Изборен хаос и нарушения: Ще се стигне ли до касиране на изборите?
Някои от нарушаванията по време на парламентарните избори на 27 октомври бяха увековечени от видеонаблюдението и видеозаписите в изборните секции. Какво следва в този момент и допустимо ли е анулиране на изборите?
Припомняме за случая в секция в с. Черешово в Благоевградско, в която имаме 100 % гласоподаване, единствено на хартия, а от 199 гласа, 190 са единствено за една партия – „ ДПС-Ново начало “.
„ И на предходни избори сме ставали очевидци на такива аномалии в изборното държание. Това, за жалост, не е нещо ново и се случва в региони, които са изпаднали в доста под междинните стопански и демографски индикатори за страната “, изясни Ива Лазарова, ръководител на Обществения съвет на ЦИК.
България 2 мин. Новата седмица ще стартира със слънчево, само че хладно време Съдържание от сътрудници 4 мин. Как една банка избяга от клишетата и се отличи от останалите? 120 минути 3 мин. Ген. Димитър Владимиров: Политиците не трябва да подценяват защитата си 120 минути 4 мин. Гласът на изселниците: Защо опозицията в Турция пропагандира за българските избори? Светът 6 мин. Разменени при раждането: Как две дами откриха, че не са тези, за които се мислеха? Светът 4 мин. Президентската конкуренция в Съединени американски щати – кои са основните дати Светът 3 мин. След потопа във Валенсия: Расте броят на жертвите, търсят се двама българи България 2 мин. Новата седмица ще стартира със слънчево, само че хладно време Съдържание от сътрудници 4 мин. Как една банка избяга от клишетата и се отличи от останалите? 120 минути 3 мин. Ген. Димитър Владимиров: Политиците не трябва да подценяват защитата си 120 минути 4 мин. Гласът на изселниците: Защо опозицията в Турция пропагандира за българските избори? Светът 6 мин. Разменени при раждането: Как две дами откриха, че не са тези, за които се мислеха? Светът 4 мин. Президентската конкуренция в Съединени американски щати – кои са основните дати Светът 3 мин. След потопа във Валенсия: Расте броят на жертвите, търсят се двама българи„ В тези избори видяхме една безпардонност – видяхме по какъв начин се попълнят бюлетини, или пък се унищожават, видяхме превъртане на гласове от едно на друго място и все пак продължа3ваме по същия метод “, сподели Александър Андреев, който е някогашен ръководител на ЦИК.
Припомняме и различен образец в с. Гърмен в Благоевградско. Там за „ ДПС-Ново начало “ има вписани 362 гласа, до момента в който във видеозаписа се чува за изброени 262, плюс репликите „ Вижте, на Краси му трябват 300 “. Оказа се, че човек, който може да бъде обвързван с име като Краси, липсва в формалния протокол за наблюдаващите на изборите.
„ Това е доста сериозен проблем, има наказателна отговорност, която членовете на секционните изборни комисии носят и ето през днешния ден стана ясно, че ЦИК ще се занимава тъкмо с тези въпроси – какво да се случи и ще последват ли някакви санкции “, сподели Ива Лазарова.
Но съгласно Александър Андреев „ мъчно може да се каже, че ЦИК има построени механизми “, с които да повлияе на изборните нарушавания. При осъществени закононарушения, той изясни, че е редно органите на реда да се захваната със случаите. Това е Прокуратурата и органите на следствие.
Припомняме, че партия „ Величие “ не съумя да влезе в Народното събрание поради 21 гласа, които ѝ оставаха, с цел да мине бариерата от 4% поддръжка. В репортаж на Българска национална телевизия бяха открити 28 гласа, които са дадени за „ Величие “, само че са записани простъпка на други партии.
„ Дали ще се съберат задоволително гласове, с цел да се сезира Конституционният съд, следва да забележим. Има поръчки от съответни партии, само че какво ще стане е въпрос на време и може би сделки сред партиите “, сподели Ива Лазарова.
48 гласа са нужни, с цел да се сезира Конституционният съд, а все още наподобява, че има 30 сигурни – това са гласовете на „ ИТН “ и МЕЧ.
„ Не би трябвало единствено да гледаме към Народното събрание, което би могло да сезира. Има и задоволително други институции – и президентът, основният прокурор, Върховният касационен и Върховният административен съд “, сподели Александър Андреев.
„ Конституционен съд би трябвало да може да се произнесе по този начин, както го е правил и предишни избори. През 2009 година имаше касирането на изборите и беше дислокиран в Русе един от претендентите, който беше определен. Всяка една от институциите би трябвало да се смята за ангажирана, а не да разчитаме единствено на народните представители, които вероятно ще подадат тъжба “, изясни още той.
Последвайте ни за още настоящи новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK