Николай ВасилевВ предаването Панорама от 12.01.2024 г. Андрей Райчев за

...
Николай ВасилевВ предаването Панорама от 12.01.2024 г. Андрей Райчев за
Коментари Харесай

Манипулациите на Райчев - хвали Радев, който казал на Зеленски, че не могат да победят Русия

Николай Василев

В предаването " Панорама " от 12.01.2024 година Андрей Райчев за следващ път се опита да манипулира публичното мнение.

Представи се като уверен последовател на участието на България в Европейски Съюз и НАТО, само че прикани ръководещите да не късали връзката си с болшинството от българския народ, който гледал на войната в Украйна по друг метод от този на останалите западни страни. Но вместо да заложи цялата си известност, с цел да убеди тези, които не споделят " западния " взор, той в действителност напълно се солидаризира с тях.

Агресията на Русия била " неточност ", само че Украйна не била почтена. Забранявали съветския език, имало фашисти. Нещо сходно се случвало в Балтийските страни. Изисквали руснаците да научат локалния език... обвинявания, които са неточни и пресилени, само че ще се върнем към тях по-долу.

Райчев похвали президента Радев, че споделил на Зеленски, че не могат да " победят Русия ".

Какво значи обаче Русия да бъде победена?

Райчев саркастично подмятна, че Зеленски нямало да стигне до Червения площад, само че нито един украинец, или западен политик не е изразил предпочитание за сходно нещо. Не е никакво проваляне Русия да бъде принудена да се отдръпна от Украйна, чиито граници тя освен е признала, само че е подсигурила, както и да престане да се пробва да диктува на самостоятелни страни в кои интернационалните организации и отбранителни блокове да членуват. Ако това се случи, то ще бъде завръщане към мира и нормалността.

Разбира се и на Запад има " реалисти ", които настояват, че Русия е подписала Будапещенския меморандум, когато както тя, по този начин и Украйна са членки на тъй наречените Общност на самостоятелните страни и в Москва са очаквали сред двете страни да протече някакъв русоцентричен интеграционен развой, само че че никой в Москва не можел да одобри Украйна, в нейните постсъветски граници да стане член на Европейски Съюз и НАТО (организации, в които Русия в никакъв случай няма да стане пълновръстен член). Според реалистите, най-ярко изразен от които е американският анализатор Джон Миършаймър, желанието на страни като Украйна да станат членки на Европейски Съюз и НАТО, и декларираната подготвеност от страна на Брюксел и Вашингтон това " в миналото " да се случи, довело до ужасния гърмеж през 2022 година Русия била посочила по категоричен метод, че гледа на сходен развой като на смъртна опасност за личната си национална сигурност и би запалила война, преди сходно участие да стане действителност.

След като към този момент се е стигнало до война, без значение какъв брой смел и себеотрицателен е украинският народ, какъв брой значима е помощта, която Западът дава на Киев, Русия няма да се откаже от претенциите си към част от територията на Украйна и от това да ѝ попречи да стане проспериращ член на " груповия Запад ".

Не можем да кажем сигурно до каква степен реалистите са прави. Клио не е Темида. Историята не е обективна. Бруталното съответствие на силите може и да докара до победа за Русия. Но анализаторите би трябвало да обяснят какво значи това за интернационалния ред, а българските - какво неговото разрушение вещае за България.

Преди всичко Това ще нанесе тежък удар върху Европейски Съюз

с непредвидими последствия.

Американският откривател Тимъти Снайдър показва, че Европейски Съюз е постколониален план. Той планува обединяването на страни които са имали свои империи и са ги изгубили, със страни, които са били нечие непознато притежание (по-щастливите са Швеция или Австрия, не толкоз късметлиите на Османската или Руската империи).

Постимперска Англия преди присъединението си към Европейски Съюз и след Брекзит потърси ниша в " специфичните си връзки " със Съединени американски щати. За останалите постколониални метрополии Европейски Съюз е безалтернативен, също както и за някогашните османски и съветски владения.

В последните страни протича и развой на " деколнизация ", който е много подобен с процеса протекъл в някогашните колонии на западноевропейските страни. И да от време на време той включва маргинализация на колониалните елити. Би било извънредно лицемерно да приемаш това, което се е случило примерно в Алжир откакто страната получава самостоятелност, само че да осъждаш надалеч по умерени процеси на деколонизация, които се случват в Балтийските страни или Украйна! Но не си представям, че Райчев ще назова постколониален Алжир " фашистка страна ".

Проблемът на Русия е, че тя е колониална империя, която не вижда опция, с изключение на да остане империя!

Когато през 1492 година Колумб открива Америка, а Спаската кула в Кремъл е одеве приключена, в Сибир, в Украйна, в Балтийските страни няма московити. Когато испанските завоеватели превземат Латинска Америка, московитите превземат Сибир. Когато британските заселници се настаняват в Северна Америка, съветските им сътрудници проникват в Аляска (където правят едно от многото кланета на индианци). Руснаците са стигнали до Тихия океан преди да завладеят Източна Украйна, а най-западните елементи на тази страна в никакъв случай не са били част от Русия (Сталин ги причислява към Съюз на съветските социалистически републики по силата на контракта Рибентроп- Молотов). След епохи русификация - брутална по времето на Руската империя, леко прикрита по времето на Съюз на съветските социалистически републики, в Украйна постепенно само че несъмнено стартира развой на дерусификация. Опитът на Путин със мощ да прекъсне този развой може само да го акселерира!

Дори да извоюват някаква победа в Украйна, тя ще е пирова.

България също има проблем и Райчев го схваща. Българската деколонизация се случва в хода на война, която Руската империя води с Османската. Едва ли някой си прави илюзии, че Русия води тази война от положителни усеща към българите, само че аргументът, че без войната от 1877-78 година, без последвалото изселване на част от османското население и най-много без изземването на бейските земи от българските селяни, българската нация, такава, каквато е, не би могла да се консолидира, мъчно може да бъде оборен!

И въпреки, че множеството просветени българи не са желали да заменят тиранията на султана, с тази на съветския цар, не са малко и тези, за които " специфичните връзки " с Русия са въпрос на живот и гибел. Това разделяне продължава и до през днешния ден и Райчев го въплъщава.

Вместо да приканва за вземане предвид с тези настроения, които надали са на 70% от популацията, в случай че в действителност има вяра, че за България е значимо да остане предан член на Европейски Съюз и НАТО, Райчев трябваше да изясни какъв брой неприятни неща биха се случили на България в случай че войната в Украйна не приключи с възобновяване на суверенитета и териториалната целокупност на страната. А те ще са в действителност ужасни! И той знае това!
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР