Не мисля че ще останем без газ. След много перипетии

...
Не мисля че ще останем без газ. След много перипетии
Коментари Харесай

Валентин Николов: Няма да останем без газ, и в момента купуваме руски, но през посредници

" Не мисля че ще останем без газ. След доста премеждия към този момент имаме диверсификация на газовите трасета - имаме 6 входни и над 12 изходни точки. " Това съобщи пред БНР някогашният шеф на Българския енергиен Холдинг и на АЕЦ " Козлодуй " Валентин Николов.

По думите му, за жалост все още нямаме диверсификация на източниците. Той бе безапелационен че продължаваме до получаваме съветски газ, само че посредством медиатори.

" Получаваме азербайджански газ - 30%, по контракт и другите 70% - от спот пазара, където е доста по-скъп. Тоест ние сега от Азербайджан получаваме почти същото съответствие, както от " Газпром " - 30% петролни деривати и 70% спот цена. В момента от Азербайджан получаваме почти на цена, както бихме получавали от " Газпром ". За страдание обаче от медиаторите, от които получаваме съветска газ, получаваме с надценка от спот пазара - т.е. доста по-скъп ", добави Николов.

Според него верният въпрос не е дали да преговаряме с " Газпром ", а можем ли след години да спечелим арбитражно дело против компанията. По думите му, в случай че загубим сходно дело ще би трябвало да платим 1 милиард $, без да сме получили никаква газ. Ако обаче го спечелим, в този случай " Газпром " би трябвало да ни платят всички вреди и, надлежно, пропуснати изгоди от това, че не са ни доставили газ, добави някогашният шеф на БЕХ.

Той посочи, че е нужен доста добър разбор в контракта с " Газпром ", тъй като към този момент вредата към този момент е нанесена. По думите му преговорен развой с Газпром би сложил страната ни в неизгодно състояние, тъй като ние към този момент не можем да претендираме за изгоди от тях никога.

Според Николов не са правилни изказванията, че в случай че не се завърши бързо нещата с газовата връзка с Гърция, няма да има от кое място да се достави втечнения газ. Около 6 000 000 кубически метра дневно може да получаваме и в този момент от " Кулата-Сидерокастро ". Около три милиарда куб. метра са годишните потребности на страната, сподели още той.

По думите му държавното управление на Кирил Петков е трябвало да приключи газовата връзка с Гърция още предходната година.

Той разяснява и основания от служебното държавно управление спешен щаб за проблемите в енергетиката. " Политически вярно е основан щаб, само че механически погрешно, тъй като не е належащо чак щаб. Мисля, че " Булгаргаз " е комерсиално сдружение, което би трябвало единствено да си откри източници на газ. Въпросът е, в случай че има изобщо щаб, да проучват благодарение на интернационалните консултанти контракта с " Газпром ", тъй като там е разковничето дали България ще загуби едни огромни пари и няма да има газ или ще може да си вземе газът, който е до края на годината, по този контракт без да договаря за нов контракт. Там трябвало да проучват ", сподели още Николов.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР