Носителят на SESAME Купа на България – Левски, се завърна

...

Магична вечер на „Герена“! Фантастичен Левски потопи ПАОК при завръщането си в Европа

Носителят на SESAME Купа на България – Левски, се завърна триумфално в европейските клубни шампионати! Тази вечер „ сините “ удариха трикратния гръцки първенец ПАОК Солун с 2:0 в първи мач от втория квалификационен кръг на шампионата Лига на Конференциите.

Головете за отбора на Станимир Стоилов паднаха през първата част, когато Уелтън беше прецизен още в 41-ата секунда, а Билал Бари удвои и оформи крайния резултат в 19-ата минута.

Левски изиграха страховит мач, в който сподели изключителна дисциплинираност и успеваемост и напълно справедливо взеха задатък от две попадения преди реванша на „ Тумба “ идващия четвъртък. „ Сините “ бяха съвършени през първото полувреме, а през вторите 45 минути стояха прелестно на терена и не разрешиха на „ триглавите орли “ да застрашат съществено вратата на Николай Михайлов.

Така столичани гледат с оптимизъм към втория мач след седмица и ще се надяват на още едно сходно показване, с което да отстранят именития си противник.

Феновете на столичани бяха запълнили напълно частта, която беше отворена за аудитория, като имаше и готова голяма хореография от „ сините “ последователи. Както е известно, Левски имаше наказване от УЕФА и част от бранш „ В “ бе затворен, което се равнява на към 3000 места по-малко за дуела.

Старши треньорът на „ сините “ Станимир Стоилов трябваше да се оправя с много кадрови проблеми. Ивелин Попов, Цунами, Андриан Краев и Илиян Стефанов пропуснаха срещата заради контузии, а Килиан ван дер Каап игра на инжекции. Мъри заложи на вратата на капитана Николай Михайлов, а пред него в отбрана действаха трима – Ноа Сонко Сундберг, Келиан ван дер Каап и Хосе Кордоба, до момента в който Патрик-Габриел Галчев и новото попълнение Жереми Петрис бяха по фланговете. В халфовата линия бяха позиционирани Филип Кръстев и Георги Миланов, до момента в който в офанзива действаха Уелтън, Роналдо и Билал Бари. На резерваната пейка пък Мъри разполагаше с едвам четирима полеви играчи и двама вратари.

Наставникът на „ триглавите орли “ Разван Луческу пусна Доминик Котарски на вратата, а пред него бяха някогашният състезател на Левски Янис Каргас, Сверир Ингасон, Рафа Соареш и Хуан Састре, който размени капитана Виейриня минути преди началото. В средата на терена действаха Дъглас Аугусто и Щефан Шваб, а Тиаго Данташ, Николас Куалиата, Андрия Живкович бяха зад нападателя Йоргос Куцияс.

Левски започва по допустимо най-хубавия метод - с гол още преди да е изтекла и първата минута на мача. Капитанът Николай Михайлов изрита една топка в половината на ПАОК, където някогашният състезател на "сините " Янис Каргас не отигра по най-хубавия метод с глава и се получи недоразумение със Сверир Игнасон, което разреши на Уелтън да влезе на скорост към наказателното поле, а на границата му бразилецът изпревари вратаря на гостите Доминик Котарски и с отличен прехвърлящ удар прати кълбото във вратата за наслада на препълнения "Герена " - 1:0 още в 41-ата секунда.

Гърците дадоха отговор с рисков удар на Щефан Шваб от воле пред дъгата на границата на наказателното поле, само че Михайлов плонжира в долния си ляв ъгъл и мазета в ъглов удар.

Левски обаче играеше извънредно проведено и изчакваше своите благоприятни условия, а при една от тях, в 19-ата минута, играчите на Станимир Стоилов се възползваха по най-хубавия метод. Уелтън оказа помощ в предпазен проект, като спря Андреа Живкович в половината на "сините ", след което комбинира с Георги Миланов на левия фланг. Родният национал напредна на скорост и от границата на панелтерията пусна отличен пас за Билал Бари на точката за дузпа, а мароканецът с безмилостен изстрел откри вратата на ПАОК за повторно - 2:0.

В 25-ата минута Петрис опитва отдалечен удар, който обаче мина високо над вратата на гостите.

Четири минути по-късно Хуан Састре центрира ниско по тревата в наказателното поле на "сините ", където Тиаго Данташ бе оставен непокрит и стреля, само че едва и в ръцете на Михайлов.

В 31-ата минута пристигна и най-чистата обстановка за ПАОК дотук в дуела. Рафа Соареш центрира от свободен удар към границата на вратарското поле, където на далечната греда Каргас съумя да се вклини сред Патрик-Габриел Галчев и Хосе Кордоба, с цел да стреля рисково с глава, само че за наслада на Михайлов топката мина малко настрана от лявата му греда.

Шест минути по-късно Левски имаше прекрасен късмет за нов гол. Филип Кръстев отигра с глава в половината на гърците, след което същото стори и Бари, с което изведе Роналдо отдясно в наказателното поле. Бразилецът мина около Каргас и стреля мощно от дребен ъгъл, само че Котарски внимаваше и отрази.

В 38-ата минута Петрис извърши дълго странично мятане отдясно в наказателното поле, където състезател на ПАОК игра с глава, само че топката попадна в Кръстев, който стреля, получи се рикошет, а по-късно стражът на гостите улови.

До края на полувремето ПАОК натисна в търсене на попадение и се стигна до няколко рискови центрирания, само че отбраната на "сините " съумя да се оправи.

В началото на втората част и двата отбора понамалиха темпото и до рискове пред двамата вратари не се стигна.

Гостите първа започнаха промени. В игра за ПАОК се появиха Калед Нарей и Ясмин Куртич, които замениха Николас Платеро и Тиаго Данташ.

В 62-ата минута Уелтън измъкна топката от Састре отляво до наказателното поле, след което бразилецът опита да откри технично далечния ъгъл, само че опитът му бе много неакуратен.

Последваха нови две смени в отбора на Разван Луческу. На терена влязоха Брандон Ямас и Филипе Соарес, които смениха Георгиос Куциас и Щефан Шваб.

ПАОК се опита да натисне, само че по този начин и не успяваше да заплаши съществено вратата на Михайлов. В 84-ата минута рисково центриране отляво в наказателното поле на "сините " обаче не беше засечено от един състезател и излезе в навън.

Първата смяна за Левски пристигна в 86-ата минута, когато Марин Петков размени Роналдо. В последната минута от постоянното време пък Нейтън Олдър влезе на мястото на Билал Бари.

До края "сините " не позволиха изненада и удържаха задатъка си. По този метод столичани сезавърнаха в Европа по страховит метод и взеха добър задатък преди реванша в Гърция след седмица.

FT | ЛЕВСКИ – ПАОК 2:0