Не е задължително да се избира екип за раждане –

...
Не е задължително да се избира екип за раждане –
Коментари Харесай

Не е задължително да се избира екип за раждане – ако е посочен, а лекарите са на смяна, не се плаща допълнително

Не е наложително да се избира екип за раждане – в случай че е посочен, а лекарите са на промяна, не се заплаща в допълнение
За да протече безпрепятствено една бременност, е нужно да се създадат избрани прегледи и проучвания. Да стартираме от първата среща с гинеколога. Какво би трябвало да получи бременната жена като здравна грижа?
Програмата “Майчино опазване на здравето ” на НЗОК
включва прегледи и проучвания за следене на бременността. Жените с естествена бременност имат право да изберат кой ще следи бременността им. Това може да бъде персоналният доктор или експерт по акушерство и гинекология.
Наблюдението на бременността от акушер-гинеколог
се прави с здравно направление, издадено от персоналния доктор, еднократно за периода на бременността и първите 42 дни след раждането. Ако бременната изиска да смени акушер-гинеколога, персоналният доктор ще издаде ново направление за промяна на лекаря експерт. В случай че бременната жена избере общопрактикуващият ѝ доктор да следи бременността,
в програмата са планувани съвещания със експерт по акушерство и гинекология.
При рискова бременност програмата се извършва единствено от акушер-гинеколог, който бременните могат да изберат на територията на цялата страна, като показват здравно направление, издавано безотказно от персоналния доктор.
При първото посещаване при лекаря той би трябвало:да запознае бъдещата майка с правата ѝ като здравноосигурено лице, като ѝ даде програмата “Майчино опазване на здравето ” на НЗОК;да дефинира евентуалната дата на раждане – по този начин наречения термин;да снеме анамнеза за рискови фактори като възраст, съпътстващи болести, затруднения на предходни бременности, нездравословни привички и други;да мери артериалното кръвно налягане, както и растежа, тежестта и обиколката на корема (което се прави по веднъж във всеки идващ месец и по два пъти в 8-ия и 9-ия месец от бременността). Има ли разлики в интензивността и размера на наблюдението при бременни с високорискова и с естествена бременност? Най-честите рискови фактори при бременните дами включват: възраст над 35 и възраст под 20 г.;кръвногрупова несъответственост с биологичния баща;предшестващо раждане на мъртъв или наедрял плод;наличие на захарен диабет и други Кои са наложителните лабораторни проучвания в другите периоди на обикновено протичащата бременност? При първото посещаване: кръвни проучвания (хемоглобин, еритроцити, хематокрит, левкоцити, MCV, MCH, СУЕ – веднъж при първо посещение);определяне на кръвна група и резус фактор;изследване за сифилис;изследване за хепатит В (HBsAg);изследване за хепатит С (anti-HCV);изследване за HIV (при единодушие на бременната);изследване на кръвна захар, урина – седимент, уробилиноген – по веднъж в петия и в осмия лунарен месец;взема се материал за онкопрофилактична цитонамазка. Микробиологично изследване  на влагалищен секрет се прави един път при първо посещаване и в ІХ лунарен месец.
Акушерска ехография  – 4 пъти за интервала на бременността.
Ехографски обзор за фетална морфология  – еднократно.
Сърдечна активност на плода  – от 5-ти лунарен месец – по веднъж във всеки идващ лунарен месец; а в IІХ и Х – по два пъти.

При рискова бременност дамата има право на спомагателни проучвания – да вземем за пример спомагателни ехографии.
Задължително ли е бременната да направи избор на екип за раждането?
Много дами живеят в подвеждане, че изборът на екип е наложителен, а в действителност това не е по този начин. Именно по тази причина се споделя “избор ”, а не обвързване. Лечебното заведение би трябвало действително да основава опция за избор: това значи да има повече от един вероятен екип. Не може да има единствено един доктор и да ви принудят да го изберете.
Ако въпреки всичко дамата, на която следва раждане, реши да направи избор на екип, кои са експертите в него?
АГ експерт, анестезиолог и акушерката и други – по тази причина се назовава избор на екип.
Ако същият този екип е по график на работа, когато се случва раждането, би трябвало ли бременната да заплаща “избор на екип ”?
Не е вярно да се заплаща за избор на екип, в случай че същият този екип е на работа, т.е. на промяна в родилно поделение.
Кога родилките би трябвало да подпишат документите, свързани с всичко към раждането – преди или след него, и защо главно би трябвало да наблюдават там?
Въпросът с документите в действителност е доста значим. Законът регламентира, че регистрацията на пациента става с неговото осведомено единодушие. Една от най-често срещаните неточности е, че към този развой се подхожда официално, т.е. подписват се едни документи, без да се четат, а след това настъпват изненади.
Затова никой не би трябвало да подписва документи, с чието наличие не е осведомен или не е склонен.
При зародила незабавна обстановка, когато е заплашен животът на родилката или този на плода, могат ли лекарите да пристъпят към дейности, без да изискват подписа ѝ за осведомено единодушие?

При зародила незабавна обстановка, която заплашва живота на родилката и/или този на плода, лекарите могат да пристъпят към дейности, без да изискват подписа ѝ, единствено откакто са я уведомили.

Ако бъдещата майка е избрала обикновено, вагинално раждане, само че в хода на раждането лекарят реши, че би трябвало да се случи със секцио, нарушени ли са правата за избор на родилката?

Бъдещата майка има право на избор по какъв начин да роди, само че единствено при изискване, че няма медицински индикации, които да лимитират този избор.

Дамите би трябвало да знаят, че с изключение на права имат и отговорности, както и че в случай че не се съобразят със препоръките на лекарите, би трябвало да могат да понесат отговорност за настъпилите затруднения.

Какво се случва, в случай че без единодушието на майката или по насила ѝ бъдат приложени лекарства за предизвикателство на раждане. Може ли родилката да откаже и какво следва, в случай че въпреки всичко се случи?

Съгласието на майката може да се изключи, изключително в писмена форма, в случай че положението ѝ е незабавно. Но в случай че няма потребност от използване на даден медикамент, лекарите са длъжни да се съобразят с желанието на дамата. Разбира се, всеки може да откаже, само че би трябвало да е наясно, че съгласно закона след отвод нито лекарите, нито болничното заведение носи отговорност за настъпилите затруднения.

Кои са най-честите нарушавания, които лечебните заведения позволяват по отношение на родилките?

Най-честите нарушавания идват от неприятна връзка и незадоволителна информация за родилките – нерегламентирани заплащания, жестоко отношение, неспазване на процеса по осведомен избор и единодушие. Друго нарушаване е неналичието или незадоволително добре водената здравна документи – както при следене на бременността, по този начин и по време на самото раждане.

 
Източник: flashnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР