Науката ни даде инструментите за борба с COVID-19; ако те

...
Науката ни даде инструментите за борба с COVID-19; ако те
Коментари Харесай

СЗО: Богатите страни да осигурят спешно 16 млрд. долара за слагане край на пандемията

" Науката ни даде инструментите за битка с COVID-19; в случай че те бъдат солидарно споделени в международен мащаб, можем да сложим завършек на COVID-19 като изключителна обстановка за здравето в международен мащаб тази година ", съобщи генералният шеф на СЗО доктор Тедрос Аданом Гебрейесус.

" Ако страните с по-високи приходи платят своя обективен дял от разноските за ACT-Accelerator, партньорството може да поддържа страните с ниски и междинни приходи да преодолеят ниските равнища на имунизация против COVID-19, слабите проби и дефицита на медикаменти ", сподели той в изказване.

Акселераторът ACT-A, акроним на Access to tools against Коронавирус (Достъп до средства против COVID), е устройство, основано от най-големите интернационалните здравни организации, само че също по този начин и от Световната банка и фондация " Бил и Мелинда Гейтс ". Ръководен от СЗО, той дава отговор за ускоряването на достъпа до принадлежности за битка с ковид в разрастващите се страни. Един от съставените елементи му е системата COVAX, основана при започване на пандемията и преди появяването на ефикасни ваксини, с цел да се опита да подсигурява обективен достъп на целия свят до ваксини. В средата на януари тя достави милиардната доза ваксина.

Осъществяването на ACT-A изисква към 23,4 милиарда $ (20,5 милиарда евро) за интервала октомври 2021 година - септември 2022 година, само че до момента са събрани единствено 800 млн. $ (700 млн. евро).

Поради това програмата приканва богатите страни да дават 16 милиарда $ " за запълване на непосредствения дефицит на финансиране ", а останалата част да бъде самофинансирана от страните със междинни приходи. Шест страни - Канада, Германия, Кувейт, Норвегия, Саудитска Арабия и Швеция - са достигнали или надхвърлили равнището на заслужено финансиране. Само 0,4 % от 4,7 милиарда скринингови теста за COVID-19, осъществени в международен мащаб, са употребявани в разрастващите се страни, където единствено 10% от популацията е получило най-малко една доза от имунизацията, написа БГНЕС.

Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР