Наскоро разсекретените от Архивите за национална сигурност на САЩ съгласно

...
Наскоро разсекретените от Архивите за национална сигурност на САЩ съгласно
Коментари Харесай

Разсекретиха стенограмите от срещите между Буш и Елцин: Борис, ти не си прав. Ние не сме съюзници

Наскоро разкритите от Архивите за национална сигурност на Съединени американски щати според Закона за независимост на информацията, стенограми от срещи сред съветски и американски водачи през 1992 година образно показват, че Борис Елцин доста се е старал да откри с администрацията на Джордж У. Буш – Старши " връзки на основата на надълбоко взаимно доверие и съюзничество ”, само че по ред справедливи аргументи не е процъфтяващ. Буш-старши обяснил на съветския си сътрудник, че " не всички проблеми сред страните са урегулирани ".

Нека ви припомня, че след разпадането на Съветския съюз в края на декември 1991 година новото съветско управление имаше огромни очаквания, че някогашните върли противници могат да станат съдружници.

Един подобен диалог, съдейки по оповестените документи, се организира на 1 февруари 1992 година в резиденцията на президента на Съединени американски щати в Кемп Дейвид, Мериленд, по време на първото държавно посещаване на Елцин в чужбина.

Към края на срещата Елцин пита Буш:

Все още ли сме съперници или не? “

" Не, не е по този начин ", дава отговор американският водач, добавяйки, че макар че " остарялата епоха " е завършила, Щатите и Русия са единствено при започване на пътя към нови връзки. И към момента не могат да се считат за съдружници.

Но съветският президент упорства взаимният документ след срещата да демонстрира, че Съединените щати и Руската федерация „ минават от сцената на съперници към сцената на съдружници. “ Според Елцин сходна дефиниция би придала на връзките сред страните " ново качество ".

Ядреният боеприпас и еднополюсния свят

Президентът Буш на собствен ред изясни, че неговата администрация „ не желае да се държи по този начин, като че ли всичките ни проблеми са решени. “ Под това неразбираемо изказване стоеше (не изключително деликатно скривано, сред другото) предпочитание да се управляват руските нуклеарни оръжия, които бяха разпръснати в петнадесет някогашни републики, както и да наложат дълбоки стопански промени на Русия.

Съгласно документите, Елцин дава обещание да приложи „ радикални нови ограничения за надзор на въоръженията “, които ще надминат всичко, препоръчано от единствения руски президент Михаил Горбачов в неговата „ противоположна конкуренция във въоръжаването “ в края на 80-те години.

Руският водач даже направи редица смели оферти за понижаване на нуклеарните оръжия. Например, Елцин предложи да се отстранен MIRV бойните глави (които разрешават на една ракета да порази голям брой цели) от всички съветски балистични ракети - което, апропо, беше главен приоритет за американските контрольори на оръжия от две десетилетия.

Буш не поддържа самодейността, тъй като в отговор Съединените щати ще трябваше да се откажат от изстрелваните от подводници балистични ракети, които образуват ядрото на стратегическата триада на Америка.

Идеята на Елцин за основаване на взаимна световна система за противоракетна защита също не беше призната с възторг от американците. Те желаеха елиминирането да бъде лимитирано до наземните ракети, които съставляват по-голямата част от стратегическия боеприпас на Русия, а не до ракетите, изстрелвани от подводници, където Съединени американски щати имаха огромно преимущество.

Първият президент на нова Русия искаше да притегли американска поддръжка за страната си, с цел да може тя да заеме мястото на Съветския съюз в двуполюсния свят. Той не регистрира обстоятелството, че през 90-те години се сбъдна фантазията на Съединени американски щати – светът стана еднополюсен. И на Русия беше отредено, меко казано, доста непретенциозно място в него.

Вътрешните промени

В оповестената стенограма от срещата има най-малко още един доста забавен миг:

Елцин споделя на американския си сътрудник, че макар че съветското държавно управление е ангажирано с демокрацията и пазарните промени, страната минава през „ сложни времена. ” И че Вашингтон „ би трябвало да даде помощ ” на някогашните руски републики, в това число Русия, в случай че не желае завръщането на „ консервативни сили и ястребите ” на власт в Москва.

В депеша от американското посолство в Москва (също към този момент разсекретена), американски дипломати декларират, че „ темпераментът на Елцин наподобява необичайно несъответствуващ за работата на водач на автократично общество, движещо се към демократично бъдеще “, само че „ съветският народ не желае да бъде отпред с различен Ленин; те желаят цар с „ национален “ темперамент ”, а Елцин е „ тъкмо подобен ”, тъй че Америка би трябвало да го поддържа.

Превод: Европейски Съюз

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: https://www.youtube.com

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/pogled

Влизайте непосредствено в сайта www.pogled.info . Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР