Китайският балон възвести новата студена война на хоризонта
Нова студена война стартира в околоземна орбита – този път сред Съединени американски щати и Китай (снимка: CC0 Public Domain)
Е, добре, смъкнаха го – американските военни смъкнаха подозрителния летящ сребрист балон, който се оказа китайски и бе разказан като уред за събиране на метео-данни. Все повече хора имат вяра, че случилото се е знак за нова студена война.
Бившият консултант на Доналд Тръмп по националната сигурност Ейч Ар Макмастър споделя, че случилото се ще докара до „ Спутник-ситуация “, връщайки се към галактическата конкуренция на Съединени американски щати със Съветския съюз. Wall Street Journal даже предизвести за „ балонна бездна “ с Китай.
Балонът летеше на 20 000 метра височина и мина над американски военни обекти. Пентагонът сподели, че това е балон за наблюдаване и разузнаване. Китайското министерство на външните работи изрично отхвърли, заявявайки, че „ това е цивилен дирижабъл, употребен за проучвателен, основно метеорологични, цели “.
Нова сцена на конкуренция
В светлината на събитията от последните години има няколко неща, които са ясни. Космосът е място, където към този момент се надпреварват и военните разработки, и частният капитал. Космическите технологии се обрисуват като процъфтяваща промишленост, както, прочее, и дребните летателни апарати като дроновете, балоните, спътниците.
Въпреки че всяка от тези технологии прави разнообразни неща и работи на друга надморска височина, те са сцена на интензивна конкуренция сред Съединени американски щати и Китай. Това е и арената, на която ще бъдат тествани изкуственият разсъдък и автономномните системи.
Със сигурност картината през днешния ден е друга спрямо тази отпреди няколко години. Тази нова галактическа конкуренция не е изключителна борба на държавните управления. Частните вложители са тези, които се състезават да разработят нови галактически системи, да ги тестват и потвърдят. Борят се да обхванат обещаващи започващи компании в региона.
А някогашните ръководители на държавни галактически стратегии се причисляват към консултативни препоръки на тези частни организации, с цел да обезпечат стратегически взор върху геополитическия пейзаж.
И идват балоните…
На фона на тази картина в този момент идват балоните. Оказва се, че балоните към този момент са част от аерокосмическия боеприпас на Съединени американски щати, като Пентагонът е похарчил 3,8 милиарда $ за тях през последните две години, съгласно Politico.
Експертът от промишлеността Джордж Хауъл написа в LinkedIn: „ Балоните за огромна надморска височина в действителност са много мъдро нещо за инвестиция. Те са евтини, лесни за превозване, могат да бъдат употребявани в огромни количества и са агностични към своя потребен товар “. А последното значи, че до момента в който е най-вероятно да носят камера или радар, в избрани обстановки балоните могат да носят и оръжие.
Военният контрактуван снабдител и производител на балони Aerostar го разказва още по-откровено във видео, което разгласява в обществените медии неотдавна: „ Дори небето не е граница към този момент! “
Метео-балонът е остаряла технология. Уязвим е откъм мощни ветрове, само че неговата накърнимост също е и негово преимущество, защото балоните летят задоволително ниско, с цел да избегнат разкриване, споделя Джордж Накузи, старши инженер в Rand Corporation. Той предвижда „ прочут акцент върху анти-балонната технология “, в това число „ убийци на балони “.
Кевин Лиу Хуанг – бизнесмен, който написа бюлетина на Chiral Defense за трендовете във военните софтуерни вложения и новостартиращи компании – вижда случилото се като емблематичен епизод за конкуренцията сред Съединени американски щати и Китай в света на спътниците и дроновете. „ Всичко това е един доста преуспяващ тип геополитическа конкуренция “, споделя той.
И вероятно е прав. „ Пекин бързо уголемява своите държавни и търговски галактически стратегии “, споделя Кари Бинген от щатския Център за стратегически и интернационалните проучвания. „ Трябва да предприемем незабавни и целенасочени стъпки, с цел да запазим своето галактическо преимущество “.
Сигнал за пробуждане
Последствията от случая с балона за галактическата и сателитната промишленост няма да се виждат незабавно. Но чувството за това, което може да последва, се долавя в придвижванията и нюансите на думите на мнозина предприемачи и политици.
Редица някогашни фрагменти на така наречен галактически стратегии през днешния ден са измежду бизнесмените и предприемачите, разрастващи галактически бизнес. Инвеститорите в Съединени американски щати пък внимателно загатват, че са подготвени на солидни инвестиции в системи „ за противопоставяне на Китай “. Те даже приказват за капацитета си да усилят вложенията си „ за една нощ “, в случай че възникне „ обстановка “.
На фона на всичко това е видно, че Съединени американски щати гледа на сателитната драма по метод, подобен с този, по който Съединени американски щати и Съюз на съветските социалистически републики се надпреварваха десетки години в предишния век. „ Спомнете си 1957 година със руския спътник “, сподели неотдавна Макмастър. „ Може би това е сигнал за пробуждане, че би трябвало да се конкурираме по-ефективно против ККП “.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ