Германия иска да привлича 400 000 квалифицирани работници от чужбина всяка година
Новото съдружно държавно управление на Германия желае да притегля 400 000 квалифицирани служащи от чужбина всяка година, с цел да се оправи както с демографския дисбаланс, по този начин и с дефицита на работна ръка в основни браншове, които рискуват да подкопаят възобновяване от пандемията от ковид.
„ Недостигът на квалифицирани служащи към този момент е станал толкоз сериозен, че фрапантно забавя стопанската система ни “, сподели Кристиан Дуер, парламентарен водач на съуправляващите "Свободни демократи " (FDP), пред бизнес списанието WirtschaftsWoche.
„ Можем да сложим под надзор казуса със застаряващата работна мощ единствено с съвременна имиграционна политика... Трябва да достигнем границата от 400 000 квалифицирани служащи от чужбина допустимо най-бързо “, добави Дуер.
Социалдемократите на канцлера Олаф Шолц, либертарианското FDP на Дуер и Зелените се споразумяха в съдружното си съглашение за ограничения като точкова система за експерти от страни отвън Европейския съюз и повдигане на националната минимална заплата до 12 евро на час, с цел да създадат работата в Германия по-привлекателна.
Германският стопански институт пресмята, че работната мощ ще се свие с повече от 300 000 души тази година, защото има повече по-възрастни служащи, които се пенсионират, в сравнение с по-младите, които влизат на пазара на труда.
Очаква се тази разлика да се усили до повече от 650 000 през 2029 година, оставяйки насъбран дефицит на хора в трудоспособна възраст през 2030 година от почти 5 милиона. Броят на заетите германци набъбна до близо 45 милиона предходната година макар пандемията на ковид.
След десетилетия на ниска раждаемост и неравномерна миграция, намаляващата работна мощ също съставлява демографска бомба със закъснител за държавната пенсионна система на Германия, в която по-малко чиновници са обременени със задачата да финансират пенсиите на възходяща маса пенсионери, които се радват на по-дълъг живот.