Неуспехът на президента Владимир Путин да спре смъртоносната терористична атака

...
Неуспехът на президента Владимир Путин да спре смъртоносната терористична атака
Коментари Харесай

Руските мигранти и етническите малцинства треперят от новите терористични мерки на Путин

Неуспехът на президента Владимир Путин да спре смъртоносната терористична офанзива от таджикски екстремисти в Москва предишния месец имаше някои смазващи странични резултати за съветските имигранти и етническите малцинства , написа „ Politico “.

Докато в интернационален проект Кремъл хвърли виновността върху Украйна, Съединени американски щати и Англия за терористичната офанзива, в страната той откри по-уязвими изкупителни жертви, като ускори репресиите против мигрантите, централноазиатците и небелите руснаци. След офанзивата на Crocus City Hall на 22 март – която докара до гибелта на 143 души и беше поета от клон на групировката „ Ислямска страна “ – съветската полиция организира акции в общежития за мигранти в няколко града, до момента в който по-тъмнокожите хора бяха търсени по улиците.

В края на март към 40 мигранти бяха арестувани на работното им място на 60 километра от Москва. Правоприлагащите органи също организираха огромна интервенция , включваща всеобщи претърсвания и неотложно изправяне под отговорност на хора, упрекнати в нарушение на миграционните закони . В резултат на това 466 души бяха наказани на експулсиране от Русия.

Централноазиатските управляващи от Таджикистан, Узбекистан и Киргизстан – обичайни страни на генезис за доста мигранти в Русия – издадоха изказвания, в които поучават своите жители да не вземат участие в всеобщите събития в Русия и да си останат вкъщи . Не единствено мигрантите обаче усещат ледения мирис на Кремъл във врата си. Ето какво посочи пред „ По “ Виктория Маладаева, президент на Фондация „ Международно население на Русия “:

„ Вълната от ксенофобия след офанзивата е доста осезаема за коренното население . “

Под „ коренни нации “ Маладаева има поради множеството неславянски групи, които живеят на територията на модерна Русия от хиляди години. Тя съобщи:

„ Хората се опасяват да излязат от къщи, да пътуват с такси, някои може би са отменили ходенето си до физическото си работно място за идната седмица и си седят у дома, други държат телефона си постоянно на разположение . “

Като образец за ескалиращата обстановка организацията „ Азиатци те на Русия заяви, че жена от Якутия, в Далечния изток на Русия по продължение на Арктическия океан, е била унизена в системата на московското метро от съветски националисти , които са отправяли към нея нацистки поздрави , скандирайки:

„ Русия е за руснаците. Москва е за московчани. Якутия е най-голямата република в страната.

Маладаева съобщи, че хората са получавали закани онлайн, призоваващи ги „ да се върнат на (своите) места “ . Някои руснаци от азиатски генезис, дружно с локалните руснаци, в този момент обмислят да мигрират в Централна Азия , съгласно известията, които Фондацията за коренното население на Русия е получила от своите клиенти.

Двете лица на Путин

Путин – както постоянно – се дистанцира от тази полемика, с цел да поддържа облика на сдържан президент, който съставлява всичките 195 етнически групи в Русия.

„ Русия постоянно е била многоетническа и многоконфесионална страна; по този начин е основано. Разнообразието и силата на нашата обща татковина — Русия — бяха и към момента са във взаимното обогатяване на култури, обичаи и религии “ , съобщи той през 2015 година на церемонията по откриването на Московската катедрална джамия .

Малко след нахлуването в Украйна през февруари 2022 година Путин добави:

„ Аз съм руснак. Но когато виждам образци за подобен подвиг на неетнически руснаци в Украйна, желая да кажа: аз съм лакиец, аз съм дагестанец, аз съм чеченец, ингуш, руснак, татарин, евреин, мордвинец, осетинец. Всички от повече от 300 национални и етнически групи в Русия просто не могат да бъдат изброени. Но в реалност преследването на мигранти – болшинството от които идват в Русия от страни от Централна Азия – е интервенция от горната страна надолу.

Главният прокурор на Русия Игор Краснов рапортува на Путин на 26 март без доказателства, че броят на закононарушенията, осъществени от мигранти в Русия , е скочил със 75 % през 2023 година Това изказване, което внезапно опонира на данните, предоставени от съветското вътрешно министерство, е илюстрация на акция против мигранти , стартирана от правоприлагащите органи след офанзивата на Crocus . Според годишната статистика на вътрешното министерство броят на чужденците, направили закононарушения, е намалял с 9 % през 2023 година, до момента в който броят на задграничните нарушители от някогашните руски страни от Общност та на самостоятелните страни е намалял със 7 %. Руското държавно управление не отговори на искане за коментар по отношение на репресиите и престъпната статистика .

Атаки и тормоз

„ Не можем да кажем нищо за всеобщите настроения, тъй като не се мерят толкоз бързо “ , разяснява пред „ Politico “ Александър Верховски , началник на изследователския център „ Сова “, който следи национализма и ксенофобията в Русия.

„ Но управляващите считат, че терористичната офанзива ще разпали ксенофобски настроения и надлежно желаят да покажат на хората, че ги е грижа за възприятията им, и за тази цел би трябвало да създадат нещо за мигрантите. “

„ Това се трансформира в самоизпълняващо се знамение , добави Верховски, като държавната атака против мигрантит е след терористичната офанзива сама по себе си провокира ненавист и дискриминация против всички неславянски хора в Русия, в това число неевропейските коренни нации .

Според известия от първа ръка от Русия хората са били нападнати и унизени .

„ В един случай руснак атакува човек, който изглеждаше от Централна Азия в московския квартал Беляево, преди жена на име Екатерина (която изиска името ѝ да бъде променено от съображения за сигурност) да се намеси , разясни тя пред „ Politico “.

Екатерина описа, че индивидът е карал и е спрял на светофара, когато руснак ритнал вратата на колата му. След като водачът смъкна прозореца си, руснакът го напръсква с пикантен спрей в лицето, след което се стига до пердах. Руснакът, който бил облечен в националистическо облекло – яке и ботуши Doc Martens, си потегля, едвам откакто Екатерина заплашва, че ще извика полиция.

„ Тревожността и страхът доминират “

Омразата усили напрежението и безпокойството измежду неславянските общности в Русия.

„ Тревожността и страхът доминират. Хората нямат схващане какво да вършат в този момент и дали това към този момент е действителна опасност или може би тази вълна ще отмине “ , съобщи Марина Обмолова, психолог и шеф на благотворителна организация за измъчвани небели дами. Фондацията поддържа гореща линия за хора, нуждаещи се от психическа поддръжка . Тя съобщи:

„ В първите дни на потрес след нападението на Крокус в действителност имаше повече тъжби от нормално и те бяха свързани освен с молби за психическа помощ, само че и за съвещания с юрист какви са рисковете и дали хората би трябвало да изоставен Русия . “

Верховски, откривателят на ксенофобията, е на мнение, че козметични ограничения или обособени наказателни каузи против мигранти, които се преследват на видно място, могат да бъдат осезаеми варианти за съветските управляващи.

„ Фактът, че сходни ограничения даже се разискват, е обезпокоително развиване за най-уязвимите групи от популацията на Русия , добави той.

Източник: iskra.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР