Не знам кой би взел решение с лека ръка да

...
Не знам кой би взел решение с лека ръка да
Коментари Харесай

Теменужка Петкова: Най-лошият сценарий за ”Белене” е да не предприемем нищо

Не знам кой би взел решение с лека ръка да отпише към този момент дадените от българските данъкоплатци 3 милиарда лева за АЕЦ " Белене ". Това разяснява министърът на енергетиката Теменужка Петкова във вторник пред бТВ във връзка оповестения предходната седмица разбор на Българска академия на науките за вероятностите пред плана.

”При вложени досега над 3 милиарда лв. в плана АЕЦ ”Белене” и оборудването, което стои на площадката, не знам кой би поел отговорност нищо да не се предприеме”, уточни Петкова.

”Това, което Българска академия на науките прави като извод в отчета, е, че най-лошият сюжет е, в случай че нищо не се предприема”, сподели Петкова.

Тя напомни, че съгласно Българска академия на науките продажбата на оборудването би трябвало да бъде последната алтернатива, която би трябвало да бъде прегледана.

”Предишното остаряло съоръжение за плана АЕЦ „ Белене” беше върнато назад на съветската страна и беше продадено за жълти стотинки”, напомни тя.

”БАН не преглежда вид, в който ще се наложи спомагателна инвестиция от страна на страната. Ние разполагаме с най-ценното за този план - с площадка, която е лицензирана, с съоръжение, което сме платили, и с нотификация на проекта”, акцентира Петкова.

10.5 милиарда евро са алената линия, която Българска академия на науките счита, че не би трябвало бъде прекрачвана от позиция на разноските, които би трябвало да бъдат вложени в плана.Отделно от това Българска академия на науките споделя, че лихвата би трябвало да е под 4,5%, а съотношението дълг - личен капитал да е 70:30”, разясни министърът.

”БАН несъмнено споделя, че има разновидности, в които планът е финансово жизнеспособен”, посочи тя.

Енергийният министър разясни, че Българска академия на науките разиграва няколко сюжета. Единият е с оптимален размер на разноските, с рента над 4.5% и съответствие дълг – личен капитал, друго от това, което Българска академия на науките показва. Там са разиграни 90 комбинации. „ Когато разноските са оптимално повишени, тогава планът е финансово нежизнеспособен в нито една от 90-те комбинации. Но в другите сюжети се оказва, че планът е финансово жизнеспособен”, обясни Петкова.

Според нея не се изключва нито един вид, а без ”Росатом” този план няма по какъв начин да бъде осъществен. ”Все отново ”Росатом” е конструктор на плана, те са производители на това съоръжение и без ”Росатом” доста мъчно бихме създадем каквото и да било”, сподели Петкова.

Тя добави, че съхранението на оборудването се реализира на площадката на АЕЦ ”Белене” и не изисква кой знае какви вложения или специфични познания и умения.

”Но с цел да бъдем безусловно сигурни, че то ще се съхранява по метод, който ще подсигурява неговото качество, НЕК ще подпише контракт с ”Атомстройекспорт”, който да ни подсигурява, че те ще вършат обзор и контрол във връзка с съхранението на оборудването”, уточни енергийният министър.

Тя изрази вяра скоро тези диалози.да стартират, с цел да има изясненост по тематиката в обозримо бъдеще.

Петкова не се съгласи с изказванията на някогашния енергиен министър Румен Овчаров, че оборудването за АЕЦ ”Белене” стои под намерено небе.

”Оборудването се съхранява, както е написано в стандартите на заводите производители, тъй че опасенията са изцяло неоснователни”, безапелационна беше тя.

”Съществува разновидността с потреблението на реакторите, или на единия от тях, за седми блок на АЕЦ ”Козлодуй”, само че това би трябвало да бъде идващ вид, в случай че първият не се осъществя успешно”, означи енергийният министър.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР