Новината, че са унищожени скални рисунки в пещерата Магура в

...
Новината, че са унищожени скални рисунки в пещерата Магура в
Коментари Харесай

Ново 20: Ето какво точно се е случило с рисунките в пещерата Магурата

Новината, че са унищожени скални рисунки в пещерата Магура в Северозападна България е подправена. Това съобщи кметът на Белоградчик Борис Николов. Той беше безапелационен, че инспекцията, която е направил шефът на Историческия музей в града Ивайло Крумов в пещерата във връзка известия в редица медии, че върху античните рисунки са изписани две персонални и едно фамилно име, потвърждава, че вандалски акт няма.

Снимка на надписи до праисторическите рисунки провокира инспекции на институциите. Е, въпреки всичко вандали са писали в пещерата, няма какво локалните управляващи да го увъртат. „ Тези фотоси са направени незабавно след входа на галерията с рисунките, преди по този начин наречената „ Ловна сцена “, която е една от най-известните, може би на пет, шест метра от нея, тъй че самата ловна сцена и тези рисунки не са наранени, което, несъмнено, никога не омаловажава тази вандалщина, която са я създали най-вероятно млади момчета, тъй като се нарушава целостта на монумент на културата “, съобщи доцент Стефан Александров, началник на план за основаване на 3D модел на рисунките.

„ Драстични нарушавания на „ Ловната сцена “ няма, личат си някакви драскотини, само че сходни нарушавания има съвсем в цялата пещера. Самата „ Ловна сцена “ е безусловно непокътната “, сподели Ивайло Крумов, шеф на Историческия музей в Белоградчик, представен от БНР. Той изрази вяра, че ще бъдат взети по-сериозни ограничения за защита, защото в пещерата няма физическа защита, няма и видеокамери. „ Би трябвало да се планува видеонаблюдение, с цел да може да се засичат сходни нарушавания. Миналата година започва план, който планува консервация и реституция, евентуално изтриване на модерни нарушавания и графити, с концепцията да се показват скалните рисунки като част от международното културно завещание на ЮНЕСКО “, добави Крумов.

Досега в пещерата не се е налагало да има защита, сподели кметът на Белоградчик Борис Николов. Според него някои от провалите са от 90-те години, когато обектът не е бил добре стопанисван. Емил Цанков, някогашен кмет на община Белоградчик и настоящобщински консултант, ще упорства за свикването на изключително съвещание на Общинския съвет, на което да се одобри декларация до Министерството на културата за назначение на инспекция, която да откри чие дело е надписът до ловната сцена, който е премахнат и кой го е заличил. Следващия път вандалите могат да унищожат рисуваното преди хиляди години, нали?

Древният художник е употребявал тор от прилепи
Рисунките са датирани от епохите на епипалеолит, неолит, енеолит и начало на раннобронзовата ера. Изображенията са издълбани в скалата и нарисувани с тор от прилепи. Те са с разнообразна тема и разкриват цялостния живот на предците ни от съответните столетия. Показват ловни подиуми, танцуващи дами, битови подиуми, оръдия на труда, животни и растения, разнообразни звездни картини. Изключителен интерес съставлява Слънчевият годишен календар от късния енеолит, който по-късно през раннобронзовата ера е дообогатен и се слави с прецизна акуратност на записите. Рисунките към него доста нагледно разкриват районните празници, традиции и емблематичните за това време персонажи.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР