Националната агенция по приходите (НАП) ще става силова структура. Нейните

...
Националната агенция по приходите (НАП) ще става силова структура. Нейните
Коментари Харесай

Националната агенция за приходите ще става силова структура

Националната организация по приходите (НАП) ще става силова конструкция. Нейните чиновници ще могат да претърсват офиси на компаниите, да изземват документи и да разпитват ревизираните лица. 

Това плануват промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), които служебният кабинет е вкарал в преходните разпореждания на Закона за държавния бюджет за 2025 година, импортиран в Народното събрание.

В момента сходни претърсвания и изземвания се позволяват единствено със подпомагане на органите на Министерство на вътрешните работи, когато проверяваното лице откаже да обезпечи достъп или да даде желаните бумаги и информация. С измененията се позволява това да се случва и при осъществяване на данъчни инспекции и проверки само със заповед на изпълнителния шеф на Национална агенция за приходите.

Новите пълномощия на Национална агенция за приходите, които финансовото министерство желае да вкара, към този момент провокират брожения в обществените мрежи. Мнозина съзират заплаха данъчните да се трансфорат в наказателен орган, който да санкционира едни компании за сметка на други близки до властта.

" Не бих подкрепил репресивни пълномощия на Национална агенция за приходите ", написа във Facebook депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов. Той е изумен, че новата наредба в Данъчно-осигурителен процесуален кодекс регламентира претърсвания и изземвания да се вършат по реда на Наказателно-процесуалния кодекс, само че промени в Наказателно-процесуален кодекс не се оферират.

До момента разисквания по тематиката за по-разширени пълномощия на данъчните чиновници не е имало. Мотиви към измененията в Данъчно-осигурителен процесуален кодекс също няма. Възможно е тази смяна да е обвързвана с плануваното обединение на Национална агенция за приходите и Агенция " Митници ", при което ще продължи да съществува единствено Национална агенция за приходите. И защото част от митническите инспектори имат проверяващи функционалности, това евентуално ще се придвижи и към данъчните чиновници. Според Божанов обаче по този начин написани предлаганите промени в Данъчно-осигурителен процесуален кодекс звучат прекомерно общо и дават прекомерно необятни пълномощия на Национална агенция за приходите.

От реакцията в обществените мрежи е видно, че бизнесмени се притесняват от данъчен произвол и риск да бъдат притискани, без да може да се защитят от злонамерени дейности на данъчни инспектори и съперници. " Претърсвания, изземвания е прерогатив на Министерство на вътрешните работи, прокуратура и ДАНС, те спомагат на Национална агенция за приходите при поискване, за какво би трябвало да имаме няколко МВР-та?! ", недоумяват недоволни бизнесмени в обществените мрежи.

Счетоводители пък обръщат внимание на новата мярка - Национална агенция за приходите с изключение на писмени пояснения по време на проверки и инспекции, ще може да желае и устни пояснения, което си е разпит. После каквото са чули данъчните инспектори ще опишат в протокол, който проверяваният би трябвало да подпише, без да има опция да се посъветва с юрист или счетоводител по комплицираната данъчна материя. И защото всеобщо компаниите употребяват услугите на външни счетоводители, е изцяло допустимо проверяваният бизнесмен да не е квалифициран да дава отговор и даже да не е наясно с доста от данъчните закони и счетоводни условия. Ако пък откаже да дава отговор, ще се счита, че не спомага, от което за компанията ще има отрицателни последствия. 

Друга смяна в Данъчно-осигурителен процесуален кодекс също мощно обезпокоява бизнеса. За да затегне контрола против данъчни измами, МФ планува всеки месец до 14-то число всички предприятия - дребни, междинни и огромни, да подават електронно в Национална агенция за приходите голям общ брой от информация в така наречен общоприет одитен файл. Пощадени са единствено микропредприятия, които не са регистрирани по Данък добавена стойност.

В този файл би трябвало да се подават данни от счетоводната отчетност като счетоводни сметки, придвижвания и салда по тях, за всички счетоводни интервенции в последователен ред, прилаганите данъчни ставки и начислени налози, информация от документите за покупки и продажби, в това число данни за клиенти и снабдители, данни за заплащанията и метода на заплащане. Освен това компаниите би трябвало всеки месец да разказват дълготрайните активи - наличия, придвижвания и начислени счетоводни и данъчни амортизации, както и какви материални ресурси имат.

Въвеждането на сходен инструмент съставлява забележителна административна тежест за бизнеса, сигнализираха още на тристранката за Бюджет 2025 работодателските организации.

" Съдържанието на изискваната информация ще ангажира огромен учредителен и финансов запас в българските предприятия и обслужващите ги счетоводни къщи. В допълнение, следва да бъдат предоставени съответни гаранции за сигурността на информацията, защото тя включва данни за придвижвания и салда по счетоводни сметки, данни за заплащанията, дълготрайни активи, материални ресурси и други ", предизвестиха от БСК. Камарата настоя, в случай че този общоприет одитен файл влезе в действие, то да отпаднат други административни отговорности като подаването на дневници по Данък добавена стойност всеки месец.

Счетоводните къщи, които обслужват голямата част от компаниите в България - главно дребни и междинни, плануват непостижим труд всеки месец да попълнят и подават в Национална агенция за приходите новия одитен файл. Това значи всеки месец да бъде заведено цялото счетоводство до 14-то число на идващия месец.

Освен това има някои недомислици, които единствено усложняват воденето на счетоводството, споделят специалистите. Едната е, че всяка фактура би трябвало да се разбие ред по ред, което си е въвеждане се нов данъчен сметкоплан, при което счетоводителите ще би трябвало да преписват на ръка. По сходен метод ще бъдат преписвани и банковите извлечения за заплащанията.

Тази ангария, несъмнено, си има и цена, която ще натовари още повече разноските на компаниите за водене на счетоводство.

МФ към този момент вкара в 51-вото Народно заседание промени в Закона за Данък добавена стойност, с които желае да задължи компаниите на всеки три месеца да заявяват материалните си ресурси - мярка против укриването на налози от недобросъвестни бизнесмени, които водят за налични в склада артикули, които в действителност са продали.  Тази корекция в Закона да Данък добавена стойност още не е прегледана в Народното събрание и към този момент е сменена с нова - обявление и инвентаризация на активи да стават не на три месеца, а всеки месец. От толкоз доста надзор може да има противоположен резултат за фиска, тъй като доста дребни компании няма да устоят на повишените разноски за правене на бизнес, предизвестиха работодателските организации.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР