Ето какво е усещането да мислите, че сте мъртви
New Scientist разгласява къс, само че незабравим профил на човек, прочут само като Греъм, който страда от рядко заболяване, известно като синдрома на Котард. Въпреки че всеки ден върви, приказва и яде, Греъм е уверен, че е мъртъв, написа io9.
Ето какво пишат сътрудниците ни:
Преди девет години Греъм се разсъни и откри, че е мъртъв.
Той бе в плен на синдрома на Котард. Хората с това рядко заболяване имат вяра, че те или елементи от тялото им към този момент не съществуват.
За Греъм точно мозъкът към този момент е мъртъв. Той има вяра, че го е умъртвил. Вследствие на жестоката меланхолия, от която страда, той се пробва да се самоубие, хвърляйки електрически апарат във ваната.
Осем месеца по-късно споделя на доктора си, че неговият мозък е починал или в най-хубавият случай – липсва. „ Много мъчно е да се изясни – споделя той. – Почувствах се по този начин, като че ли мозъкът към този момент не съществуваше. Продължавах да споделям на лекарите, че хапчетата няма да ми оказват помощ, просто тъй като нямах мозък. Изпържих го във ваната. “
Докторите осъзнават, че е невероятно да излязат на глава с Греъм. Макар и да седи против тях – да приказва и да диша, да живее – той няма да одобри, че неговият мозък е жив. „ Дразня се. Не знам по какъв начин мога да приказвам или да върша каквото и да било без мозък. Но що се отнася до мен – нямам подобен. “
Хелън Томпсън от New Scientist организира диалог с Греъм и неговите доктори, с цел да получи по-ясна визия за това изключително положение. В един интервал от време е бил подложен под наблюдаване. Все отново докторите са се тормозили, че ще престане да яде или ще пренебрегне главните хигиенични привички, като миенето на зъби.
Греъм е първият човек с този синдром, на който е направено ПЕТ-сканиране. Това, което лекарите откриват, е извънредно. Да, мозъкът на Греъм не е мъртъв, само че част от него е съвсем толкоз неефикасен, колкото на човек във вегетативно положение. Томпсън го следва в процеса на лекуване, който малко или доста стартира да го кара да се усеща с една концепция по-жив.
Ако желаете да знаете още по тематиката, прочетете целия материал на New Scientist.