Ние сме изправени пред един много сериозен процес. Ще се

...
Ние сме изправени пред един много сериозен процес. Ще се
Коментари Харесай

Заев: Събираме мнозинство за промяна в Конституцията или предсрочни избори

Ние сме изправени пред един доста сериозен развой. Ще се опитаме да подсигурим две трети болшинство в Народното събрание. Това сподели македонският министър председател и водач на ръководещата партия Зоран Заев след съвещанието на Изпълнителния комитет /ИК/ на Социалдемократическия съюз /СДСМ/, съобщи БГНЕС.

Заев отхвърли да отговори на въпроса " дали е имало връзка с опозицията ", само че акцентира, че в случай че не се реализира съглашение за приемането от Народното събрание на конституционните промени, тогава ще има избори. " Държавата е изправена пред един сериозен развой. Нашите позиции са известни. Ще се опитаме с депутатите. Ще създадем всичко допустимо и не бих желал да давам повече детайлности по този въпрос ", сподели още Зоран Заев.

След съвещанието министърът на земеделието Любчо Николовски заяви, че " ИК е упълномощил ръководителите на СДСМ и на ПГ Зоран Заев и Томислав Тунтев да подхващат всички нужни крачки за подготовката на предварителни парламентарни избори ". " Над 90 на 100 от жителите, които гласоподаваха, избраха " За " и обявиха, че Република Македония би трябвало да одобри съглашението с Гърция и да стане член на НАТО и Европейски Съюз като резервира македонска еднаквост. Членовете на Изпълнителния съвет единомислещо заключиха, че в този момент, когато има ясно изразена воля на болшинство, депутатите в Народното събрание на Република Македония би трябвало да следват волята на болшинството от над 600 хиляди жители, да поемат отговорност и да се ускорят процесите за участие в НАТО и Европейски Съюз. Ако това не е допустимо и ВМРО-ДПМНЕ тласка страната в бездната, тогава няма друга опция, с изключение на предварителни парламентарни избори незабавно, на които жителите ще решат бъдещето. Трябва да се употребяват всички демократични благоприятни условия, с цел да могат депутатите да наблюдават желанията на жителите и да обезпечат участието на Македония в НАТО и Европейски Съюз. Никой не би трябвало да се надява на прошка. Това е доста значим въпрос, бъдещето на страната, бъдещето на жителите и фокусът на всички парламентарни партии върху този въпрос. Всичко останало се играе с бъдещето и опит да се върне страната в изолираност и непорочност. Референдумът в неделя е минал в мирна, обективна и демократична атмосфера ", се споделя в формалното известие на ИК на СДСМ.

В същото време се организира и съвещание на Изпълнителния комитет /ИК/ на ВМРО-ДПМНЕ. Заместник-председателят на партията Александър Николовски заяви, че " ВМРО-ДПМНЕ не признава резултатите от референдума и счита, че Договорът от Преспа е политически мъртъв ". " За ИК на ВМРО-ДПМНЕ референдумът е несполучлив, тъй като в него участваха единствено 36 на 100 от гласоподавателите, които показаха ясната си воля против този контракт ", акцентира Николовски. По отношение на провеждането на предварителни парламентарни избори той сподели следното: ВМРО-ДПМНЕ желае авансово да се образува служебно държавно управление с мандат от 100 дни. " Това значи оставка на Зоран Заев, Оливер Спасовски и Царовска. В служебния кабинет вътрешният министър и този на обществената политика би трябвало да бъдат от ВМРО-ДПМНЕ. Това е изискването за почтени избори ", сподели още Александър Николовски.

Според него " парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ е единна ". За да бъдат гласувани измененията в Конституцията, според Договора от Преспа, за смяна на името са нужни 80 депутатски гласа в 120-местния македонски парламент. В момента ръководещата коалиция разполага със 71 депутати. На съвещанието на ИК на ВМРО-ДПМНЕ не взе участие зам.председателят на партията Митко Янчев. Той гласоподава на референдума в неделя. В същото време стана ясно, че ИК е освободил Петър Богоевски от позицията на зам.генерален секретар на партията. Богоески е един от водачите на реформаторите във ВМРО-ДПМНЕ. Групата на реформаторите взе участие в референдума.

" Демократическия съюз за интеграция /ДСИ/ избира въпросът за измененията в Конституцита да бъде решен в Народното събрание...Все още има опция да достигнем до 80 депутаски гласа... Ние смятахме, че не е належащо да се организира референдум и този въпрос да се реши от депутатите. През идващите дни ще работим с депутатите от опозицията за постигането на тази цел ". Това сподели пред телевизия " Телма " депутатът от ДСИ Артан Груби. ДСИ е част от ръководещото болшинство в Скопие.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР