Най-голямата изградена до момента соларна централа в България - ФЕЦ

...
Най-голямата изградена до момента соларна централа в България - ФЕЦ
Коментари Харесай

Най-голямата фотоволтаична централа в България ФЕЦ - Верила вече е в експлоатация

Най-голямата построена досега слънчева централа в България - ФЕЦ Верила (123 MW), беше публично пусната в употреба през днешния ден. Чрез нея Електрохолд Трейд ще зарежда Yettel и CETIN със зелена сила през идващите 10 години, откакто двете страни подписаха PPA контракт. Това е най-големият корпоративен PPA в България до този миг. Той ще обезпечава надлежно 80% и към 86% от общото ползване на двете компании.



На публично събитие по случай откриването на ФЕЦ Верила участваха евродепутатът Цветелина Пенкова - член на Комисията по индустрия, проучвания и енергетика, регионалният шеф на Кюстендил инж. Александър Пандурски, кметът на община Дупница инж. Методи Чимев и неговият заместител Крум Милев, както и други публични посетители и представители на бизнеса. Министърът на енергетиката Румен Радев изпрати приветствено писмо.

Инвестицията във ФЕЦ Верила е малко над 200 млн. лева, обезпечена със лични средства и финансиране от Банка ДСК и Varengold Bank. Инвеститор е плановата компания " Белозем солар парк 3 ", измежду чиито притежатели са и мажоритарните акционери в Еврохолд. Главен реализатор на инсталацията е българо-германската SUNOTEC - един от водачите в Европа в построяването на фотоволтаични централи.

ФЕЦ Верила е ситуирана на южния скат на Верила планина, до с. Крайници, край Дупница, на терен от над 1300 дка. Местоположението й на 700-1000 м. надморска височина на неравномерен терен със стръмни скатове трансформира плана в един от най-предизвикателните и атрактивните в Европа.

Централата съдържа над 220 хиляди слънчеви панела и повече от 4240 т. стоманена структура. През дните с интензивно слънчево греене централата ще създава електричество, което може да зареди области като Кюстендил и Благоевград. Инсталираната мощ на фотоволтаичния парк съставлява 7% от общия потенциал на построените досега мощности в този сегмент в страната. Екип от над 200 специалисти на SUNOTEC са взели участие в строителството на централата, което започва през септември 2022 година

В обръщението си по време на събитието инж. Александър Пандурски акцентира, че централата е построена със средства, обезпечени от вложителя. „ Свикнали сме всички да приказват за пари от Европа и за планове, които се оказват имагинерни. Тук приказваме за чиста сила. Инвеститорите в този момент да помислят по какъв начин да я съхраняват. В тази връзка желая да им предложа да поддържат плана за помпено-акумулаторна, водно-електрическа централа, която „ Енерго Про “ има желание да строи в Самораново. Това е същинската батерия, която употребява, съхранява и връща ток в енергийната система. Това е предизвикателство, само че концепцията не е неприятна ”, съобщи регионалният шеф.

Новините от Кюстендил



Най-интересните диалози от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud , Spotify , Apple Podcasts и Гугъл Podcasts



Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Facebook



За занимателни видеа ни последвайте в TikTok



Инстаграм

Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР