Public Domain)

Наскоро се разчу случай, в който млад строителен прекалил с някои медикаменти и в последвалата еуфория му хрумнало, че може да е занимателно да употребява AI генератора на изображения Midjourney, с цел да сътвори фотореалистичен облик на папа Франциск, облечен в огромно бяло пухено яке в жанр Balenciaga. Много хора видяха картинката в обществените мрежи. Те я помислиха за занимателна и се зарадваха да я споделят. Повечето от тях евентуално нямат визия, че обликът не е същински.

Това не е най-лошото, нито най-опасното приложение на фотореалистично изкуство, генерирано от изкуствен интелект, в което всеки може да сътвори нови изображения посредством текстови подкани. Но то е образец какъв брой добра става технологията! Тя се усъвършенства дотам, че на въдицата се хващат даже хора, които нормално са по-проницателни по отношение на разпространяването на погрешна информация онлайн.

Повратна точка

До известна степен актуалният миг е повратна точка във войната против неправилната и подправената информация. Сега би трябвало да осъзнаем, че даже хората, които водят тази война, могат несъзнателно да оказват помощ за разпространяването на дезинформацията, против която се пробват да се борят.

Не е единствено папата с пухенката. През последните две седмици видяхме няколко забележителни истории с AI изображения. Имахме и опит за бягство. Microsoft пусна своя Bing Image Creator в новите си основани на AI търсачка Bing и браузър Edge, а Midjourney, прочут със своите фотореалистични изображения, пусна най-новата си версия.

Накрая на всичко това идва и новината, че генераторите на изображения с изкуствен интелект стават все по-добри в рисуването на ръце. А това беше един от сигналните знаци за различаване дали изображението е подправено. Колкото и безапелационен да наподобява един фотореалистичен AI-образ, нормално ръцете го издават. Който знае къде да гледа, гледа по какъв начин са изобразени ръцете.

Но скоро може даже да нямаме такава сламка. Ще се озовем в нов свят, където нямаме безусловно никаква визия на какво можем да се доверим.

Легитимност оттатък текстовете

„ Има го този проблем с текста и дезинформацията в обществените платформи: хората са приучени да бъдат скептични във връзка с текста “, споделя Ари Лайтман, професор по цифрови медии и маркетинг в университета „ Карнеги Мелън “. „ Едно изображение… прибавя известна легитимност в съзнанието на потребителя. Видеото значи повече възможност да е правилно “.

Само за няколко години изображенията, генерирани от AI, изминаха дълъг път. В ранните версии това бяха логаритми, които основават изображения, сходни на нещо, което сме им подали, само че много нескопосано подредени – сходни на рисунка на дете от детската градина.
още по темата
После тези стратегии ставаха все по-добри и по-добри. Обучаваха се върху милиарди изображения, които нормално бяха изкопчени от интернет без знанието или разрешението на истинските им създатели.

През 2021 година OpenAI пусна DALL-E, който може да прави фотореалистични изображения от текстови подкани. Това беше „ пробив “, споделя Уйлун Дю, докторант в лабораторията за компютърни науки и изкуствен интелект на MIT, който учи генеративните модели.

Скоро фотореалистичното изкуство, генерирано от AI, се оказа освен шокиращо положително, само че също по този начин беше доста налично. Dall-E 2 на OpenAI, Stable Diffusion на Stability AI и Midjourney бяха пуснати за необятната аудитория през втората половина на 2022 година

Етични опасения

Последваха предстоящите етични опасения: от проблеми с авторските права до обвинявания в расизъм или сексизъм, та дори и до опцията тези стратегии да оставят доста художници без работа. Виждаме безапелационни майсторски имитации, употребявани за разпространяване на дезинформация. И макар че фрагментите са доста положителни, те към момента не са съвършени.

Но като се има поради какъв брой бързо напредва технологията, не е безпричинно да се допусна, че скоро ще достигнем момента, когато изображенията, генерирани от AI, и действителните изображения ще са изцяло неразличими.

Прочута е, да вземем за пример, работата на Ник Сен Пиер. Сен Пиер е 30-годишен мъж, който работи в региона на продуктовия дизайн. Прекарал е последните няколко месеца, показвайки своите супер-реалистични творения посредством изкуствен интелект, и обяснявайки по какъв начин ги е направил.

Сен Пиер споделя, че няма художествените умения да композира самичък тези облици, само че е развил умеене да ги генерира посредством Midjourney. Използва тъкмо този генератор, тъй като счита, че това е най-хубавото съществуващо решение. През януари Сен Пиер всеки ден се е занимавал по 12 часа с Midjourney. Сега той може да сътвори единствено за към два часа.

Смесване на действителностите

„ Когато видите цифрово изображение в интернет и то е генерирано от изкуствен интелект, може да е красиво, само че Ви шокира “, споделя Сен Пиер. „ Но когато видите изображение, което е толкоз реалистично и си кажете „ Еха, това е красиво “ – какво чувствате, когато Ви кажат след това, че е дело на AI? Кара те да поставяш под въпрос цялата си действителност “.

Дю от Масачузетския софтуерен институт счита, че ни разделят най-малко няколко години от това изкуственият разсъдък да може да създава изображения и видеоклипове, които да наводнят света ни с подправена информация.

Струва си да се означи, че колкото и реалистични да са облиците на Сен Пиер, те също са крайният артикул на стотици часове образование. Папата с пухенката е изработен от човек, който споделя, че си „ играе “ с Midjourney от предишния ноември. Така че това не са изображения, които всеки може просто да завърти без какъвто и да е предходен опит. Лайтман от Карнеги Мелън споделя, че в този момент въпросът е дали ще сме подготвени за тази опция.

Компаниите-създатели на логаритмите с AI и платформите, които хостват такива системи, е заричат да създадат всичко допустимо да не стигне до проблем със разбъркване на действителностите. Видно е, че се стараят. Всеки си има свои лични правила за това какво е разрешено или не. Някои вземат решение, че техните AI няма да демонстрират изображения на хора. Други не разрешават избрани елементи от тялото.

Платформите за обществени медии се борят от години, с цел да намерят метод да се оправят с разпространяването на погрешна информация. Те също не наподобяват доста добре готови да се оправят с майсторските имитации.

Пауза в AI разработките?

Ето, че неотдавна мнозина, в което се упорства за шестмесечен мораториум върху създаването на по-модерни модели на AI. Това е добър знак, само че пък не е решение, което да е правно обвързващо. Нито пък е подписано от всички в сектора.

Реалността е, че колкото и да се стараем да постъпим етично и да предпазим необятната общност, това е съвсем невероятно. Ако последните няколко години са ни научили на нещо, то е, че до момента в който доста хора считат, че подправените вести са същински проблем, те постоянно не се интересуват или не знаят по какъв начин да ревизират дали това, което четат/виждат, е същинско – изключително когато тази информация дава отговор на личните им убеждения.

И има хора, които са задоволително удовлетворени да одобряват това, което виждат, за чиста монета, тъй като нямат времето или знанията да слагат под въпрос и да ревизират.

Надпреварата, наподобява, е в това да се откри някакво решение на казуса, преди AI-генерираните изображения да станат задоволително положителни, с цел да са неразличими от действителността. Дотогава, в случай че видите в обществените мрежи изображение на папа Франциск, който се разхожда из Рим в дънки Gucci, помислете си за миг, преди да споделите яката фотография.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР