Националният отбор на България загуби от Сърбия с 63:64 (13:22,

...

България U16 отстъпи на Сърбия на Европейското

Националният тим на България загуби от Сърбия с 63:64 (13:22, 19:14, 9:17, 22:11) в четвъртфинален мач от Европейското състезание по баскетбол за девойки до 16-годишна възраст, дивизия Б, в черногорската столица Подгорица.

Така българките ще играят за систематизиране на местата от пето до осмо на шампионата против изгубилия от втория четвъртфинал сред Австрия и Швеция.

Сръбкините водеха през целия мач, само че националките имаха късмет да измъкнат успеха в края. Баскетболистките на Сърбия започнаха по-добре и поведоха с 22:13 след първите 10 минути. Последва по-добра втора четвърт, в която България понижи до 4 точки изоставането си на почивката при 32:36. След подновяването на играта още веднъж Сърбия имаше предимство и преди последната част дръпна с 53:41. Момичетата, водени от селекционера Таня Гатева, не се предадоха и три минути преди финала се приближиха на 3 точки от съперника при 58:61. При оставащи 24 секунди Елена Драгоева стопи пасива на България до 1 точка – 63:64. Последва нарушаване против Йована Попович, сръбската националка пропусна и при двете си осъществявания от наказателната линия, само че в заключителните моменти българките не съумяха да провеждат сполучлива офанзива и изгубиха дуела.

Моника Борисова беше най-резултатна за България с 19 точки, 7 битки и 3 асистенции, а Деница Манолова приключи със 17 точки и 8 битки. Елена Драгоева се включи с 12 точки и 5 битки. За Сърбия с 16 точки и 14 битки се отличи Лана Марич.