Настоящото събитие е уникално за последните години, пред вас заставаме

...
Настоящото събитие е уникално за последните години, пред вас заставаме
Коментари Харесай

Прокурори, съдии и следователи: Измененията в конституцията и в Закона за съдебната власт са вредни за обществото

Настоящото събитие е неповторимо за последните години, пред вас заставаме с лицата си като представители на българските съдии, прокурори, следователи и правосъдни чиновници. Поводът за това е един – нашата откровена угриженост и терзание за това, на което ставаме очевидци. Ние сме правоприлагащи органи, изпълняваме конституцията и законите такива каквито са, даже когато знаем, че са непрофесионални и неудачни. Това обаче не анулира нашия професионален и цивилен дълг да заявим това, в което имаме вяра – правилата ни. С промените в конституцията бе подхваната една нездравословна за обществото стъпка. Нашата позиция не се е трансформирала – защитавахме я с причини. Това съобщи на брифинг Владимир Николов, ръководител на Асоциацията на прокурорите в България.

„ За страдание, това не беше чуто от законодателя, нашите избраници в елементарното Народно заседание. В навечерието на Деня на българската конституция, нашият професионален празник, наш дълг е да кажем, че промените, касаещи правосъдната власт, са противоконституционни, контрапродуктивни и нездравословни. Налице е заплаха от необратимо накърняване на ползите на обществото “, предизвести той.

По думите на Николов директно е застрашена независимостта на правосъдната власт. „ Засягат се директно съществени демократични правила – разделянето на управляващите, ликвидирана бе единната правосъдна система. Ние имаме и ще имаме прокуратура, която е директно следена от политическия сегмент на властта. Съдебната власт е юридическа и тя би трябвало да балансира надзор и отчетност на останалите две управляващи. “

„ Резултатът от всичко това е измяна на концепциите, които правосъдната промяна въплъщава. Това е деформиране на всичко това, което желаеме, което желаят и българските жители – рационализиране на работата на правосъдната система. Реформата е на всички, не е единствено на обособени политически партии и организации. Държим гласът на разсъдъка и на професионализма да бъде чут “, акцентира още той.

Николов добави, че има и втора наклонност сега – необятно рекламирани промени в Закона за правосъдната власт: „ Измененията в закона са централната част на промяната, ние от години ги желаеме, само че не по този метод. Трябва да се изслуша мнението на всички заинтригувани страни, не посредством диктат и неглижиране на това, което експертите споделят. Обединяваме се към мнението, че срокът за публично разискване би трябвало да бъде продължен и да бъде свършена сериозната работа, която да разреши този законопроект да бъде същински изразител на стремежите на жителите и съсловията за рационализиране на правосъдната система. “

Пенка Велинова, член на УС на Българската съдийска асоциация, добави: „ Още първоначално, когато се заприказва за конституционните промени, не чакахме да бъдат толкоз бързо признати. Не участвахме в комисията в Народно събрание, тъй като не получихме покана. Липсата на претекстове постоянно е съображение за анулация на един закон и това е извънредно тежък недостатък на този закон, който бе признат. Особено когато става дума за Конституцията. “

Тя сподели още, че са срещу орязването на пълномощията на основния прокурор.

Според Преслава Петкова, ръководител на Камарата на следователите в България, би трябвало да се изчака Конституционният съд да се произнесе и да се забави гласуването на Закона за правосъдната власт. „ Пороците в главния закон, забележими от всички, ще доведат до тяхната анулация. “

„ От години в страната ни текат процеси, целящи да подчинят прокуратурата на политическата власт. Може би тъй като прокуратурата работи, цифрите го потвърждават. Упорито и поредно се вършат внушения, че прокуратурата е слаба, некадърна, неработеща, корумпирана “, съобщи от своя страна представителят на Софийската градска прокуратура Десислава Петрова.

„ Конституционните промени доведоха до това политическата квота в прокурорския съвет да надвишава професионалната, тъй че на процедура политическата да взема решенията, без спор даже. При разискването на плана на Закона за правосъдната власт гласът на професионалната общественост не бе чут, тъй като такава бе политическата воля. Създаде се план, който страда от прекалено много и прекомерно тежки дефекти. Ние обаче гледаме на специалността си като предопределение, тя не е власт. Тя е отговорност и би трябвало да остане такава. Ние ще се борим да я защитим от всякакво политическо въздействие “, безапелационна е тя.

Източник: breaking.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР